Trwa ładowanie...

Pierwsza miesiączka

Avatar placeholder
Anna Szozda 10.03.2023 00:59
Pierwsza miesiączka
Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się zazwyczaj między 12., a 16. rokiem życia. Obecnie miesiączkowanie występuje u coraz młodszych dziewcząt, co ma związek z odżywianiem, a konkretnie z zawartością hormonów w pożywieniu, a także z zanieczyszczeniem środowiska i wchłanianymi przez nas substancjami chemicznymi. Istnieje także zależność między wagą, a miesiączką – większa waga zwykle oznacza wcześniejszą miesiączkę. Obfitość i częstość krwawienia miesiączkowego są uwarunkowane genetycznie.

spis treści

1. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwsza miesiączka pojawia się pod koniec okresu dojrzewania, po kilku latach od pierwszych zauważalnych zmian. Dojrzewanie dziewczyny oznacza, że najpierw zmienia się jej ciało na bardziej kobiece – zaokrąglają się biodra i piersi, talia staje się węższa. Pojawia się owłosienie łonowe, a także owłosienie pod pachami i na nogach. Przychodzi pokwitaniowy skok wzrostu, któremu towarzyszy także przybranie na wadzie. Zwiększona ilość hormonów może wywołać problemy ze skórą oraz trądzik młodzieńczy.

Pierwsze krwawienie miesiączkowe może mieć różną postać – zarówno dość obfitego krwawienia, jak i plamienia, czyli kilku kropel na bieliźnie. Zawartość krwi w miesiączce może wahać się i wpływać na wygląd plam w zależności od kobiety i dnia krwawienia. Kolor krwawienia miesięcznego jest różny – od krwistoczerwonego do brązowego.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Pierwsza miesiączka może zaskoczyć we śnie, na wakacjach lub na lekcjach. Dobrze jest, obserwując zmiany w swoim ciele, przygotować się na jej nadejście, np. nosząc w torebce lub plecaku „awaryjną” podpaskę. Często przed pojawieniem się pierwszego krwawienia odczuwany jest lekki ucisk lub ból w dole brzucha.

Już pierwsza miesiączka oznacza, że nastolatka może zajść w ciążę. Oczywiście, ciało dziewczynki w wieku, w którym dopiero zaczęła miesiączkowanie nie jest w pełni przygotowane do donoszenia ciąży. Brakuje także w tym wieku przygotowania psychicznego do bycia mamą.

2. Cykl menstruacyjny

Początkowo miesiączka może być bardzo nieregularna i nie występować nawet przez pół roku. Młode dziewczęta często narzekają na bolesne i obfite krwawienia. Na początku mogą takie być, jednak po jakimś czasie powinny stać się łagodniejsze. Dzieje się tak najczęściej po 2 latach, w momencie ustabilizowania się cyklu. U niektórych dziewcząt krwawienia miesięczne pozostają nieprzyjemne, mimo że osiągnęły one pełną dojrzałość płciową. Ma to zwykle podłoże genetyczne.

Zwykle jednak cykl miesięczny stabilizuje się w okolicach 25-32 dni, to znaczy, że tyle dni mija między pierwszym dniem krwawień. Samo krwawienie trwa 4-7 dni i nocy. Zwykle najsilniejsze objawy odczuwalne są w pierwszych dwóch dniach krwawienia.

Brak menarche, czyli niewystąpienie pierwszej miesiączki do 16. roku życia może być powodem do niepokoju. W takim przypadku, trzeba zgłosić się do lekarza. Taka sytuacja może oznaczać niedorozwój jajników, zaburzenia hormonalne, opóźnienie rozwoju płciowego lub choroby narządów płciowych.

Następny artykuł: Pierwsza wizyta u ginekologa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze