Trwa ładowanie...

Jak dbać o zęby?

Mycie zębów to nie tylko ich szczotkowanie przez kilkadziesiąt sekund w lewo i w prawo. Ponadto zęby to nie jedyny element w jamie ustnej, o którego higienę należy dbać. Mamy jeszcze dziąsła, które również mogą nam przysporzyć wielu problemów, jeżeli nie zatroszczymy się o nie w należyty sposób. Jak dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Wybór szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów to podstawowy rekwizyt w prawidłowej higienie jamy ustnej. Przy wyborze odpowiedniej warto zwrócić uwagę na rodzaj włosia. Szczoteczka powinna posiadać miękkie lub średnie włosie, aby czyścić zęby, ale nie podrażniać dziąseł. Ponadto dobrym wyborem są szczoteczki z włosiem o różnej długości. Dzięki temu wyczyści ona różnorodne przestrzenie między zębami. Warto również pamiętać o tym, że szczoteczkę do mycia zębów należy wymieniać co około dwa–trzy miesiące. Dzięki temu nie dopuścimy do tego, aby rozwinęły się w niej bakterie.

Leczenie zębów w ciąży. Które zabiegi są dozwolone, a które nie?
Leczenie zębów w ciąży. Które zabiegi są dozwolone, a które nie? [7 zdjęć]

Dbanie o zęby w czasie ciąży ma ogromne znaczenie i to nie tylko dla zdrowia przyszłej mamy. Infekcje...

zobacz galerię

2. Pasta do zębów

Przy wyborze pasty do zębów warto kierować się zawartością stężenia fluoru. Dla dzieci poniżej 5. r.ż. nie powinno ono przekraczać 500 ppm. Ważny jest także stopień ścieralności, który w przypadku wrażliwych zębów powinien być na niższym poziomie niż w przypadku zębów, z których chcemy usunąć przebarwienia po kawie, herbacie lub powstałe przy paleniu papierosów.

W higienie jamy ustnej należy dbać także o język i o dziąsła
W higienie jamy ustnej należy dbać także o język i o dziąsła

3. Jak prawidłowo myć zęby?

Podczas mycia zębów należy pamiętać o: • regularnym szczotkowaniu, • odpowiedniej technice szczotkowania. Odpowiednia technika szczotkowania zębów to w przypadku dzieci ruchy pionowo-kuliste. Dorośli powinni trzymać szczoteczkę do mycia zębów pod kątem 45 stopni i czyścić zęby ruchem obrotowo-wymiatającym. Warto również wspomnieć, że znacznie dokładniej czyści zęby szczoteczka elektryczna. Co więcej – usuwa ona płytkę nazębną i dociera do trudniej dostępnych szczelin.

To musisz wiedzieć:

4. Czyszczenie języka

Przy pielęgnacji jamy ustnej warto również pamiętać o czyszczeniu języka. Gromadzi się na nim bowiem wiele bakterii. Niektóre szczoteczki do zębów mają specjalne nakładki, które umożliwiają czyszczenie języka. Przy pielęgnacji zębów i ochronie przed próchnicą wspomoże nas również nić dentystyczna. Dzięki niej możemy dokładniej pozbyć się resztek między zębami, do których szczoteczka nie dotrze.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.