Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Marta Szymańska-Pawelec

Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat

 Sylwia Stachura
21.09.2016 11:13
Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat
Kształtowanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej od najmłodszych lat

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy rozpocząć pielęgnację jamy ustnej u swojego maluszka. Odpowiedź jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Już od pierwszych miesięcy życia dziecka możemy zacząć kształtować w nim dobre nawyki i uczyć, jak prawidłowo dbać o higienę.

spis treści

1. Higiena jamy ustnej od pierwszych miesięcy życia

Chociaż zęby mleczne z założenia posłużą dziecku tylko przez kilka lat, nie należy ignorować ich prawidłowej pielęgnacji. Zdrowe mleczaki to większa szansa na mocne zęby stałe. Należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej, zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki.

U niemowląt można przemywać dziąsła wacikiem nasączonym naparem z rumianku lub letnią wodą. Wystarczy nałożyć go na palec i delikatnymi ruchami wyczyścić całe dziąsła. To dobry sposób na pozbycie się resztek jedzenia oraz bakterii, które w jamie ustnej mają świetne warunki do rozwoju.

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Pierwszy ząb to ważne wydarzenie, ale też powód, by zmienić nieco sposób czyszczenia. Do mycia mleczaków potrzebna jest mała szczoteczka o miękkim włosiu oraz pasta do pierwszych ząbków. Rodzice powinni myć zęby swoim pociechom przynajmniej 2 razy dziennie, by przyzwyczajać je do regularnego dbania o higienę jamy ustnej. W ten sposób już od pierwszych miesięcy życia można kształtować pożyteczne przyzwyczajenia.

2. Jak uczyć dziecko dbania o zęby?

Próchnica to poważny problem wśród dzieci, dlatego higiena jamy ustnej powinna mieć na celu przede wszystkim zapobieganie tej chorobie. Najlepszym sposobem jest regularne szczotkowanie zębów. Duża część dzieci nie przepada za tą czynnością, dlatego rodzice muszą jakoś je do tego przekonać.

Jak to zrobić? Mycie zębów nie powinno kojarzyć się z przykrym obowiązkiem, a być raczej przyjemnością i formą zabawy. Warto kupić kolorową szczoteczkę, która swoim atrakcyjnym wyglądem zachęci malucha do szczotkowania. Poza tym należy wybrać odpowiednią pastę.

Pasta musi być dostosowana do wieku dziecka. Na każdej paście dla dzieci znajduje się informacja, dla jakiej grupy wiekowej jest ona przeznaczona.

Dowiedz się więcej

3. Nie tylko szczotkowanie

Mycie zębów to podstawa prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Im dziecko starsze, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na inne formy pielęgnacji. Starsze maluchy należy np. uczyć nitkowania oraz płukania jamy ustnej specjalnym płynem.

Ważnym elementem dbania o zęby są regularne wizyty u stomatologa. Należy pamiętać, by podchodzić do nich z pozytywnym nastawieniem. Ważna jest też dieta maluchów. Aby zęby były zdrowe i mocne, w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się produkty bogate w wapń (mleko i jego przetwory). Warto uczyć dziecko, by nie podjadało między posiłkami. Należy również ograniczyć ilość spożywanych słodyczy oraz słodkich napojów. Cukier przyczynia się bowiem do rozwoju próchnicy.

Kształtowanie pozytywnych nawyków nie jest jednak możliwe, jeśli rodzice sami nie dają przykładu. Gdy pociechy widzą, że mama i tata codziennie myją zęby i chodzą na wizyty do stomatologa, same chętniej sięgają po szczoteczkę. Dobrym pomysłem jest uczynienie z mycia zębów wieczornego rytuału dla całej rodziny. Wspólne szczotkowanie pokaże maluchom, że to prosty, miły i niezbędny element codziennej higieny.

Następny artykuł: Najzdrowsza pasta do zębów dla dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze