Jak powiedzieć dziecku prawdę o świętym Mikołaju? Matka pisze do córki wzruszający list

"Święty Mikołaj nie istnieje” - to zdanie nie chce przejść przez gardło niemal żadnemu rodzicowi. Nie ma się czemu dziwić. Dla dziecka poczciwy staruszek w czerwonym stroju i z charakterystyczną białą brodą jest przecież uosobieniem wszystkiego, co najpiękniejsze. To dla niego stara się być grzeczne przez cały rok, do niego pisze listy, dokładnie opisując swoje sekretne marzenia.

Prędzej czy później przychodzi jednak moment, w którym trzeba wyznać kilkulatkowi prawdę. Zwłaszcza, kiedy rezolutny malec zauważa, że coś z istnieniem świętego Mikołaja jest nie tak.

Polecane wideo:

Tylko jak zrobić to w sposób, który nie zniszczy tej wspaniałej, pełnej radosnego wyczekiwania świątecznej atmosfery? Autorka książek dla dzieci Martha Brockenbrough, matka małej Lucy, gdy dziewczynka zadała jej odwieczne pytanie o istnienie świętego Mikołaja, wpadła na genialny pomysł. Wszystko wyjaśniła w poruszającym liście.

Jak wybrać prezent dla dziecka?

Zakup prezentu dla dziecka staje się dla rodziców niemałym wyzwaniem, gdy mają jedynie mgliste pojęcie o marzeniach swojej pociechy. W takiej sytuacji...

Droga Lucy,

zadałaś bardzo dobre pytanie: „Czy to ty jesteś świętym Mikołajem?”. Wiem, że na odpowiedź czekasz już od dłuższego czasu, ale musiałam to wszystko dokładnie przemyśleć.

Odpowiedź brzmi: nie. Nie jestem świętym Mikołajem.

 

Jestem osobą, która upycha podarunki w skarpecie i zostawia prezenty pod choinką. Tak samo robiła moja mama dla mnie, podobnie jak jej mama robiła to dla niej. Tak, tata też pomaga.

Kiedyś będziesz robiła dokładnie to samo dla swoich dzieci. Jestem pewna, że pokochasz widok maluchów zbiegających po schodach w świąteczny poranek. Pokochasz moment, w którym siadają pod przybranym drzewkiem i wyraz ich malutkich twarzyczek oświetlonych choinkowymi lampkami.

Oczywiście, to nie zrobi z Ciebie świętego Mikołaja.

Mikołaj jest kimś znacznie więcej niż zwykłą osobą. Pracował dawno temu, jeszcze zanim każdy z nas pojawił się na świecie. To, co zrobił, jest bardzo proste, ale niesamowite. Nauczył dzieci wierzyć w coś, czego nie można zobaczyć ani dotknąć.

To niezwykle ważne. Tej wiary będziesz potrzebować przez całe życie. By uwierzyć w siebie, w przyjaciół, w swój talent, w rodzinę.

Będziesz jej potrzebować, by uwierzyć w to, czego nie zmierzysz i nie potrzymasz w dłoni. Mówię o miłości – potężnej sile, która rozpali w tobie jasne światło nawet w najgorszych, najbardziej mrocznych momentach życia.

Mikołaj jest nauczycielem, a ja stałam się jego uczniem. Teraz i ty poznałaś jego wielki sekret i wiesz, jak naprawdę dostaje się do domów. Napełnia serca ludzi radością i w taki sposób bardzo im pomaga.

Dzięki temu osoby takie jak ja i tata mogą wykonywać jego pracę. Bez nas byłoby to po prostu niemożliwe.

A więc, nie, nie jestem Mikołajem. Mikołaj jest miłością, magią, nadzieją i szczęściem. Jestem w jego drużynie. Od teraz i Ty jesteś jej członkiem.

Kocham cię i nigdy nie przestanę.

Mama

Anna Kołodziejczyk , 4 miesiące temu

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój emocjonalny przedszkolaka
Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Dlaczego warto przytulać dzieci?

Dlaczego warto przytulać dzieci?

ich łączy. Czułość ze strony rodziców wspomaga rozwój dziecka i zaspokaja jego potrzeby emocjonalne. Dla kontrastu, chłód emocjonalny w domu rodzinnym

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Dlaczego warto się przytulać?

Dlaczego warto się przytulać?

zdrowie, rozwój, a nawet wzrost! Ale to nie wszystko - czuły dotyk usprawnia także działanie układu odpornościowego, krążeniowego i oddechowego (...) . Noworodki, które są często przytulane szybciej przybierają na wadze, co ma istotny...

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym

Jeśli rozwój emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym przebiega prawidłowo, są one w stanie wyrazić podstawowe uczucia i nazwać je. W tym etapie (...) rozwoju emocje dzieci są związane z daną sytuacją...

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Jak rozpoznać objawy ADHD u dziecka?

Jak rozpoznać objawy ADHD u dziecka?

Czym jest ADHD? Większość dzieci jest z natury żywiołowa. Czasem nie wynika to z charakteru, ale z choroby. Jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u dzieci jest ADHD. Szacuje się, że dotyka ono od 5 do 9 proc. populacji, przy czym trzykrotnie częściej...

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Rozwój trzylatka

Rozwój trzylatka

U trzylatka silnie manifestowana jest potrzeba rozładowania emocji.

Rozwój emocjonalny przedszkolaka

Zaburzenia emocjonalne u dzieci

, o charakterze zbiorczym. Badacze zwracają uwagę, że na kolejnych etapach rozwoju różnego rodzaju objawy mogą być uznane za zaburzenia w sferze (...) nie potrafi przystosować się do wymogów środowiska i wybiera dezadaptacyjne formy...