Trwa ładowanie...

Zmiany dla uczniów od 1 września 2016 roku

 Ewa Rycerz
06.09.2016 14:43
Zmiany dla uczniów od 1 września 2016 roku
Zmiany dla uczniów od 1 września 2016 roku (123RF)

Sześciolatki zostaną w przedszkolach, maturzyści mogą odwoływać się od wyniku matur, a szóstoklasiści przejdą do gimnazjum bez zdawania egzaminu. To tylko niektóre ze zmian w systemie edukacji, jakie czekają na dzieci i młodzież. Sprawdź, co zmieni się w szkole już 1 września 2016 roku.

 

1. Pierwsza klasa dla siedmiolatków

Najgłośniejszą, najszerzej komentowaną i najważniejszą zmianą w polskiej edukacji jest możliwość zostawienia sześciolatka w "zerówce". Co więcej – aby dziecko w wieku sześciu lat poszło do pierwszej klasy, musi mieć ukończone przedszkole lub opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Wszystko to jest efektem zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Od września 2016 roku obowiązkowo do szkół podstawowych pójdą dzieci w wieku siedmiu lat. W praktyce w szkołach siedmiolatki obecne będą jednak w pierwszych i w drugich klasach (te, które rozpoczęły uczęszczanie do szkoły w wieku sześciu lat rok temu). Rodzice drugoklasistów mogą jednocześnie zdecydować, by ich dziecko powtarzało klasę po to, by zrównać roczniki.

2. Likwidacja egzaminu po klasie szóstej

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Ogólnopolski egzamin kończący klasę szóstą szkoły podstawowej odszedł już do lamusa. Od roku szkolnego 2016/2017 uczniowie nie będą musieli go zdawać. Skąd ta zmiana? Wynika ona z wielu negatywnych opinii ekspertów, którzy twierdzą, że sprawdzian wywoływał w dzieciach niepotrzebny stres, a nie był im potrzebny. Generował za to koszty. Jak szacuje Ministestrstwo Edukacji, test kosztował budżet państwa nawet 10 milionów złotych rocznie.

3. Dofinansowanie do podręczników szkolnych

62 tysiące dzieci obejmie już od 1 września rządowy program "Wyprawka Szkolna". Polegał będzie na dofinansowaniu do zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Rodzice takich uczniów otrzymają od 175 do 770 złotych dofinansowania.

Poza tym, bezpłatne podręczniki dostaną wszystkie dzieci objęte tokiem kształcenia ogólnego z klas I-III szkół podstawowych oraz muzycznych.

4. Oceny z religii i etyki wliczane do średniej

Od najbliższego roku szkolnego na świadectwie szkolnym oceny z religii i etyki pojawią się oddzielnie. Co więcej – obie będą wliczać się do średniej z całego roku. Zmiana ta dotyczy uczniów, którzy uczęszczają na dwa przedmioty. Zgodnie z prawem, które obowiązuje od ubiegłego roku, uczeń może wybrać na jaki przedmiot chce uczęszczać: na religię, etykę lub na oba.

5. Powrót drożdżówek

Drożdżówki do szkolnych sklepików wracają równie szybko, jak z nich zniknęły - od września będą znów dostępne.

 

Warunek? Słodkie bułki muszą spełniać kryteria zawartości cukru, a kanapki mają być przygotowywane z różnych rodzajów pieczywa. W sklepikach szkolnych uczniowie kupią także sałatki, pieczywo (w tym cukiernicze) oraz napoje zastępujące mleko.

6. Likwidacja gimnazjów

Choć likwidacja gimnazjów na dobre rozpocznie się dopiero za rok, pierwsze zmiany widać będzie już od 1 wrześna 2016 roku. Do VII klasy w przyszłym roku szkolnym pójdą bowiem obecni szóstoklasiści. Zakończenie procesu reformy rząd planuje na rok 2022, kiedy to zamiast gimnazjum istnieć będzie dwuetapowa szkoła powszechna, składająca się z klas I-IV tworzących poziom wczesnoszkolny oraz klas V-VIII (tworzących poziom gimnazjalny).

Ale to nie wszystko. Po ukończeniu szkoły podstawowej, uczniowie będą mieć do wyboru czteroletnie liceum, pięcioletnie technikum lub dwupoziomową szkołę branżową.

7. Wgląd w maturę i odwołanie od wyniku

Zmiany dotkną także maturzystów. Od nowego roku szkolnego zyskają oni nowe prawo – możliwość weryfikacji uzyskanej liczby punktów zdobytych na egzaminie maturalnym i potwierdzającym kwalifikacje zawodowe.

Dodatkowo, absolwent liceum lub technikum będzie mógł odwołać się od decyzji okręgowej komisji egzaminacyjnej, która sprawdzała jego pracę. Musi w tym celu złożyć pisemny wniosek do specjalnej komisji, jaka zostanie utworzona przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Jeśli to zrobi, jego praca zostanie sprawdzona ponownie, przez innego pracownika CKE niż ten, który sprawdzał ją wcześniej.

Ciekawostką jest fakt, iż uczeń, który zechce uzyskać wgląd w pracę, będzie mógł ją sfotografować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze