Trwa ładowanie...

Integracja dzieci z autyzmem

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 27.06.2019 09:55
Integracja dzieci z autyzmem
Integracja dzieci z autyzmem (123rf)

Autyzm jest diagnozowany u coraz większej liczby dzieci, ale świadomość społeczna na temat tego zaburzenia pozostaje na stosunkowo niskim poziomie. Niewiele osób wie, że dzięki wcześnie wdrożonej terapii można złagodzić wiele objawów autyzmu, a fachową pomoc mogą otrzymać dzieci już w przedszkolu. Według danych Systemu Informacji Oświatowej, w 2012 roku do przedszkoli i szkół w Polsce uczęszczało 7815 dzieci dotkniętych autyzmem.

spis treści

1. Autystyczne dziecko w przedszkolu

Dla większości dzieci pobyt w przedszkolu jest przez kilka pierwszych dni niezwykle stresujący. Nieobecność rodziców, hałas i konieczność spędzenia połowy dnia w towarzystwie obcych dzieci jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla dzieci z autyzmem. Mogą czuć się zakłopotane, onieśmielone lub przestraszone, na przykład wtedy, gdy rówieśnicy starają się nawiązać z nimi kontakt.

Specjalne potrzeby edukacyjne dzieci autystycznych wiążą się z koniecznością zapewnienia im odpowiednich warunków, dlatego tak ważny jest wybór dobrego przedszkola. Jest to jednak w dużej mierze kwestia indywidualna – niektóre dzieci lepiej odnajdują się w grupie dla maluchów autystycznych, inne dobrze czują się w zwykłej placówce integracyjnej – zauważa dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, opiekun merytoryczny Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Miś.

2. Przedszkole integracyjne

Zobacz film: "W co należy wyposażyć przedszkolaka?"

Popularnym wyborem wśród rodziców dzieci z autyzmem stanowią przedszkola integracyjne, do których uczęszczają dzieci z opóźnieniami rozwojowymi lub zaburzeniami, a także w pełni zdrowe maluchy. W programie zajęć w placówkach tego typu znajdują się specjalne zajęcia terapeutyczne. Duży nacisk kładzie się na wspomaganie rozwoju psychoruchowego i emocjonalnego, oraz na pomoc w kształtowaniu mowy. Oferta przedszkoli integracyjno-terapeutycznych obejmuje również zajęcia plastyczne, logopedyczne, rytmikę, gimnastykę korekcyjną, dogoterapię lub arteterapię. Placówki integracyjne wyróżniają się na tle innych przedszkoli małymi grupami dzieci oraz indywidualnymi programami terapeutycznymi dla swoich podopiecznych.

W terapii autyzmu duże znaczenie ma właściwa dieta, dzieci z tym zaburzeniem doświadczają bowiem zaburzeń równowagi bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i problemów z trawieniem. Wybierając przedszkole dla dziecka autystycznego, rodzice powinni zwrócić uwagę na sposób układania jadłospisu dla maluchów. Powinien on uwzględniać nietolerancje pokarmowe, alergie oraz indywidualne potrzeby dzieci.

Następny artykuł: Jak nauczyć dziecko przepraszać?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze