Orzechy zamiast batona. Jakie tłuszcze są zdrowe dla dziecka?
Co podać dziecku na drugie śniadanie, by miało energię i siłę do pracy? Dietetycy polecają zdrowe produkty. Słodkie i słone przekąski, zawierające niezdrowe tłuszcze trans, są niewskazane. Sprawdźmy, co polecają specjaliści.
- Drugie śniadanie daje energię, siłę do pracy. Dziecko potrafi się skoncentrować. Brak śniadania albo przygotowane z niezdrowych składników sprawia, że uczeń jest ospały, zmęczony. Nie potrafi skupić uwagi – wyjaśnia Urszula Samow, dietetyk z Fundacji Szkoła na Widelcu. Doskonałym źródłem energii dla dziecka na cały dzień w szkole są zdrowe nienasycone tłuszcze.
1. Orzechy i ziarna
Według wytycznych specjalistów od żywienia, dieta dziecka powinna dostarczać tłuszczów na poziomie 30-35 proc. dziennego zapotrzebowania. Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby, orzechy, ziarna, awokado czy dobrej jakości oleje, np. lniany. Są niezbędne dla prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego.
- Kwasy nienasycone wpływają na lepszy rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka. Dzięki nim także dobrze funkcjonuje układ krążenia czy odpornościowy - tłumaczy Karolina Szczygieł, dietetyczka. - Pomagają również w problemach skórnych, np. przy atopowym zapaleniu skóry - dodaje.
Dzięki nim lepiej przyswajane są witaminy A,D,K E.
- Bardzo cenne i ważne dla dzieci są tłuszcze omega-3. Występują głównie w tłustych rybach. Ważne jest, by ryby były kupowane w sprawdzonych źródłach, z certyfikatem - tłumaczy Somow.
Ryby to także źródło białka i składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń czy magnez, a także witamin A, B, D i K.
2. Czego unikać?
Dietetycy w codziennym menu nie polecają parówek, pasztetów, wyrobów mocno rozdrobnionych. Bardziej wartościowe jest mięso gotowane czy pieczone.
- Z diety dziecka eliminujemy niezdrowe tłuszcze trans, które powstają w wyniku obróbki i przetworzenia produktów, głównie smażenia - mówi Somow.
Tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, znajdują się w żywności typu fast food, w słonych i słodkich przekąskach, batonach, krakersach czy biszkoptach.
Ich nadmiernie spożycie sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy czy nadciśnienia.
3. Pomysły na drugie śniadanie i zdrowe menu
Smaczne i ładnie wyglądające kolorowe naleśniki to jedna z wielu propozycji dietetyków. - Do ciasta naleśnikowego dodajemy sok z buraka, dynię albo szpinak. Farsz można przyrządzić z sera białego – poleca Urszula Somow.
Najprostszą i najpopularniejszą przekąską będą kanapki z pieczywa pełnoziarnistego albo z bułki grahamki.
Zamiast plasterka wędliny, na kanapkę można położyć gotowane mięso albo pastę z cieciorki, czyli hummus. Sprawdzą się też pasty jajeczne czy rybne. Można też dziecku przygotować miks orzechów, ziaren i pestek dyni.
- Nie zapominajmy o owocach i warzywach. Można np. gruszkę skropić sokiem z cytryny i posypać wiórkami kokosowymi. Taki owoc ciekawie wygląda i na pewno posmakuje dzieciom – podkreśla Somow.
Dobrym wyborem jest też sałatka warzywna, z sosem, do którego warto dodać olej rzepakowy albo lniany. Posypać ją można orzechami albo np. zmielonym siemieniem lnianym. Smaczne i pożywne będą też mufinki wykonane na bazie mąki jaglanej i masła.