Trwa ładowanie...

Dzieci, które grają na instrumentach, osiągają lepsze wyniki w nauce

Avatar placeholder
Adriana Nitkiewicz 16.01.2024 23:56
Nauka gry na instrumentach wspiera rozwój dzieci
Nauka gry na instrumentach wspiera rozwój dzieci (123rf)

Granie na instrumentach pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Rozwija kreatywność, poprawia koncentrację i koordynację ruchową, uczy cierpliwości i wytrwałości. Wpływa również na wyniki w nauce, co potwierdza badanie kanadyjskich naukowców.

spis treści

1. Gra na instrumentach a oceny

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzili badanie, z którego wynika, że istnieje korelacja między nauką gry na instrumentach a lepszymi wynikami w szkole. Wyniki opublikowali na łamach czasopisma Journal of Educational Psychology. Kanadyjscy badacze przyjrzeli się wynikom w nauce 100 tys. uczniów. Obserwacje prowadzili przez trzy lata. Okazało się, że uczniowie szkoły podstawowej i licealiści, którzy uczyli się gry na instrumentach muzycznych mieli lepsze oceny niż ich rówieśnicy niegrający na żadnym instrumencie. Dotyczyło to zarówno nauki przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych, Czynniki takie jak płeć i status społeczny nie były istotne.

Martin Guhn, współautor badania, tłumaczy, że gra na instrumentach wpływa na poprawę zdolności poznawczych, ponieważ w trakcie gry trzeba koordynować zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Nauka gry uczy też samodyscypliny, która przydaje się w nauce innych przedmiotów w szkole.

2. Muzyka w szkole

Zobacz film: "Dieta dla ucznia poprawiająca koncentrację"

Eksperyment Kanadyjczyków to kolejne badanie, które potwierdza, że dzieci uczące się gry na instrumentach osiągają lepsze wyniki w nauce, jak i w testach inteligencji. Nauka gry na instrumentach muzycznych, choć czasem nieco żmudna, przynosi wiele korzyści. Aktywuje pracę obu półkul mózgowych, poprawia kompetencje językowe, matematyczne, społeczne, poprawia pamięć i koncentrację, ułatwia naukę czytania, sprzyja powstawaniu nowych połączeń neuronowych, zmniejsza stres.

Autorzy badania zwrócili uwagę na problem kształcenia muzycznego w szkołach, które często jest bagatelizowane. Dodatkowo, nauka muzyki w szkole publicznej często opiera się na teorii, a nie na praktyce. Tymczasem odpowiednio prowadzone lekcje muzyki mogłyby pomóc uczniom w zdobywaniu lepszych ocen z innych przedmiotów i ogólnym rozwoju.

Zatem, jeśli planujecie zapisać swoje dziecko na jakieś dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, może warto pomyśleć o pianinie, skrzypcach albo gitarze?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze