Trwa ładowanie...

Bóle psychogenne

Avatar placeholder
14.12.2015 07:47
Bóle psychogenne
Bóle psychogenne (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Bóle psychogenne, określane także jako psychalgia, są formą zaburzenia somatoformicznego. Ich objawami są m.in. ból brzucha, ból głowy czy wysypka skórna bez potwierdzenia psychosomatycznego. Bóle psychogenne są podobne do bóli psychosomatycznych, pojawiających się jako efekt zaburzeń emocjonalnych. Jak wskazują pediatrzy, istotą bóli somatycznych u najmłodszych jest ich psychika. To właśnie ona odpowiada za zaburzenia somatyczne bez wyraźnej przyczyny.

spis treści

1. Zaburzenia somatoformiczne

Bóle psychogenne to forma zaburzenia somatoformicznego, która charakteryzuje się odczuwaniem długotrwałego i ostrego bólu przy braku obiektywnego potwierdzenia medycznego. Przyczynami bólu psychogennego są problemy emocjonalne i problemy psychospołeczne. Bóle o niewyjaśnionych przyczynach somatycznych są diagnozowane jako zaburzenia i mają wiele wspólnego z zaburzeniami psychosomatycznymi. Objawami bólu psychogennego u dzieci są m.in.:

  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • pokrzywka lub wysypka na skórze,
  • wzrost ciśnienia tętniczego.
Zobacz film: "Depresja u dzieci"

Jeśli dziecko skarży się na podobne objawy i rodzice obserwują u niego inne niepokojące symptomy, często udają się do lekarza. Wówczas po dokładnym przebadaniu okazuje się, że ich przyczyną jest psychika dziecka. Nie mają one natury somatycznej, ale wynikają z problemów emocjonalnych malucha. Ich przyczyną mogą być:

Zdiagnozowanie bóli psychogennych wymaga podjęcia leczenia, ale innego niż leczenie somatyczne.

2. Uporczywe bóle psychogenne

Bóle psychogenne często pojawiają się, gdy dziecko chce zwrócić na siebie uwagę, czuje się samotne i opuszczone. Rozwiązaniem takiego stanu może być zacieśnienie więzów dziecka z rodzicami. Gdy twoja pociecha odczuwa ból psychogenny i płacze, warto ją przytulić, pogłaskać i okazać wsparcie. Dzięki temu maluch odczuwa mniejszy lęk i czuje się bezpieczniejszy. Jeśli dziecko w ramionach rodziców zaczyna jeszcze intensywniej płakać, trzeba pozwolić mu na to, bo wparadoksalnie, dzięki temu się uspokoi i stonuje emocje. Jeśli dziecko odczuwa bóle psychogenne, nie należy unikać tematu rozmowy o jego stanie. Wyjaśnij, dlaczego odczuwa ból, co jest przyczyną jego stanu i czemu służą czynności, które podejmujesz, aby mu ulżyć. Gdy zdarzają się ataki bólu, postaraj się zająć dziecko czymś, co pozwoli mu oderwać myśli od nawracających nieprzyjemności i związanych z nimi dolegliwości. Dobrymi pomysłami są wówczas: opowiedzenie ciekawej historii, obejrzenie wspólnych zdjęć, przeczytanie bajki. Ponadto, gdy pojawią się bóle psychosomatyczne, możesz zaśpiewać dziecku kołysankę lub zaproponować zabawę, w której będzie mogło się odprężyć, poczuć ulgę, zrelaksować.

Bóle psychogenne negatywnie wpływają na emocje dzieci. Niektóre z nich są apatyczne, wycofane i mają zły nastrój. Z kolei inne mogą się nadmiernie złościć. Wszystkie te objawy negatywnych emocji wpływają na pogorszenie bólu odczuwanego przez dziecko.

Następny artykuł: Dlaczego warto przytulać dzieci?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze