Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Przegląd najfajniejszych szczoteczek do zębów dla dzieci

Avatar placeholder
27.10.2017 13:28
Przegląd najfajniejszych szczoteczek do zębów dla dzieci
Przegląd najfajniejszych szczoteczek do zębów dla dzieci (Zdjęcie autorstwa Ran Yaniv Hartstein / CC BY 2.0)

O higienę jamy ustnej należy dbać od samych narodzin malucha. W tym celu można stosować konkretne akcesoria oraz właściwe zasady higieny. W przypadku szczoteczek do zębów, ich pierwsze użycie powinno być równoczesne z pojawieniem się pierwszego zęba u dziecka. Na rynku istnieje wiele dostępnych modeli. Dla nas słowo „fajny” powinno odnosić się przede wszystkim do jakości ich działania. Fajna szczoteczka sprawia, że zęby wyglądają fajnie. A fajne zęby to zdrowe zęby.

spis treści
Najlepsze szczoteczki do zębów
Najlepsze szczoteczki do zębów

Wybór szczoteczki dla dziecka, powinien być dobrze przemyślany. W sklepach i drogeriach mamy bardzo

zobacz galerię

1. Szczoteczki manualne dla dzieci

Dostępne w sprzedaży szczoteczki zawierają oznaczenia producenta odnośnie do wieku maluchów, które stanowią rzeczywistą grupę docelową. Z innego „sprzętu” skorzystają dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, z innego – siedmiolatki. Rozmiary i kształty dostosowane są do możliwości manualnych użytkowników. Wszystkie szczoteczki dla dzieci charakteryzują się miękkim włosiem. Te najlepsze to modele z dobrze wyprofilowaną główką średniej wielkości (2 do 3 cm w zależności od wieku), które pozwalają na jej dotarcie do wszystkich, czekających na to zakamarków jamy ustnej. Pozwala to na zwiększenie skuteczności walki z płytką nazębną.

2. Inne rodzaje szczoteczek

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"

W ofercie istnieją także szczoteczki elektryczne, które ze względu na siłę działania, muszą być zawsze używane pod kontrolą opiekunów. Również tu istnieją modele specjalnie dla najmłodszych. Włosie jest równie delikatne jak w szczoteczkach manualnych. Ponadto posiadają szereg udogodnień, które pozwalają w przyjemny sposób kształtować zdrowe nawyki. Niektóre potrafią wygrywać melodyjki po wzorowym umyciu zębów. Producenci wprowadzają także system, który stopniowo wydłuża czas procesu mycia, by osiągnąć pożądany efekt – 2 minuty szczotkowania.

Innym rodzajem są szczoteczki soniczne, które wyglądają jak ich manualny odpowiednik. Działają jednak na zasadzie emisji fal dźwiękowych, wywołując dynamiczny przepływ cieczy (woda, ślina) w przestrzeniach między zębami. Ich skuteczność jest wysoka, a modele dla dzieci charakteryzują się mniejszą prędkością drgań.

3. Gdy Puchatek myje zęby

Niezależnie od wyboru rodzaju szczoteczki ważny jest również fajny element wizualny. Kształty rączki, o ile są poręczne, mogą odwzorowywać ulubione postacie z bajek, księżniczki, samochody. Dzieci oczywiście mogą posiadać akcesoria myjące w swoich ulubionych kolorach. Mycie zębów to prawdziwa frajda, kiedy robi to Kubuś Puchatek lub inny bohater świata wyobraźni malucha. W takim wypadku łatwiej też namówić malca do dbania o swoją szczoteczkę, regularnego płukania i suszenia oraz odkładania jej we właściwe miejsce.

Na koniec, biorąc pod uwagę higienę dziecięcej jamy ustnej, należy wspomnieć, że jej stan zależy również od osobistego podejścia do tej kwestii każdego członka rodziny. Próchnica jest chorobą zakaźną, a bliskie kontakty w rodzinie mogą powodować pogorszenie się stanu uzębienia, nawet wtedy, gdy tylko jedna osoba zaniedbuje te czynności. Oprócz zapewnienia odpowiednich środków, rodzice powinni dawać przede wszystkim dobry przykład.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze