Zmiany dla uczniów od 1 września 2016 roku

Sześciolatki zostaną w przedszkolach, maturzyści mogą odwoływać się od wyniku matur, a szóstoklasiści przejdą do gimnazjum bez zdawania egzaminu. To tylko niektóre ze zmian w systemie edukacji, jakie czekają na dzieci i młodzież. Sprawdź, co zmieni się w szkole już 1 września 2016 roku.

 

Polecane wideo:

Pierwsza klasa dla siedmiolatków

Najgłośniejszą, najszerzej komentowaną i najważniejszą zmianą w polskiej edukacji jest możliwość zostawienia sześciolatka w "zerówce". Co więcej – aby dziecko w wieku sześciu lat poszło do pierwszej klasy, musi mieć ukończone przedszkole lub opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Wszystko to jest efektem zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Od września 2016 roku obowiązkowo do szkół podstawowych pójdą dzieci w wieku siedmiu lat. W praktyce w szkołach siedmiolatki obecne będą jednak w pierwszych i w drugich klasach (te, które rozpoczęły uczęszczanie do szkoły w wieku sześciu lat rok temu). Rodzice drugoklasistów mogą jednocześnie zdecydować, by ich dziecko powtarzało klasę po to, by zrównać roczniki.

Likwidacja egzaminu po klasie szóstej

Ogólnopolski egzamin kończący klasę szóstą szkoły podstawowej odszedł już do lamusa. Od roku szkolnego 2016/2017 uczniowie nie będą musieli go zdawać. Skąd ta zmiana? Wynika ona z wielu negatywnych opinii ekspertów, którzy twierdzą, że sprawdzian wywoływał w dzieciach niepotrzebny stres, a nie był im potrzebny. Generował za to koszty. Jak szacuje Ministestrstwo Edukacji, test kosztował budżet państwa nawet 10 milionów złotych rocznie.

Dofinansowanie do podręczników szkolnych

62 tysiące dzieci obejmie już od 1 września rządowy program "Wyprawka Szkolna". Polegał będzie na dofinansowaniu do zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzice takich uczniów otrzymają od 175 do 770 złotych dofinansowania.

Poza tym, bezpłatne podręczniki dostaną wszystkie dzieci objęte tokiem kształcenia ogólnego z klas I-III szkół podstawowych oraz muzycznych.

Oceny z religii i etyki wliczane do średniej

Od najbliższego roku szkolnego na świadectwie szkolnym oceny z religii i etyki pojawią się oddzielnie. Co więcej – obie będą wliczać się do średniej z całego roku. Zmiana ta dotyczy uczniów, którzy uczęszczają na dwa przedmioty. Zgodnie z prawem, które obowiązuje od ubiegłego roku, uczeń może wybrać na jaki przedmiot chce uczęszczać: na religię, etykę lub na oba.

Powrót drożdżówek

Drożdżówki do szkolnych sklepików wracają równie szybko, jak z nich zniknęły - od września będą znów dostępne.

 

Warunek? Słodkie bułki muszą spełniać kryteria zawartości cukru, a kanapki mają być przygotowywane z różnych rodzajów pieczywa. W sklepikach szkolnych uczniowie kupią także sałatki, pieczywo (w tym cukiernicze) oraz napoje zastępujące mleko.

Likwidacja gimnazjów

Choć likwidacja gimnazjów na dobre rozpocznie się dopiero za rok, pierwsze zmiany widać będzie już od 1 wrześna 2016 roku. Do VII klasy w przyszłym roku szkolnym pójdą bowiem obecni szóstoklasiści. Zakończenie procesu reformy rząd planuje na rok 2022, kiedy to zamiast gimnazjum istnieć będzie dwuetapowa szkoła powszechna, składająca się z klas I-IV tworzących poziom wczesnoszkolny oraz klas V-VIII (tworzących poziom gimnazjalny).

Ale to nie wszystko. Po ukończeniu szkoły podstawowej, uczniowie będą mieć do wyboru czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum lub dwupoziomową szkołę branżową.

Wgląd w maturę i odwołanie od wyniku

Zmiany dotkną także maturzystów. Od nowego roku szkolnego zyskają oni nowe prawo – możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Dodatkowo, absolwent liceum lub technikum będzie mógł odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej, która sprawdzała jego pracę. Musi w tym celu złożyć pisemny wniosek do specjalnej komisji, jaka zostanie utworzona przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jeśli to zrobi, jego praca zostanie sprawdzona ponownie, przez innego pracownika CKE niż ten, który sprawdzał ją wcześniej.

Ciekawostką jest fakt, iż uczeń, który zechce uzyskać wgląd w pracę, będzie mógł ją sfotografować.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Łóżko dla dziecka

Łóżko dla dziecka

Łóżko do pokoju dziecięcego Łóżko do pokoju dziecięcego musi być przede wszystkim wygodne i zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Uczeń

Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne

Ozdoby na ścianę Różnorodność dekoracji ściennych w sklepach pozwala na dopasowanie wnętrza do swojego stylu.