Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Pierwszy pocałunek – kiedy i jak się całować?

Avatar placeholder
22.03.2024 15:01
Pierwszy pocałunek może mieć równe skutki psychologiczne - zarówno pozytywne, jak i negatywne
Pierwszy pocałunek może mieć równe skutki psychologiczne - zarówno pozytywne, jak i negatywne (Adobe Stock)

Pierwszy pocałunek dla większości osób jest bardzo ważnym wydarzeniem, które pozostaje w pamięci przez wiele lat. Bywa wspominany z sentymentem, choć zwykle nie pamiętamy, że wywoływał feerię różnorodnych emocji: od napięcia, przez radość, po zawstydzenie i niepewność. Jak przygotować się do pierwszego pocałunku?

spis treści

1. Pierwszy pocałunek – znaczenie

Pierwszy pocałunek to bez wątpienia bardzo ważny moment w życiu każdego człowieka, bez względu na okoliczności, wiek czy płeć. Towarzyszy mu zwykle wiele przemyśleń (gdzie i jak się całować, czego nie robić), ale i przeżyć.

Jakie mogą być emocje związane z pierwszym pocałunkiem? Dla wielu osób pierwszy pocałunek jest momentem pełnym napięcia i ekscytacji. Często wiąże się z romantycznymi uczuciami i poczuciem szczęścia, choć doświadczeniu może towarzyszyć także napięcie, lęk czy stres.

Uczucia związane z pierwszym pocałunkiem są kwestią zdecydowanie indywidualną, zależną od wielu czynników, w tym doświadczeń życiowych, charakteru, okoliczności czy osoby oddającej pocałunek.

2. Pierwszy pocałunek – o czym pamiętać?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pierwszy pocałunek, także pierwszy pocałunek z nowym partnerem, to przeżycie, które może budzić wiele oczekiwań i obaw. Trudno się dziwić. To zwykle ważne wydarzenie, które oznacza początek nowej relacji lub głębsze zaangażowanie.

Kiedy jest dobry czas na pierwszy pocałunek?

Tak naprawdę wtedy, kiedy pojawi się pragnienie przekroczenia w relacji kolejnej granicy. Ten moment u każdej osoby pojawia się w trochę innym czasie. Wystarczy więc skupić się na swoich uczuciach, pragnieniach i intuicji. Najważniejsze, by podejść do niego z szacunkiem dla swoich granic i uczuć, z uwzględnieniem uczuć i granic drugiej osoby.

Jak się całować?

Kto inicjuje pierwszy pocałunek? Tak naprawdę nie ma zasad co do inicjowania pocałunku czy jego oddawania, nie są też potrzebne poradniki „Jak się całować krok po kroku” czy „Pierwszy pocałunek z chłopakiem jak to zrobić”. Dlaczego?

Całować się można tak, jak się chce i lubi. Pierwszy pocałunek powinien być spontaniczny i instynktowny. Nieustanne analizowanie i planowanie oraz treningi zdecydowanie nie jest koniecznie. Można mieć zamknięte oczy, ale i otwarte, można przechylać i odchylać głowę, reagować mniej lub bardziej czule bądź namiętnie.

Jaki powinien być pierwszy pocałunek?

Pierwszy pocałunek może być delikatnym pocałunkiem, który polega na dotykaniu ust ustami, ale i opierać się na grze języków (tzw. pocałunek z języczkiem). Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by się nie spieszyć, nie inicjować nic na siłę, nie sprawiać bólu i nie wywoływać dyskomfortu. Pierwszy pocałunek warto przeżyć z kimś bliskim, obdarowywanym ciepłymi uczuciami i zaufaniem.

Jak przygotować się do pierwszego pocałunku?

Aby pierwszy pocałunek był pięknym wspomnieniem, warto zadbać o odpowiednie miejsce. Dobrze, by było ono ustronne. Bardzo ważny jest także świeży oddech. Warto więc unikać intensywnych przypraw i dodatków, takich jak cebula czy czosnek, a i pamiętać o umyciu zębów (dobrze mieć pod ręką gumy do żucia czy cukierki miętowe).

Pierwszy pocałunek – czego nie robić?

Warto także wiedzieć, jak się nie całować. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najczęściej wskazują na takie błędy jak natarczywe, siłowe operowanie językiem, zaciśnięte usta i brak różnorodności oraz nieświeży oddech.

3. Znaczenie pierwszego pocałunku

Pierwszy pocałunek to moment, w którym dwie osoby wyrażają swoje uczucia i zaangażowanie w sposób fizyczny. Warto podkreślić, że jest to bardzo osobiste doświadczenie, które może mieć różne znaczenia i konsekwencje dla różnych osób.

Pierwszy pocałunek może mieć również skutki psychologiczne, zarówno pozytywne, jak i negatywne, ponieważ:

  • pozwala budować poczucie pewności siebie, jest okazją do samopoznania i samoakceptacji, przyczynia się do rozwoju umiejętności komunikacji, empatii i zdolności do budowania relacji,
  • być źródłem stresu i niepokoju, zwłaszcza jeśli pojawiają się obawy dotyczące odrzucenia, niezręczności lub niepewności co do swoich uczuć.

4. Dlaczego warto się całować?

Naukowcy dowodzą, że pocałunki mogą wpływać zbawiennie nie tylko na relację, ale i zdrowie, tak psychiczne, jak i fizyczne. Ma to związek przede wszystkim z tym, że usta są bardzo unerwioną strefą ciała. Komórki nerwowe zlokalizowane w ich obrębie odbierają bodźce i przekazują je dalej, przez co pierwszy pocałunek, ale i każdy kolejny, powoduje wzrost tętna i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co z kolei zwiększa ilość tlenu w organizmie.

Nie bez znaczenia jest wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia) oraz oksytocyny (hormon miłości) i dopaminy, które mają pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Co interesujące, w czasie pocałunku dochodzi do wzmożonej produkcji śliny, która ma właściwości bakteriobójcze (to ma pozytywny wpływ na stan jamy ustnej, w tym zdrowia dziąseł i uzębienia). Całowanie się ma jeszcze jeden plus. To doskonały trening mięśni twarzy, które wzmacniają się i uelastyczniają. To z kolei przekłada się na stan cery i wygląd.

Ponadto całowanie się spala kalorie, wzmacnia układ odpornościowy, pomaga w przypadku alergii, łagodzi stres i relaksuje, poprawia nastrój.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Rozstanie z chłopakiem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze