Trwa ładowanie...

Mięso z indyka jest zdrowsze niż kurze?

- Chciałabym mojemu dziecku podać mięso indyka. Słyszałam, że jest zdrowsze, ponieważ indyki nie otrzymują takich dużych dawek antybiotyków jak kurczaki. Czy mogę bez obaw podać to mięso swojemu dziecku? - napisała do nas czytelniczka. Sprawdzamy, czym różni się mięso indyka od mięsa kurcząt.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Opinia, zgodnie z którą mięso indyków ma być zdrowsze od kurzego, od wielu lat krąży wśród młodych mam. Kobiety podają sobie informacje, że kurczęta były rzadziej karmione antybiotykami i przyjmowały mniej hormonów wzrostu. Ile jest w tym prawdy?

1. Mięso indycze a antybiotyki

Jak podkreślają specjaliści, ani w mięsie kurcząt, ani w mięsie indyków, w momencie, gdy trafiają na półkę sklepową, nie ma antybiotyków i hormonów. Stosowanie hormonów w chowie drobiu jest całkowicie zakazane, a używanie antybiotyków jest ściśle regulowane przez prawo i dozwolone tylko wtedy, gdy ptaki trzeba leczyć. Po przyjęciu leków obowiązuje dwutygodniowy okres karencji. Dopiero po tym czasie ptaki trafiają do uboju. Nie ma więc mowy o tym, by indyk miał mniej tych substancji w mięsie niż kurczak, ponieważ mięso żadnego z gatunków takich substancji nie ma prawa zawierać.

Przeczytaj koniecznie

Indyk potrzebuje trochę innych proporcji składników pokarmowych w poszczególnych okresach wzrostu, który trwa znacznie dłużej, niż kurczak. Samo tempo wzrostu jest podobne – tylko kurczak jest ptakiem mniejszym w swojej dorosłości i jego dlatego jego chów trwa krócej. Jednak w samym procesie chowu nie ma elementów, które sprawiałyby, że mięso indycze jest bardziej akceptowalne jako pierwsze mięso dla niemowląt. Oba rodzaje drobiu: i indyka i kurczaka poleca się w diecie najmłodszych. Mięso indyka ma nieco inny profil odżwczy niż mięso kurze. Charakteryzuje się - zwłaszcza jeśli mówimy o filecie z piersi indyczej - mniejszą zawartością tłuszczu niż inne gatunki mięsa, nawet jak porównamy go do piersi kurczęcej.

2. Czy mięso z indyka jest zdrowe?

Mięso z indyka ma nieco inny profil odżwczy niż mięso kurze. Charakteryzuje się mniejszą ilością kwasów tłuszczowych.

- Proporcje pomiędzy kwasami omega-3 a omega-6 są bardzo korzystne. I to właśnie te proporcje są kluczowe do prawidłowego rozwoju małych dzieci, ponieważ mają wpływ na funkcjonowanie mózgu. Mięso indycze bogate jest także w witaminy z grupy B (B3, B6 i B12) oraz cynk i selen – wyjaśnia Małgorzata Leszczyńska, ekspert z Krajowej Rady Drobiarskiej – Izby Gospodarczej, psychodietetyk.

Indyk ma także nieco więcej doskonale przyswajalnego białka (posiadającego komplet aminokwasów egzogennych). Niska zawartość tłuszczu i wysoka zawartość białka sprawiają, że jest ono lekkostrawne, a składniki odżywcze są lepiej przyswajane przez małe brzuszki.

- Mówi się też, że mięso z indyka uczula rzadziej niż kurze – informuje Leszczyńska. - Ale tu różnice nie są oczywiste. Uczulić może każdy produkt. Za najczęściej uczulające rodzaje mięsa uważana jest wołowina i wieprzowina, najmniej alergizujący jest królik i indyk – podsumowuje.

Produkty, które możesz jeść zamiast mięsa
Produkty, które możesz jeść zamiast mięsa [10 zdjęć]

Tofu zawiera 7 gramów białka na 1⁄2 kubka. Tofu to nic innego jak twarożek sojowy, a soja – jak wiadomo...

zobacz galerię

Mięso indycze ma także nieco więcej doskonale przyswajalnego białka (posiadającego komplet aminokwasów egzogennych). Natomiast niska zawartość tłuszczu i wysoka zawartość białka sprawiają, że jest ono lekkostrawne, a składniki odżywcze lepiej przyswajane przez małe brzuszki.

- Mówi się też, że mięso z indyka uczula rzadziej niż kurze – informuje Leszczyńska. - Ale tu różnice nie są oczywiste. Uczulić może każdy produkt. Do najczęściej uczulających mięs należy wołowina (może wystąpić reakcja krzyżowa z mlekiem) i wieprzowina, najmniej alergizujący jest królik i indyk – podsumowuje.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.