Przejdź na WP

Ksiądz kierujący domem dziecka oskarżony o molestowanie. Dramat 5 chłopców trwał 2 lata

Częstochowa. Ksiądz Mirosław L., który kierował tamtejszym salezjańskim domem dziecka, jest oskarżony o przestępstwa seksualne. Śledztwo w tej sprawie zostało zakończone. Na wniosek Prokuratory Okręgowej złożony w połowie sierpnia 2017 r. odpowie on przed sądem m.in. za naruszenie nietykalności cielesnej niepełnoletnich wychowanków.

Zobacz film: "Doradca papieża Franciszka oskarżony o pedofilię"

Ksiądz dopuścił się czynów o charakterze seksualnym w stosunku do 5 podopiecznych w wieku od 14 do 17 lat. Opisane w akcie oskarżenia przestępstwa rozgrywały się w latach 2014-2016. Sprawę będzie rozpatrywał częstochowski sąd rejonowy.

1. Rezultat doraźnej kontroli

Na skutek doraźnej kontroli placówki opiekuńczo-wychowawczej, którą we wrześniu 2016 r. przeprowadził częstochowski MOPS, do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dyrektora. Przesłuchano wtedy kilku wychowanków domu dziecka w obecności biegłego psychologa.

Ula była bita i molestowana przez ojca. Prokuratura umorzyła śledztwo
Ula była bita i molestowana przez ojca. Prokuratura umorzyła śledztwo [4 zdjęcia]

Jak wynika z opowieści 3-letniej Uli, była molestowana i bita przez ojca, z którym jej matka się rozstała...

zobacz galerię
Ksiądz prowadzący dom dziecka w Częstochowie molestował nieletnich wychowanków
Ksiądz prowadzący dom dziecka w Częstochowie molestował nieletnich wychowanków (123rf)

W rezultacie w tym samym miesiącu ks. Mirosław L. został aresztowany. W czerwcu 2017 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie zwolnił dyrektora placówki z aresztu, stosując poręczenie majątkowe o wysokości 50 tys. zł., dozór policji i zakaz kontaktów z pokrzywdzonymi. Przed sądem będzie on odpowiadał z wolnej stopy.

Zobacz także:

2. 11 zarzutów

Przedstawiono mu 11 zarzutów działań o charakterze seksualnym na szkodę wychowanków, wśród nich zarzut stosowania przemocy fizycznej (ksiądz miał uderzyć podopiecznego w twarz), doprowadzenia do wykonania i poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym. Przestępstwa te są zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności.

O zaistniałej sytuacji zostały poinformowane zwierzchnie władze kościelne. Inspektoria wrocławska zapewniła, że współpracuje z organami ścigania celem wyjaśnienia tej sprawy. Podjęła też kroki, które zmierzają do usprawnienia funkcjonowania salezjańskiego domu dziecka w Częstochowie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.