Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się zazwyczaj między 12., a 16. rokiem życia. Obecnie miesiączkowanie występuje u coraz młodszych dziewcząt, co ma związek z odżywianiem, a konkretnie z zawartością hormonów w pożywieniu, a także z zanieczyszczeniem środowiska i wchłanianymi przez nas substancjami chemicznymi. Istnieje także zależność między wagą, a miesiączką – większa waga zwykle oznacza wcześniejszą miesiączkę. Obfitość i częstość krwawienia miesiączkowego są uwarunkowane genetycznie.

1. Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Pierwszy okres
Pierwszy okres

Pierwsza miesiączka, czyli menarche, pojawia się zazwyczaj między 12., a 16. rokiem życia. Obecnie miesiączkowanie...

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Pierwsza miesiączka pojawia się pod koniec okresu dojrzewania, po kilku latach od pierwszych zauważalnych zmian. Dojrzewanie dziewczyny oznacza, że najpierw zmienia się jej ciało na bardziej kobiece – zaokrąglają się biodra i piersi, talia staje się węższa. Pojawia się owłosienie łonowe, a także owłosienie pod pachami i na nogach. Przychodzi pokwitaniowy skok wzrostu, któremu towarzyszy także przybranie na wadzie. Zwiększona ilość hormonów może wywołać problemy ze skórą oraz trądzik młodzieńczy.

Pierwsze krwawienie miesiączkowe może mieć różną postać – zarówno dość obfitego krwawienia, jak i plamienia, czyli kilku kropel na bieliźnie. Zawartość krwi w miesiączce może wahać się i wpływać na wygląd plam w zależności od kobiety i dnia krwawienia. Kolor krwawienia miesięcznego jest różny – od krwistoczerwonego do brązowego.

Pierwsza miesiączka może zaskoczyć we śnie, na wakacjach lub na lekcjach. Dobrze jest, obserwując zmiany w swoim ciele, przygotować się na jej nadejście, np. nosząc w torebce lub plecaku „awaryjną” podpaskę. Często przed pojawieniem się pierwszego krwawienia odczuwany jest lekki ucisk lub ból w dole brzucha.

Już pierwsza miesiączka oznacza, że nastolatka może zajść w ciążę. Oczywiście, ciało dziewczynki w wieku, w którym dopiero zaczęła miesiączkowanie nie jest w pełni przygotowane do donoszenia ciąży. Brakuje także w tym wieku przygotowania psychicznego do bycia mamą.

2. Cykl menstruacyjny

Początkowo miesiączka może być bardzo nieregularna i nie występować nawet przez pół roku. Młode dziewczęta często narzekają na bolesne i obfite krwawienia. Na początku mogą takie być, jednak po jakimś czasie powinny stać się łagodniejsze. Dzieje się tak najczęściej po 2 latach, w momencie ustabilizowania się cyklu. U niektórych dziewcząt krwawienia miesięczne pozostają nieprzyjemne, mimo że osiągnęły one pełną dojrzałość płciową. Ma to zwykle podłoże genetyczne.

Zwykle jednak cykl miesięczny stabilizuje się w okolicach 25-32 dni, to znaczy, że tyle dni mija między pierwszym dniem krwawień. Samo krwawienie trwa 4-7 dni i nocy. Zwykle najsilniejsze objawy odczuwalne są w pierwszych dwóch dniach krwawienia.

Brak menarche, czyli niewystąpienie pierwszej miesiączki do 16. roku życia może być powodem do niepokoju. W takim przypadku, trzeba zgłosić się do lekarza. Taka sytuacja może oznaczać niedorozwój jajników, zaburzenia hormonalne, opóźnienie rozwoju płciowego lub choroby narządów płciowych.

Następny artykuł: Pierwsza wizyta u ginekologa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.