Sprawdź, co się stanie, jeśli zrezygnujesz z cukru

Cukier w pożywieniu człowieka obecny jest od zawsze. Naturalnym jego źródłem są owoce, ale w formie białego proszku dodawany jest prawie do wszystkiego. Eksperci alarmują – jemy za dużo cukru. Uzależniamy się, ponieważ cukier działa na organizm jak heroina. Pobudza ośrodki mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności. Co zatem wydarzy się, jeśli po latach spożywania odstawimy biały proszek?

Działa jak heroina

Naukowcy nie mają wątpliwości - aby człowiek jako gatunek mógł przetrwać, potrzebna jest „naturalna nagroda”. Dotyczy to także jedzenia – abyśmy chcieli je jeść, powinno być smaczne i słodkie, czyli przyjemne dla mózgu. Jeśli tak się dzieje, do danego pożywienia chcemy wracać.

Polecane wideo:

Kiedy robimy coś przyjemnego, neurony wykorzystują neuroprzekaźnik o nazwie dopamina do przekazania sygnału do mózgu. Ten znak odbiera kora przedczołowa, a my właśnie w tym momencie stwierdzamy, że mamy ochotę na słodkie ciasteczko lub ciasto czekoladowe. Jeśli skusisz się na deser, twój mózg to zapamięta i następnym razem zadziała dokładnie tak samo.

Jedzenie pełne cukru - unikaj tych produktów!

Istnieje ogromna różnica pomiędzy pieczywem paczkowanym a tym dostępnym w klasycznych piekarniach. Po pierwsze, pokrojone i zapakowane w folię pieczywo...

Aby dowieść uzależnienia od cukru, grupa badaczy przeprowadziła eksperyment na szczurach. Najpierw na 12 godzin zwierzęta zostały pozbawione pokarmu, a następnie udostępniono im roztwór wody z cukrem. Po miesiącu szczury wykazywały zachowania podobne do tych, które świadczą o obecności substancji odurzających.

Co ważne – gdy badacze zabrali szczurom wodę z cukrem, ssaki zaczęły robić się agresywne. Przejawiały także lęk oraz depresję, której tłem – według badaczy – miało być uzależnienie od cukru. Naukowcy również dowodzą, iż długotrwałe spożywanie cukru prowadzi do ciągłej aktywności dopaminy.

A to oznacza, że z czasem do pobudzenia mózgu i uczucia przyjemności potrzeba będzie coraz więcej białego proszku. Dzieje się tak, ponieważ mózg uodparnia się na „słodkie jedzenie”.

Odstawienie cukru jest możliwe

Mimo trudności, wyjście z uzależnienia od cukru  jest możliwe.

W 2002 roku na Uniwersytecie Princeton przeprowadzono badania, których kierownikiem był Carlo Colantuoni. Zakładały one monitorowanie efektów po rezygnacji z odstawienia cukru. Choć przeprowadzono je na zwierzętach, naukowcy uznają je za reprezentatywne również dla ludzi.

Najpierw przez dłuższy czas podawano szczurom wodę z cukrem, a później podzielono zwierzęta na dwie grupy. Jednej podano nalokson, czyli lek stosowany przy leczeniu uzależnień od narkotyków, a drugiej – wodę. Co się okazało?

Niezależnie od grupy, szczury miały problemy fizyczne: szczękały zębami, obserwowano u nich drżenie łap i głowy. W przypadku tych zwierząt, którym podano lek, pojawił się również niepokój i zdenerwowanie.

To niejedyne eksperymenty, które ukazują efekt odstawienia cukru. Inni badacze, którzy zajmowali się tym zagadnieniem, sugerują, że detoks od cukru może prowadzić do zachowań pasywnych (uczucia bezradności, smutku, przygnębienia).

Natomiast z drugiej strony, odstawienie słodkiego może wiązać się z impulsywnymi zachowaniami i niecierpliwością.

Co zatem zrobić, by nie narazić się na uzależnienie? Oprócz tradycyjnego białego cukru można używać naturalnych zamienników. Są one zazwyczaj mniej słodkie i mniej kaloryczne. A co za tym idzie - zdrowsze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Błędy dietetyczne ciężarnych
Błędy dietetyczne ciężarnych

Wieczerza wigilijna

Wieczerza wigilijna

Przed nami święta Bożego Narodzenia, czyli czas wyjątkowych aromatów, potraw i smaków. Czy kobieta w ciąży musi obejść się smakiem?

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

Mrożone owoce morza Są one niebezpieczne ze względu na możliwość zakażenia listerią. Dozwolone jest spożywanie owoców morza w wersji ugotowanej lub puszkowanej. Wątróbka Wątróbka jest bogatym źródłem żelaza, jednak zawiera także duże ilości witaminy A....

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nadwaga w ciąży

Najczęstszą przyczyną nadwagi w ciąży są zbyt duża ilość kalorii spożywana w ciągu dnia lub występowanie nadwagi przed ciążą. Jednakże w okresie ciąży nie wolno się odchudzać, by nie spowodować niedoborów pokarmowych. Należy wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe,...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Nadwaga u kobiety w ciąży

Nadwaga u kobiety w ciąży

Ciąża to nie choroba, należy wiec ćwiczyć, przy czym nie uprawiać forsownych ćwiczeń, a chodzić na długie spacery i cieszyć się życiem.

Błędy dietetyczne ciężarnych

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Zioła, których nie może przyjmować kobieta w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania ziół w ciąży Ziołowe herbaty są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Pomagają w wielu dolegliwościach. W ciąży należy pić słabe napary w umiarkowanych ilościach. Bez obaw można sięgać po pokrzywę (działa moczopędnie), mniszek lekarski...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Ile przytyć w ciąży?

Ile przytyć w ciąży?

Wiele mam przy zachodzeniu w ciążę obawia się, że dużo przytyje, tracąc figurę. W głowach brzęczy im znane od lat: „w ciąży musisz jeść za dwoje", w związku z czym oddają się przyjemnościom podniebienia, nie zważając na kilogramy w ciąży. Ciąża jednak...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Ból brzucha po jedzeniu - metody na ból brzucha, problem kobiet w ciąży

Zgaga i ból brzucha po jedzeniu to dolegliwości, które w ciąży występują dosyć często. Ponadto pojawiają się w pierwszym trymestrze nudności, wymioty. Przyszłe mamy narzekają na huśtawki nastrojów i ciągłe zmęczenie. W jaki sposób pozbyć się nieprzyjemnych...

Błędy dietetyczne ciężarnych

Te produkty tylko z pozoru są zdrowe

Te produkty tylko z pozoru są zdrowe

Woda owocowa Woda owocowa to w rzeczywistości woda z wysokosłodzonym sokiem owocowym, pełna sztucznych aromatów. Producenci napojów dla dzieci kuszą maluchów ładnym, kolorowym opakowaniem, ale wy, jako racjonalni i świadomi rodzice, nie dajcie zamydlić...