6 faktów na temat mycia zębów malucha, o których musisz wiedzieć

Rozpoczęta odpowiednio wcześnie pielęgnacja jamy ustnej może ustrzec nasze dziecko przed poważnymi problemami w przyszłości. Rodzice zazwyczaj mają wiele wątpliwości dotyczących tego, jak dbać o ząbki malucha. Odpowiadamy na najczęściej zadawane przez nich pytania.

W jaki sposób najlepiej szczotkować zęby dziecka?

Używaj małej szczoteczki z miękkim włosiem i niewielkiej ilości pasty z dodatkiem fluoru. Szczotkowanie zębów należy rozpocząć już w momencie, w którym zobaczysz, że ząbki zaczynają się wyrzynać. Na szczoteczkę wyciśnij ilość pasty wielkości ziarenka ryżu. Po 3. roku życia ilość może się zwiększyć – odpowiednia będzie wielkość ziarna grochu. Należy pamiętać o stosowaniu się do tych zaleceń, aby uniknąć podania dziecku zbyt dużej dawki fluoru.

Polecane wideo:

Ząbki trzeba myć przynajmniej dwa razy dziennie. Rano i wieczorem po kolacji delikatnie szczotkuj je z wewnętrznej i zewnętrznej strony, nie zapominając także o języku – to na nim gromadzi się największa ilość bakterii, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Uczul malucha, by nie połykał pasty, naucz go płukania ust wodą.

Stomatolodzy zalecają ponadto stosowanie nici dentystycznej. Używanie jej wymaga dobrej współpracy z dzieckiem, najczęściej jest to możliwe około 3 r.ż. Najważniejsze, aby oczyszczać nicią przestrzenie między czwórką a piątką mleczną, bo tam najczęściej powstaje próchnica.

Kiedy można pozwolić dziecku na samodzielne mycie zębów?

Nie ma ustalonego konkretnego wieku – możesz to zrobić w chwili, gdy odniesiesz wrażenie, że dziecko jest odpowiednio rozwinięte motorycznie. Do około 7. roku życia zapewne nie będzie robić tego z należytą dokładnością, jednak trening czyni mistrza! Warto robić to razem z dzieckiem, by móc kontrolować jego postępy. Towarzystwo rodzica pomoże maluchowi utrwalić ten zdrowy nawyk.

Co zrobić, kiedy dziecko nie chce myć ząbków?

Jeżeli twoje dziecko marudzi, kiedy nadchodzi czas przeznaczony na higienę jamy ustnej, postaraj się pokazać mu, że czynność ta wcale nie musi być nudna. W czasie zakupów pozwól mu wybrać szczoteczkę z główką w kształcie ulubionej postaci z kreskówki, możesz także sięgnąć po smakową pastę. Wspólnemu szczotkowaniu mogą towarzyszyć najróżniejsze gry i zabawy, np. na najbardziej zabawną minę. Należy zadbać o to, aby czynność tę dziecko kojarzyło z czymś przyjemnym i niezbędnym.

Czy fluor jest rzeczywiście potrzebny?

Rosnące zęby mogą potrzebować niewielkiej ilości tego minerału. Zapobiega on próchnicy, wzmacnia szkliwo i uodparnia je na działanie szkodliwych kwasów i bakterii. Sugerując się stanem uzębienia malca, dentysta może także zalecić fluoryzację. Choć fluor ma pozytywny wpływ na ząbki, nie zaleca się jego połykania, gdyż może doprowadzić to do tzw. fluorozy.

Czy jedzenie niektórych pokarmów zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy?

Tak. Słodycze, owoce (także suszone), soki oraz skrobia (znajdująca się np. w pieczywie) mogą się przyczynić do powstawania ubytków. Staraj się podawać te produkty w trakcie większych posiłków, a nie w formie przekąsek. Dzięki temu, przy założeniu szczotkowania zębów po każdym posiłku, zawarte w nich szkodliwe dla szkliwa substancje będą miały skróconą styczność z powierzchnią zębów.

Kiedy należy zacząć odwiedzać dentystę?

