Trwa ładowanie...

Dzieci, które grają na instrumentach, osiągają lepsze wyniki w nauce

Granie na instrumentach pozytywnie wpływa na rozwój dzieci. Rozwija kreatywność, poprawia koncentrację i koordynację ruchową, uczy cierpliwości i wytrwałości. Wpływa również na wyniki w nauce, co potwierdza badanie kanadyjskich naukowców.

Zobacz film: "Dieta dla ucznia poprawiająca koncentrację"

1. Gra na instrumentach a oceny

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej przeprowadzili badanie, z którego wynika, że istnieje korelacja między nauką gry na instrumentach a lepszymi wynikami w szkole. Wyniki opublikowali na łamach czasopisma Journal of Educational Psychology. Kanadyjscy badacze przyjrzeli się wynikom w nauce 100 tys. uczniów. Obserwacje prowadzili przez trzy lata. Okazało się, że uczniowie szkoły podstawowej i licealiści, którzy uczyli się gry na instrumentach muzycznych mieli lepsze oceny niż ich rówieśnicy niegrający na żadnym instrumencie. Dotyczyło to zarówno nauki przedmiotów humanistycznych, jak i ścisłych, Czynniki takie jak płeć i status społeczny nie były istotne.

Martin Guhn, współautor badania, tłumaczy, że gra na instrumentach wpływa na poprawę zdolności poznawczych, ponieważ w trakcie gry trzeba koordynować zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Nauka gry uczy też samodyscypliny, która przydaje się w nauce innych przedmiotów w szkole.

2. Muzyka w szkole

Eksperyment Kanadyjczyków to kolejne badanie, które potwierdza, że dzieci uczące się gry na instrumentach osiągają lepsze wyniki w nauce, jak i w testach inteligencji. Nauka gry na instrumentach muzycznych, choć czasem nieco żmudna, przynosi wiele korzyści. Aktywuje pracę obu półkul mózgowych, poprawia kompetencje językowe, matematyczne, społeczne, poprawia pamięć i koncentrację, ułatwia naukę czytania, sprzyja powstawaniu nowych połączeń neuronowych, zmniejsza stres.

Zabawy muzyczne dla dziecka
Zabawy muzyczne dla dziecka

zobacz galerię

Autorzy badania zwrócili uwagę na problem kształcenia muzycznego w szkołach, które często jest bagatelizowane. Dodatkowo, nauka muzyki w szkole publicznej często opiera się na teorii, a nie na praktyce. Tymczasem odpowiednio prowadzone lekcje muzyki mogłyby pomóc uczniom w zdobywaniu lepszych ocen z innych przedmiotów i ogólnym rozwoju.

Zatem, jeśli planujecie zapisać swoje dziecko na jakieś dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, może warto pomyśleć o pianinie, skrzypcach albo gitarze?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.