Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: lek. Karin Bakir-Szara

Amfetamina a nauka

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 16.10.2020 13:15
Amfetamina a nauka
Amfetamina a nauka (123rf)

Czy związek między amfetaminą, a nauką jest rzeczywiście prawdziwy, a zażywanie tego narkotyku ma wpływ na proces zapamiętywania i uczenia się? Pytanie to zadaje sobie wielu uczniów i studentów, którzy muszą przyswoić dużą partię materiału przed sprawdzianem czy testem. Jak przekonują specjaliści, działanie amfetaminy powoduje pobudzenie układu nerwowego i wydzielanie substancji neuroprzekaźnikowych, które biorą udział w zapamiętywaniu. Jest to jednak efekt chwilowy, a ogólny wpływ amfetaminy na organizm człowieka może być bardzo groźny. Skutki uboczne amfetaminy objawiają się, m.in. w postaci zaburzeń rytmu serca, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

1. Działanie amfetaminy

Amfetamina to jeden z najpopularniejszych narkotyków wśród uczniów i studentów. Dzieje się tak, ponieważ pozwala on spędzić całą noc na nauce, a następnego dnia pójść na egzamin i zaliczyć go z pozytywnym skutkiem. Dlaczego tak jest? Jaki jest wpływ amfetaminy na organizm? Amfetamina jest substancją, która bezpośrednio oddziałuje na układ nerwowy, stymulując wydzielanie takich substancji, jak dopamina, serotonina i noradrenalina. Są to substancje neuroprzekaźnikowe, które biorą w udział w procesie uczenia się i zapamiętywania. Amfetamina działa zatem pobudzająco na umysł. Ponadto działanie amfetaminy powoduje pobudzenie całego organizmu. Dzięki niej człowiek nie czuje zmęczenia, staje się bardziej spostrzegawczy, ale także pewniejszy siebie i ma podwyższoną samoocenę. Zatem uczeń, który udaje się na egzamin, będąc pod wpływem amfetaminy, sprawniej odpowiada, jest przekonany o swojej wiedzy, cechuje go pewność siebiei brak lęku. Jednak jest to efekt krótkotrwały, który nie zawsze występuje i można zapłacić za niego bardzo wysoką cenę.

2. Skutki zażywania amfetaminy

Wiedza zdobyta po amfetaminie jest krótkotrwała, a przyswojone informacje szybko „ulatują” z głowy. Zatem jednorazowe przygotowane do ustnej odpowiedzi nie zwalnia z obowiązku nauki przed większą klasówką czy egzaminem. Jeśli przyswojona dawka amfetaminy była niewielka lub przeciwnie – zbyt duża, to zdarza się, że uczeń lub student udający się na sprawdzian, zapomina wszystkie informacje, jakie przyswoił sobie w ciągu ostatniej nocy, a w głowie pojawia mu się „czarna dziura”. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia słuchu i wzroku. Stan taki określa się jako zatrucie amfetaminowe i mogą mu towarzyszyć: drżenie mięśni, bladość skóry, częste wymioty, suchość w ustach, odczuwanie dziwnego niepokoju oraz charakterystyczna gonitwa myśli. Niemożność koncentracji na klasówce jest jednym z najmniej szkodliwych skutków przyjmowania amfetaminy.

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

Zażywanie amfetaminy może prowadzić do odwodnienia (brak apetytu i pragnienia), migreny, zawrotów głowy, światłowstrętu, szczękościsku, powstawania zakrzepów żylnych (jeśli jest przyjmowany dożylnie), arytmii serca, zawału serca i niedotlenienia mózgu. Skutki uboczne amfetaminy mogą dotyczyć nie tylko zdrowia, ale także życia człowieka, ponieważ przedawkowanie narkotyku może doprowadzić do śmierci, która pojawia się jako efekt zaburzeń rytmu serca lub paraliżu mięśni oddechowych.

Częste przyjmowanie amfetaminy prowadzi do uzależnia. Objawia się ono nie tylko potrzebą zażywania narkotyku, ale także długotrwałą depresją. Inną chorobą układu nerwowego, którą może wywołać amfetamina jest psychoza amfetaminowa. W jej przebiegu da się zauważyć zwiększone wydzielanie dopaminy, podobnie jak w przypadku schizofrenii.

Ewelina Stanios

Następny artykuł: Czy marihuana to narkotyk?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze