Trwa ładowanie...

Pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek to moment, który zapada w pamięci na zawsze. Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy oczekują na tę chwilę z niecierpliwością, a oczekiwaniu temu towarzyszy wiele pytań. Są to przede wszystkim wątpliwości wynikające z braku doświadczenia, a także obawa, że się nie sprawdzimy. Pierwszy pocałunek u dojrzewających dziewczyn i chłopaków wzbudza wiele emocji: podekscytowanie, niepokój, strach, zdenerwowanie, a niekiedy również wstyd. Aby doświadczenie to można było później dobrze wspominać i by nastoletnia miłość dobrze się rozwijała, pierwszy pocałunek powinien mieć odpowiednią oprawę.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"
Pierwsze związki
Pierwsze związki

To jak dziecko przejdzie czas pierwszej miłości, może rzutować na jego dalsze życie.

zobacz galerię

1. Jaki powinien być pierwszy pocałunek?

Zakochani nastolatkowie myśląc o pierwszym pocałunku popełniają jeden podstawowy błąd – za bardzo się nim przejmują. Wynika to z faktu, że w tej wyjątkowej chwili chcą się zaprezentować ukochanej osobie z jak najlepszej strony. Dlatego też analizują to, co ma się wydarzyć w każdym, najdrobniejszym szczególe. Pytania jakie sobie zadają to: kiedy i jak zainicjować pocałunek? Jak ułożyć usta? Czy zamknąć oczy? Jak przechylić głowę? Jak długo całować? Mocno czy delikatnie? I w końcu, co z tym językiem? Sprawia to, że całą sytuacją są jeszcze bardziej zestresowani, a zbyt duży stres nie pozwala cieszyć się chwilą. Dlatego też warto pamiętać, że całowanie jest czymś naturalnym i instynktownym. Każdy umie się całować, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robił. Najlepiej więc cieszyć się na myśl o tym, co nas czeka i nie zastanawiać się zbytnio nad samą techniką i wszystkimi innymi nieistotnymi elementami.

Pierwszy pocałunek nastolatków często jest spontaniczny. Jeśli jednak chłopak planuje pocałować swoją dziewczynę, może podjąć pewne kroki, które zapewnią mu sukces. Najważniejszy jest odpowiedni nastrój. Dla kobiet romantyzm ma ogromne znaczenie. Odpowiednia oprawa sprawia, że sam pocałunek wydaje się bardziej wyjątkowy. Dlatego też warto poczekać na odpowiednią chwilę i mieć pewność, że dziewczyna również tego chce. Podstawą jest higiena jamy ustnej. Nic tak nie psuje pierwszego pocałunku, jak nieświeży oddech. Stres i zdenerwowanie w kulminacyjnym momencie może sprawić, że popełnimy jakiś błąd. Nie należy jednak brać tego do siebie. Niewielką wpadkę najlepiej obrócić w żart, który rozładuje napięcie, a potem spróbować od nowa.

Pierwszy chłopak/dziewczyna
Pierwszy chłopak/dziewczyna

Gdy nastolatek zakochuje się po raz pierwszy, rodzice mają zwykle mieszane uczucia. Z jednej strony

zobacz galerię

2. Znaczenie pierwszego pocałunku

Pierwszy pocałunek, tak samo, jak pierwszy raz czy nasza pierwsza randka to wydarzenie, o którym będziemy długo pamiętać. Jeśli więc doświadczenie to zaliczamy do pozytywnych, w przyszłości będziemy mieli o czym wspominać z rozrzewnieniem. Jeśli jednak pierwszy pocałunek okaże się rozczarowaniem, nie powinniśmy brać tego do siebie. Jeśli w tym momencie nie odczuwamy przyjemności i czujemy się niekomfortowo, mimo iż na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być w porządku, może to oznaczać, że całujemy się z niewłaściwą osobą. Bywa, że gdy podświadomie czujemy, że to nie on lub nie ona, nasze ciało w jakiś sposób nam to sygnalizuje. Wiele kobiet na podstawie pierwszego pocałunku jest w stanie ocenić, czy dany mężczyzna do nich pasuje. Jeśli z pocałunkiem jest coś nie w porządku, najprawdopodobniej nie całujemy się z miłością naszego życia i może stanowić jedynie zawód miłosny.

Całowanie się ma jednak wiele zalet.

Jeśli robimy to z osobą, z którą łączą nas prawdziwe uczucia, pocałunki sprawiają dużo przyjemności. Podczas całowania wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, które wprawiają nas w pozytywny nastrój. Nie każdy również wie, że całowaniu się towarzyszy spalanie kalorii. Podczas szacunkowego 30-sekundowego pocałunku spalamy aż 50 kalorii.

Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska
Następny artykuł: Rozstanie z chłopakiem
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.