Trwa ładowanie...

Rekordowa liczba urodzeń dzieci pochodzących ze związków bez ślubu

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w 2016 roku odnotowano rekordową liczbę narodzin nieślubnych dzieci w Polsce. Co czwarte dziecko przyszło na świat w związku pozamałżeńskim.

Zobacz film: "Dlaczego Polacy nie decydują się na rodzicielstwo?"

Od około 20 lat w Polsce stale rośnie liczba dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich. Dane GUS wskazują, że w 2016 roku aż 95,6 tys. dzieci przyszło na świat w związku bez ślubu. To rekordowa liczba.

Zobacz również:

W porównaniu z okresem lat 1960-1990 to ogromna zmiana. Jak wskazują eksperci, wówczas liczba urodzonych w związakach pozamałżeńskich mieściła się w przedziale 25-35 tys. rocznie.

Na co wpływa kolejność urodzenia
Na co wpływa kolejność urodzenia [4 zdjęcia]

Jesteś najmłodszy czy najstarszy z rodzeństwa? Dotąd wielu psychologów uważało, że kolejność urodzenia...

zobacz galerię

Ten duży wzrost zdaniem specjalistów wynika ze zmian obyczajowych. Znacznie więcej par mieszka ze sobą jeszcze przed ślubem. Akceptacja związków partnerskich jest większa. Przybywa jednocześnie osób rozwiedzionych, co również skutkuje urodzeniami w związkach nieformalnych. Osoby po rozwodzie często nie chcą ponownie brać ślubu.

Dzieci par bez ślubu rodzi się więcej również dlatego, że kobiety decydują się coraz częściej na samotne rodzicielstwo. Dotyczy to głównie pań lepiej wykształconych, z dobrą, ustabilizowaną sytuacją finansową. Innym powodem takiej sytuacji jest również to, że samotne rodzicielstwo wiąże się z licznymi korzyściami, takimi jak ułatwiony dostęp do żłobka i przedszkola lub dodatkowa pomoc socjalna.

Z danych opublikowanych przez GUS wynika również, że większa liczba urodzeń w związkach nieformalnych, wiąże się ściśle z wiekiem matki. 85 proc. matek w wieku do 20 lat rodzi dzieci pozamałżeńskie. Okazuje się, że coraz rzadziej małżeństwo zawierane jest wyłącznie ze względu na ciążę kobiety.

Wzrost liczby dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich widoczny jest praktycznie w każdej grupie wiekowej. U kobiet w wieku 20-24 lata udział tego typu urodzeń dochodzi do 50 procent. W przypadku kobiet w wieku 25-29 lat zanotowano około 25 proc. udziału w ogólnej liczbie urodzeń nieślubnych.

Pomimo znacznego wzrostu tego typu urodzeń w Polsce, na tle krajów Unii Europejskiej nadal jest to liczba niewielka. Dane Eurostatu wskazują, że w takich krajach jak Słowenia, Bułgaria, Szwecja, Dania czy Belgia, dzieci urodzone w związkach nieformalnych stanowią ponad połowę ogólnej liczby urodzeń.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.