Zaleca się, aby pierwsza wizyta u dentysty miała miejsce nie później niż po upływie 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba. Ważna jest regularność, zwłaszcza kiedy zaobserwujemy u malucha skłonność do powstawania ubytków.

Piękny uśmiech dziecka jest w naszych rękach. Właściwa pielęgnacja jamy ustnej w ciągu pierwszych lat życia może zaoszczędzić mu w przyszłości bolesnych problemów, dlatego warto stosować się do zaleceń dentystów.

Nie wiesz, w jaki sposób przekonać zbuntowane dziecko do szczotkowania ząbków? Zobacz, jak z tym problemem radzą sobie nasi forumowicze.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 2 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Ząbkowanie
Ząbkowanie

Przebieg ząbkowania u dzieci

Przebieg ząbkowania u dzieci

Zakraplanie leku o działaniu przeciwbólowym pozwala złagodzić objawy ząbkowania. Kalendarz przebiegu ząbkowania jest przydatnym źródłem informacji dla rodziców. Wyrzynanie się zębów to długotrwały proces.

Ząbkowanie

Gryzaki

Gryzaki

W okresie, gdy niemowlę zaczyna okres ząbkowania - niezbędne są specjalne gryzaki.

Ząbkowanie

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

Jak pomóc dziecku, gdy ząbkuje?

na ząbkowanie Takie żele działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Uśmierzają więc ból, który towarzyszy wyrzynaniu się zębów. Należy pamiętać

Ząbkowanie

Pierwsze ząbki niemowlaka

Kiedy u niemowlęcia pojawiają się pierwsze zęby? Czym objawia się ząbkowanie? Jak ulżyć dziecku w bólu? Na pewno zastanawiasz się nad tym, gdy twój (...) są spowodowane problemy twojego dziecka, powinnaś wiedzieć, że wyżej wymienione...

Ząbkowanie

Ząbkowanie a gorączka

, pomyśl, kiedy pierwsze zęby wyrosły u ciebie lub twojego męża. Bardzo możliwe, że twoje dziecko odczuje ząbkowanie w podobnym wieku. Ząbkowanie (...) , aż przebiją się na powierzchnię dziąsła i zaczną być widoczne...

Ząbkowanie

W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki dziecka?

W jaki sposób pielęgnować pierwsze ząbki dziecka?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja pierwszych ząbków niemowlęcia? Bo mycie mleczaków jest koniecznym zabiegiem już u takich maluszków. Nawet przed pojawieniem się pierwszych ząbków należy myć dziąsła u niemowlaka. Wystarczy zmoczony w ciepłej przegotowanej...

Ząbkowanie

Kiedy należy rozpocząć dbanie o ząbki u dziecka?

Kiedy należy rozpocząć dbanie o ząbki u dziecka?

Piękny, zdrowy uśmiech to podstawa naszego wyglądu, dlatego ważne jest, by o higienę jamy ustnej zacząć dbać jak najwcześniej. Kształtowanie dobrych nawyków od najmłodszych lat z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Nasze dziecko zrozumie, jak ważna...

Ząbkowanie

Bolesne ząbkowanie. Jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas?

Bolesne ząbkowanie. Jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas?

Artykuł sponsorowany U niektórych dzieci ząbkowanie przebiega bezboleśnie, nie są rozdrażnione i nie mają problemów ze snem. Niestety, większość (...) niemowlaków musi zmierzyć się z bolesnym ząbkowaniem. Jak rodzice mogą pomóc w łagodzeniu...

Ząbkowanie

Żel na ząbkowanie

W życiu niemowlaka pojawia się kilka znaczących momentów, które są zwiastunem prawidłowego rozwoju. Jednym z takich momentów jest ząbkowanie (...) miało już około 6-8 zębów. Nie zawsze ząbkowanie przebiega w spokojny...

Ząbkowanie

Ząbkowanie a gorączka cz. 2/2

, może odmawiać jedzenia i często budzić się w nocy. Niektóre niemowlęta są takimi szczęściarzami, że ząbkowanie przechodzą bezboleśnie i jakby niezauważalnie (...) . Pierwszy ząb u niemowlaka pojawia się najczęściej około szóstego-siódmego...