Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Prawidłowa higiena jamy ustnej – zasady

Avatar placeholder
31.03.2021 16:35
Prawidłowa higiena jamy ustnej – zasady
Prawidłowa higiena jamy ustnej – zasady

Prawidłowa higiena jamy ustnej, a zatem mycie zębów i dziąseł, to podstawa, aby uniknąć chorób przyzębia i próchnicy. Jak myć zęby, aby były zdrowe? Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy? Jak dbać o zęby dzieci?

spis treści

1. Jak należy myć zęby?

Do mycia zębów powinniśmy używać miękkiej szczoteczki lub ewentualnie szczoteczki o średnim włosiu. Te z twardym włosiem mogą uszkadzać dziąsła i szyjki zębowe, szczególnie jeżeli są odsłonięte. Samą szczoteczkę warto wymieniać co około dwa miesiące. Ta, która ma uszkodzone włosie, nie jest skuteczna i nie czyści dobrze przestrzeni między zębami. W codziennej pielęgnacji zębów istotne miejsce zajmuje także nić dentystyczna. Pozwala ona na usuwanie resztek, które ulokowały się w szczelinach między zębami i do których szczoteczka nie ma dostępu. Wybierając pastę do zębów, należy dobrać taką, która nie podrażnia przyzębia. Jednak mycie zębów to nie wszystko. Również na języku i dziąsłach zbierają się bakterie, których należy się pozbyć. Dlatego zaleca się mycie języka . Niektóre szczoteczki do zębów mają nakładki do czyszczenia języka. Zaleca się myć zęby codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie.

Podstawowe higiena jamy ustnej pozwoli uniknąć np: próchnicy
Podstawowe higiena jamy ustnej pozwoli uniknąć np: próchnicy

2. Czym grozi niemycie zębów?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"
8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej
8 trików, aby nauczyć dziecko prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej [9 zdjęć]

Wizyty z dzieckiem u stomatologa - nawet u najlepszego - to zazwyczaj stres i spory wydatek. Chociażby

zobacz galerię

Nie myjąc zębów, nie tylko skazujemy innych na nasz nieświeży oddech, ale również prowadzimy do chorób zębów. Nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej przyczynia się do stanów zapalnych, które mogą być początkiem choroby ogólnoustrojowej, na przykład: schorzeń serca, nerek, zapalenia stawów, a także chorób przewodu pokarmowego.

3. Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Samo mycie zębów nie wystarczy, aby mieć pewność, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niebezpiecznego. Należy regularnie odwiedzać dentystę. Zaleca się, aby zjawić się w gabinecie stomatologicznym przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu możemy wcześniej wykryć drobne ubytki i zapobiec powstaniu rozległej próchnicy. Zaleca się także usuwanie kamienia nazębnego i osadu, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego.

To musisz wiedzieć:

4. Pielęgnacja zębów u dzieci

Dzieci powinny odwiedzać dentystę częściej – przynajmniej raz na trzy miesiące. Zęby mleczne, które nie są odpowiednio pielęgnowane, psują się znacznie szybciej. Dbając o uzębienie, należy również pamiętać o odpowiedniej diecie. Jeżeli połakomimy się na coś słodkiego lub specjalny przysmak damy dziecku, należy pamiętać, aby po zjedzeniu dokładnie umyć zęby. Mycie zębów u dzieci powinniśmy rozpocząć czyszczeniem samą wodą. Kiedy maluch potrafi samodzielnie wypluwać pastę, możemy sięgnąć po specjalny preparat dla najmłodszych. Starsze dzieci mogą myć zęby pastą z fluorem. Można także wykonać u nich fluoryzację, a także lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych. Ochroni to młode zęby przed atakiem bakterii i je wzmocni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze