Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys

Wypadanie mleczaków

Avatar placeholder
Anna Liszewska 02.09.2016 10:34
Wypadanie mleczaków
Wypadanie mleczaków

Po ukończeniu 6 roku życia dziecko stopniowo traci zęby mleczne. Jako pierwsze wypadają zwykle przednie siekacze górne i dolne. Mniej więcej w tym samym czasie w bocznych częściach obu szczęk pojawiają się pierwsze trzonowce (szóstki), a w ślad za nimi stałe siekacze.

spis treści

1. Zęby mleczne i stałe

Dziecko wkracza w okres uzębienia mieszanego, które potrwa przez pierwszych kilka lat szkolnych. Zęby mleczne będą wypadać jeden za drugim, a w ich miejsce pojawią się zęby stałe. Te zęby są większe, szersze, często bardziej żółtawe w kolorze i charakterystycznie falowane na górnym brzegu. Najpóźniej wypadają górne kły – około 12 roku życia. W wieku 13 lat dziecko ma zwykle 28 zębów stałych. Cztery ostatnie (ósemki – zwane zębami mądrości), pojawiają się znacznie później lub wcale (od ok. 18 - 20 roku życia).

Kiedy wymieniają się kolejne zęby, często rodzice denerwują się, gdy najpierw wypadnie kieł lub piątka, tymczasem te zęby mają prawo wypadać na zmianę (w zależności od dziecka).

2. Jak rosną zęby stałe

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Zawiązki zębów stałych są obecne już u noworodka. Pozostają jednak w uśpieniu, a ich aktywacja następuje dopiero w szóstym roku życia. Zaczynają wówczas szybki wzrost i po osiągnięciu odpowiedniej wielkości ich korony zaczynają przebijać się ku powierzchni dziąsła. Położona pod nimi warstwa kości ulega dezintegracji i wchłonięciu pod działaniem komórek tkanki kostnej, wyspecjalizowanych do tej czynności. Gdy cały proces dotrze do korzenia zęba mlecznego, również on ulega stopniowej resorpcji, przez co mleczak traci ścisłe umocowanie w zębodole i zaczyna się ruszać. Wraz z przesuwaniem się korony zęba ku górze, rozrasta się korzeń. Dzięki temu ząb uzyskuje głębokie i stabilne osadzenie w zębodole.

Wymiana zębów odbywa się zwykle tym samym, symetrycznym rytmem w obu połowach szczęk. Zwykle dziewczynki wyprzedzając chłopców w procesie wymiany ząbków mlecznych na stałe. Warto pamiętać, że prawidłowe odżywianie ma duży wpływ na zdrowie i wytrzymałość naszych zębów w przyszłości, dlatego warto zadbać o dietę. Pełne i zdrowe uzębienie jest bardzo ważne dla nauki prawidłowej fonacji i ogólnego rozwoju mowy. Wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego nawet małego dziecka.

Następny artykuł: Wzrok dziecka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze