Zaburzenia wzrostu u dzieci

Za zaburzenia wzrostu przyjmuje się wszelkie problemy zdrowotne, które uniemożliwiają dziecku przyrost długości i masy ciała. Następstwem powyższych zaburzeń może być opóźnienie prawidłowego rozwoju fizycznego, dojrzewania płciowego i ostatecznie niski wzrost u nastolatków.

Do zaburzeń wzrostu mogą prowadzić przewlekłe zakażenia, zaburzenia metabolizmu, choroby układu nerwowego, nerek, przewodu pokarmowego, płuc i innych narządów, ponadto choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego – nadczynność i niedoczynność, nadmiar lub niedobór pewnych określonych hormonów.

Polecane wideo:

Przysadka mózgowa, wydziela wiele ważnych hormonów, m.in. hormon wzrostu. Jej uszkodzenie lub niedoczynność może być powodem niedoborem wzrostu, a w skrajnych, nieleczonych przypadkach nawet karłowatością przysadkową.

Kolejnym hormonem biorącym odpowiedzialność za wzrost jest hormon tarczycy i w przypadku niedoczynności tarczycywrodzonej, dziecku oprócz upośledzenia umysłowego zagraża tak zwana karłowatość tarczycowa.

Jak rozpoznać niskorosłość?

Zwykle pierwszym sygnałem, po którym rozpoznajemy u dziecka takie zaburzenia są porównania wagi i wzrostu do siatek centylowych. Jeśli dziecko nie mieści się w określonych normach lekarz opiekujący się dzieckiem powinien skierować dziecko na badania i konsultację endykronologiczną.

W pierwszej kolejności należy wykonać badania laboratoryjne, dzięki którym można wykryć nieprawidłowości hormonalne i chromosomalne, a także wykluczyć choroby przewlekłe. Następnym etapem jest wykonanie rentgenogramów kości dla oceny tak zwanego wieku kostnego, czyli stopnia dojrzałości układu kostnego i zachodzących w nim procesów.

Badania obrazowe głowy i rezonans magnetyczny służą uwidocznieniu i ocenie przysadki mózgowej i mózgu pod kątem ewentualnych patologii. Do oceny przysadki czasem wykonuje się test stymulacji. Dziecko otrzymuje leki pobudzające przysadkę do wydzielania hormonu wzrostu, po czym w odpowiednich odstępach czasu pobiera się szereg próbek krwi, wykonuje morfologięi oznacza w nich stężenie hormonu wzrostu.

Jak leczyć zaburzenia wzrostu?

Im wcześniej ustali się rozpoznanie i rozpocznie leczenie, tym większe szanse na to, by dziecko osiągnęło wzrost zbliżony do przeciętnej. W przypadku chorób przewlekłych, już samo leczenie tej choroby może doprowadzić do poprawy wzrostu. W przypadku niedoczynności tarczycy, podobnie. Im wcześniej dziecko dostanie brakujący hormon, tym większe szanse na prawidłowy rozwój i wzrost.

Gdy powodem zaburzeń jest niedobór hormonu wzrostu, a przy okazji występowanie paru innych nieprawidłowości, typu przewlekła niewydolność nerek i zespół Turnera, poprawę przynosi podawanie dziecku hormonu wzrostu w iniekcjach. Niestety, terapia tym hormonem to długie lata leczenia i duże koszty.

Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie choroby i wcześnie podjęte leczenie to duża szansa dla dziecka na jego prawidłowy wzrost i rozwój w przyszłości. Gdy powodem niskorosłości jest uwarunkowanie genetyczne i każda z chorób prowadząca do tego stanu, często dzieciom potrzebna jest pomoc psychologa.

Taki stan może być powodem do drwin ze strony kolegów w szkole i z podwórka, i dziecku trudno się z tym uporać. Ważne jest wsparcie rodziców i rodziny.

Anna Liszewska

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • S. Dowshen, N. Izenberg, E. Bass, Dziecko. Zdrowie i rozwój od poczęcia do 5 roku życia, Świat Książki, Warszawa 2003, ISBN 83-7311-685-0.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny przedszkolaka
Rozwój fizyczny przedszkolaka

Ruch a zdrowie malucha

Ruch a zdrowie malucha

Pod pojęciem gimnastyka dla przedszkolaka kryją się nie tylko tradycyjne ćwiczenia gimnastyczne, ale także szereg innych sportów, które może uprawiać dziecko już między 3. a 6. rokiem życia.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Najlepsze sporty dla dzieci

Najlepsze sporty dla dzieci

Sport w życiu dziecka Dzieci uwielbiają biegać i beztrosko się bawić. Ruch na świeżym powietrzu to dla nich najlepsza okazja do rozwoju i poznawania (...) się do aktywności fizycznej należy zainteresować je sportem....

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Dziecko z nadwagą

Dziecko z nadwagą

się także brak aktywności fizycznej i propagowanie biernego wypoczynku, który staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Zdolności manualne

, owijając palcami przedmiot. Rusza rączkami bezwiednie i zaciska palce na wszystkim, co dotknie wewnętrznej strony jego dłoni. W miarę rozwoju dziecko (...) sposób rozwijać zdolności manualne u dzieci i poprawiać ich precyzję ruchów? Sposoby...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Rozwój czterolatka

Rozwój czterolatka

Rozwój 4-latka zadziwia wielu rodziców. Jeszcze niedawno taki szkrab ledwie mówił, teraz ma setki pytań na minutę. Maluch porusza się już biegiem, a jego aktywność wyczerpuje nawet najbardziej energicznego rodzica.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Fizyczność dziecka

Fizyczność dziecka

, rozwojem biologicznym, sprawnością fizyczną. W tym czasie jednak dziecko kończy okres dzieciństwa i wchodzi w fazę dojrzewania płciowego. (...) Biologiczny rozwój dziecka w wieku szkolnym, czyli 6-10...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

multimedialnego? To rzeczywiście przydatne umiejętności. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dla zdrowego rozwoju najmłodszych ważny jest ruch, dlatego (...) w grafiku malucha warto znaleźć czas na zajęcia sportowe. Czego, jako rodzic,...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Gimnastyka dla przedszkolaka

Pod pojęciem gimnastyka dla przedszkolaka kryją się nie tylko tradycyjne ćwiczenia gimnastyczne, ale także szereg innych sportów, które może uprawiać (...) układu kostnego, poprawa przemiany materii, kształtowanie silnej woli i psychiki...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Wypadanie mleczaków

fonacji i ogólnego rozwoju mowy. Wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego nawet małego dziecka.