Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Napoje słodzone negatywnie wpływają na zdrowie. Pij wodę

Schudniesz, spadnie poziom cholesterolu i ryzyko cukrzycy. Czemu można zawdzięczać takie efekty? Wystarczy, że jedną szklankę słodkiego napoju dziennie zamienisz na taką samą ilość czystej wody.

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

1. Powodują choroby serca i otyłość

Temu, co się stanie, gdy zamienimy słodzone napoje na wodę postanowili przyjrzeć się naukowcy. Przeanalizowali oni dane z Narodowego Programu Badania Zdrowia i Żywienia (NHANES - National Health and Nutrition Examination Survey). Z dokumentów wynika, że zamiana napojów gazowanych na wodę pozytywnie wpływa na organizm i jest przy tym dość szybko widoczna.

Naukowcy precyzują: nie ważne, ile porcji słodzonych napojów dziennie wypijamy. Jeśli zamienimy na wodę choćby jeden z nich, schudniemy. Poprawi się także ogólny stan naszego zdrowia.

Co więcej – rezygnując z napojów energetyzujących, coli, słodkich kaw, rezygnujemy także z dodatkowych porcji kalorii. A co za tym idzie, ograniczamy ryzyko wystąpienia otyłości i takich jej konsekwencji jak: cukrzyca typu II, miażdżyca i inne choroby układu krążenia, rak. Ale nie tylko.

Napoje słodzone negatywnie wpływają na zdrowie. Pij wodę
Napoje słodzone negatywnie wpływają na zdrowie. Pij wodę (123RF)

Osoby, które słodzone napoje zastąpiły wodą, zauważyły spadek cholesterolu. Wystarczyła zaledwie jedna szklanka. Wynika tak z obserwacji, jaką przeprowadzili naukowcy. Zauważyli oni, że osoby pijące wodę częściej dbają także o jakość posiłków. Rzadziej wybierają produkty przetworzone, a częściej jedzą warzywa, owoce, ryby i produkty pełnoziarniste.

2. Nie tylko chore serce

Słodkie napoje to  nie tylko ryzyko otyłości. Wypijane dwa razy w tygodniu napoje energetyzujące i inne powodują nagły skok poziomu insuliny we krwi. A co za tym idzie zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki, jednego z najniebezpieczniejszych nowotworów na świecie aż dwukrotnie.

Mogą być także przyczyną zachorowania na nowotwór prostaty i raka piersi. Co więcej, cukier zawarty w napojach otłuszcza wątrobę, poważnie ją uszkadzając i zwiększając ryzyko cukrzycy. Aż 130 tys. osób zachorowało na tę chorobę jedynie przez picie słodzonych napojów. Tak podają badania przeprowadzone w latach 1990-2000.

Problem dotyczy również dzieci i młodzieży. Naukowcy zauważyli, że u dziewcząt w wieku od 9-15 lat, które regularnie piły napoje słodzone, występowały zaburzenia związane z dojrzewaniem, które w przyszłości mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowań na nowotwory układu rozrodczego. Wcześniej pojawiała się także u takich dziewczynek pierwsza miesiączka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.