Zęby u noworodka
Urodzenie dziecka z jednym lub dwoma zębami nie jest, wbrew pozorom, niemożliwe. Według danych statystycznych jeden noworodek na 2-3 tysiące dzieci przychodzi na świat z częściowym uzębieniem. Zęby u noworodka różnią się od tych, które wyrastają u niektórych dzieci w ciągu pierwszych 30 dni życia. Rozwijają się zwykle na dolnych dziąsłach, mają niewielkie korzenie i często się chwieją. Mimo iż zęby u noworodków nie są w pełni uformowane tak jak zęby mleczne, są wystarczająco twarde, by podrażniać język dziecka w czasie karmienia. Mogą powodować dyskomfort również u karmiącej matki.
1. Skąd biorą się zęby u noworodka?
U większości noworodków obecność zębów nie ma związku z żadną chorobą. W niektórych przypadkach ma jednak związek z problemami zdrowotnymi dziecka. Zęby u noworodka mogą pojawić się z powodu zespołu Ellisa-van Crevelda. Jest to rzadkie zaburzenie genetyczne, które wpływa na wzrost kości. Pojawienie się zębów u dziecka jeszcze przed urodzeniem może mieć związek również z zespołem Hallermanna-Streiffa. Jest to stosunkowo rzadkie zaburzenie genetyczne, które objawia się zniekształceniami czaszki oraz twarzy. Inną medyczną przyczyną obecności zębów u noworodka jest zespół Pierre’a Robina. Jest to przypadłość, która charakteryzuje się mniejszą dolną szczęką u dziecka, językiem cofającym się do gardła oraz trudnościami z oddychaniem. U niektórych dzieci diagnozuje się zespół Soto. To rzadkie zaburzenie genetyczne objawia się nadmiernym wzrostem fizycznym dziecka przez pierwsze 2-3 lata jego życia. Zaburzeniu może towarzyszyć autyzm, łagodne upośledzenie umysłowe, opóźniony rozwój, niskie napięcie mięśniowe oraz wady wymowy.
2. Co zrobić, gdy noworodek ma zęby?
W wielu przypadkach zęby noworodka są usuwane wkrótce po narodzinach, gdy dziecko jest jeszcze w szpitalu. Wskazaniem do wyrwania zębów jest ich poluzowanie. Jeśli ząb wypadnie i dostanie się do dróg oddechowych, może stwarzać zagrożenie dla życia dziecka. Wyrwanie zębów u noworodka nie spowoduje braku w "garniturze" przyszłych zębów mlecznych. Komplentny zestaw tych zębów wyrosnie zgodnie z kalendarzem wyrzynania się zębów.
Jeżeli jednak lekarz zdecyduje się na pozostawienie zębów, konieczna jest prawidłowa ich pielęgnacja. Zęby należy oczyszczać poprzez pocieranie ich czystym i zwilżonym kawałkiem materiału. Wskazane jest także częste sprawdzanie, czy zęby nie uszkadzają dziąseł oraz języka dziecka. Jeśli w jamie ustnej noworodka pojawiły się ranki lub inne niepokojące objawy, należy zbadać dziecko u lekarza. Konieczne może być usunięcie zębów. W czasie wizyty u lekarza należy poinformować go, że zęby u dziecka były obecne już w momencie narodzin. Lekarz może zlecić wykonanie prześwietlenia dentystycznego. Jeśli istnieje podejrzenie choroby związanej z obecnością zębów u tak małego dziecka, wykonuje się dalsze badania.
Urodzenie dziecka z jednym lub dwoma zębami może być dla świeżo upieczonej mamy dużym szokiem. Nie należy jednak wpadać w panikę. W większości przypadków obecność zębów w jamie ustnej noworodka nie ma związku z poważnymi zaburzeniami. Zęby można usunąć wkrótce po narodzinach dziecka, by nie stwarzały zagrożenia dla niego i nie powodowały dyskomfortu w czasie karmienia.