Amfetamina a nauka

Czy związek między amfetaminą, a nauką jest rzeczywiście prawdziwy, a zażywanie tego narkotyku ma wpływ na proces zapamiętywania i uczenia się? Pytanie to zadaje sobie wielu uczniówi studentów, którzy muszą przyswoić dużą partię materiału przed sprawdzianem czy testem. Jak przekonują specjaliści, działanie amfetaminy powoduje pobudzenie układu nerwowego i wydzielanie substancji neuroprzekaźnikowych, które biorą udział w zapamiętywaniu. Jest to jednak efekt chwilowy, a ogólny wpływ amfetaminy na organizm człowieka może być bardzo groźny. Skutki uboczne amfetaminy objawiają się, m.in. w postaci zaburzeń rytmu serca, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Polecane wideo:

Działanie amfetaminy

Amfetamina to jeden z najpopularniejszych narkotyków wśród uczniów i studentów. Dzieje się tak, ponieważ pozwala on spędzić całą noc na nauce, a następnego dnia pójść na egzamin i zaliczyć go z pozytywnym skutkiem. Dlaczego tak jest? Jaki jest wpływ amfetaminy na organizm? Amfetamina jest substancją, która bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy, stymulując wydzielanie takich substancji, jak dopamina, serotonina i noradrenalina. Są to substancje neuroprzekaźnikowe, które biorą w udział w procesie uczenia się i zapamiętywania. Amfetamina działa zatem pobudzająco na umysł. Ponadto działanie amfetaminy powoduje pobudzenie całego organizmu. Dzięki niej człowiek nie czuje zmęczenia, staje się bardziej spostrzegawczy, ale także pewniejszy siebie i ma podwyższoną samoocenę. Zatem uczeń, który udaje się na egzamin, będąc pod wpływem amfetaminy, sprawniej odpowiada, jest przekonany o swojej wiedzy, cechuje go pewność siebiei brak lęku. Jednak jest to efekt krótkotrwały, który nie zawsze występuje i można zapłacić za niego bardzo wysoką cenę.

Skutki zażywania amfetaminy

Wiedza zdobyta po amfetaminie jest krótkotrwała, a przyswojone informacje szybko „ulatują” z głowy. Zatem jednorazowe przygotowane do ustnej odpowiedzi nie zwalnia z obowiązku nauki przed większą klasówką czy egzaminem. Jeśli przyswojona dawka amfetaminy była niewielka lub przeciwnie – zbyt duża, to zdarza się, że uczeń lub student udający się na sprawdzian, zapomina wszystkie informacje, jakie przyswoił sobie w ciągu ostatniej nocy, a w głowie pojawia mu się „czarna dziura”. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia słuchu i wzroku. Stan taki określa się jako zatrucie amfetaminowe i mogą mu towarzyszyć: drżenie mięśni, bladość skóry, częste wymioty, suchość w ustach, odczuwanie dziwnego niepokoju oraz charakterystyczna gonitwa myśli. Niemożność koncentracji na klasówce jest jednym z najmniej szkodliwych skutków przyjmowania amfetaminy. Zażywanie amfetaminy może prowadzić do odwodnienia (brak apetytu i pragnienia), migreny, zawrotów głowy, światłowstrętu, szczękościsku, powstawania zakrzepów żylnych (jeśli jest przyjmowany dożylnie), arytmii serca, zawału serca i niedotlenienia mózgu. Skutki uboczne amfetaminy mogą dotyczyć nie tylko zdrowia, ale także życia człowieka, ponieważ przedawkowanie narkotyku może doprowadzić do śmierci, która pojawia się jako efekt zaburzeń rytmu serca lub paraliżu mięśni oddechowych.

Częste przyjmowanie amfetaminy prowadzi do uzależnia. Objawia się ono nie tylko potrzebą zażywania narkotyku, ale także długotrwałą depresją. Inną chorobą układu nerwowego, którą może wywołać amfetamina jest psychoza amfetaminowa. W jej przebiegu da się zauważyć zwiększone wydzielanie dopaminy, podobnie jak w przypadku schizofrenii.

Ewelina Stanios

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Inicjacja narkotykowa
Inicjacja narkotykowa

Taka noc zdarza się tylko raz!

Taka noc zdarza się tylko raz!

Tort domowej roboty, osiemnaście pastelowych świeczek, symboliczna lampka szampana i prezent w postaci zegarka („przyda się podczas matury") - urodzinowe przyjęcie w gronie rodziny przebiega zwykle według sprawdzonego schematu. Kolejność wydarzeń jest...

Inicjacja narkotykowa

Testy na narkotyki

z różnymi rysunkami, sreberka; nowe słownictwo, np: bakać, buchać, palić machy, lofka, feta, amfa, speed, ganja, towar. Testy narkotykowe

Inicjacja narkotykowa

Konopia indyjska

Konopia indyjska

Czy marihuana to narkotyk? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców, których dzieci zostały przyłapane na zażywaniu tej substancji. Wciąż wiele osób twierdzi, że palenie marihuany nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych.

Inicjacja narkotykowa

Czy marihuana to narkotyk?

Czy marihuana to narkotyk? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców, których dzieci zostały przyłapane na zażywaniu tej substancji. Wciąż wiele osób twierdzi, że palenie marihuany nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych. Legalizacja marihuany jest...

Dysortografia

Nauka ortografii

Nauka ortografii

Wielu rodziców zastanawia się, jak nauczyć dziecko ortografii. Kolejna dwójka z dyktanda zniechęca malucha do dalszej nauki, demotywuje, a u rodziców wywołuje gniew i frustrację.

Patronaty

Disney! Ćwiczymy...

Disney! Ćwiczymy...

Seria książek "Ćwiczymy..." ma za zadanie ułatwić przedszkolakom naukę pisania, liczenia oraz rysowania szlaczków.

Rozwój intelektualny malucha

Liczenie

Liczenie

Nauka liczenia, podobnie jak nauka czytania czy pisania, nie musi być odkładana do momentu, aż maluch pójdzie do przedszkola. Naukę matematyki można wprowadzić już znacznie wcześniej podczas codziennych...

Pomysły na nudę przedszkolaka

Nauka literek

Nauka literek

Maluchy powoli poznają, w jaki sposób z sylaby utworzyć wyraz. Zabawa polega na rozdaniu dzieciom napisanych na kartkach prostych sylab. Maluchy powinny, jeśli mogą, utworzyć z nich wyraz.