Mięso czy orzechy? Sprawdź, co będzie służyć twojemu zdrowiu

Zamiana tylko jednej porcji mięsa na garść orzechów każdego dnia zmniejsza ryzyko wczesnej śmierci, a taka poprawa diety może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 17 proc.

Główny autor badań, dr Mercedes Sotos-Prieto z Uniwersytetu w Ohio podkreśla w badaniu, że podstawowymi elementami zdrowej diety jest wyższe spożycie owoców, warzyw, pełnoziarnistych ziaren, orzechów i fasoli oraz niższe spożycie czerwonych i przetworzonych mięs, napojów słodzonych cukrem i wysoko wyrafinowanych ziaren, takich jak biały ryż i mąka. Powinniśmy to już wiedzieć wszyscy, a jednak liczba otyłych osób na świecie wciaż wzrasta.

Naukowcy z Uniwersytetu w Ohio zbadali około 48 tys.0 kobiet w wieku od 30 do 55 lat i około 26 tys. mężczyzn w wieku od 40 do 75 lat. Wszyscy uczestnicy badania wypełnili kwestionariusz na początku i następnie robili to co cztery lata przez 12 lat.

W kwestionariuszu mieli oni oszacować częstotliwość spożywania określonych produktów w ciągu ostatniego roku. Wyniki te zostały porównane z trzema zdrowymi planami żywieniowymi z roku 2015.

Orzechy najzdrowsze dla ciebie

Orzechy są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, minerały oraz witaminy. Mogą one wywierać korzystny wpływ na organizm człowieka. Niemniej jednak, ze względu...

Jednym z tych planów jest Alternative Healthy Eating Index (alternatywny indeks zdrowego żywienia), obejmujący produkty spożywcze, które zmniejszają ryzyko chorób przewlekłych. Drugi to Alternative Mediterranean Diet (dieta śródziemnomorska), która podkreśla rolę warzyw, ryb i oliwy z oliwek. Trzecia to Dietary Approaches to Stop Hypertension (dieta zapobiegająca nadciśnieniu.

Naukowcy opracowali tabelę punktacji tych trzech diet. Można było uzyskać maksymalnie 110 punktów. Wyższy wynik w punktacji wskazywał na to, że dieta danej osoby ściśle odpowiadała zaleceniom. Poprawa wyników diety o zaledwie 20 proc. zmniejszała ryzyko wczesnego zgonu aż o 8-17 proc.

Zdaniem dr Sotos-Prieto taki efekt osiągnie się zamieniając zaledwie jedną porcję mięsa dziennie na garść orzechów lub łyżkę masła orzechowego. Wyniki wykazały również, że jeśli dieta uczestnika pogorszyła się w czasie trwania badania, to jego ryzyko przedwczesnej śmierci wzrosło o ok. 6-12 proc.

Żaden z badanych planów żywienia nie był zdrowszy od drugiego, ale tylko alternatywny indeks zdrowego odżywiania i alternatywna dieta śródziemnomorska powiązane były z 7-15 proc. redukcją ryzyka zgonu z powodu chorób serca lub udaru mózgu.

W przeciwieństwie do tych dwóch diet tylko dieta mająca na celu obniżenie nadciśnienia tętniczego nie podkreśla, jak ważne jest dla długości życia włączenie do diety ryb i innych źródeł kwasów omega-3, takich jak nasiona Chia oraz umiarkowane spożycie alkoholu.

Dr Sotos-Prieto powiedziała, że nie jest konieczne, aby ludzie dostosowywali się do pojedynczego planu żywieniowego, by osiągnąć zdrowy styl odżywiania. To badanie podkreśla rolę zdrowej zróżnicowanej diety pełnej owoców, warzyw i zdrowych kwasów tłuszczowych oraz jak istotne może być ograniczenie spożycia mięsa. Dla zdrowia i długości życia.

Marta Pawlak, 1 tydzień temu

Źródła zewnętrzne

  • dailymail.co.uk

Newsy - planowanie ciąży

Komentarze
Artykuły Newsy - planowanie ciąży
Newsy - planowanie ciąży

Starsze matki mogą wychować grzeczniejsze dzieci

Starsze matki mogą wychować grzeczniejsze dzieci

się danym pochodzącym z losowej próby ponad 4 700 duńskich matek. Wyniki wykazały, że w 2015 r. średni wiek kobiet w ciąży w tej grupie wyniósł około 31 (...) i wad" - powiedział Sommer. * Wiek matki a inteligencja dziecka * Najlepszy...

Newsy - planowanie ciąży

Utrzymując stałą wagę ciała uchronisz się przed cukrzycą typu 2

Utrzymując stałą wagę ciała uchronisz się przed cukrzycą typu 2

Najnowsze badania dowodzą, że utrzymanie stałej wagi przez osoby w średnim wieku może zapobiec cukrzycy, nawet u osób z umiarkowaną nadwagą. Cukrzyca typu 2 jest globalnym problemem zdrowotnym, który dotyka około 414 milionów dorosłych osób na świecie....

Newsy - planowanie ciąży

Małżeństwo może chronić twoje serce

Małżeństwo może chronić twoje serce

Według ekspertów małżeństwo może mieć dobry wpływ na zdrowie i zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Zastanawiasz się co stanowi największe zagrożenie dla zdrowia mężczyzn? Obejrzyj nasz film: Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas...