Trwa ładowanie...

Tożsamość narodowa u przedszkolaka

Avatar placeholder
19.12.2013 14:28
Tożsamość narodowa u przedszkolaka
Tożsamość narodowa u przedszkolaka

Każdy naród ma swoje święta narodowe, które są obchodzone bardzo hucznie. Wystarczy wspomnieć rocznicę zdobycia Bastylii we Francji, czy Dzień Dziękczynienia w USA. Dla Polaków takim świętem jest Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. Takie dni sprzyjają budowaniu poczucia tożsamości narodowej i więzi, jaką daje wspólna ojczyzna. Warto 11 listopada wykorzystać jako czas edukacji patriotycznej u najmłodszych. Takie wspólne lekcje patriotyzmu wnoszą wiele pozytywnego klimatu do życia rodzinnego i mogą ją świetnie zintegrować. Właśnie wokół wspomnień z historią w tle.

1. Edukacja patriotyczna dziecka

Jakie działania pomogą zbudować poczucie tożsamości narodoweju przedszkolaka?

  • Wspólne śpiewanie piosenek. Każdy z nas potrafi zaśpiewać „My, Pierwsza Brygada”. Można przy okazji opowiedzieć dzieciom, o co chodzi w słowach piosenki i w ten sposób przybliżyć tematykę niepodległościową.
  • Wykonanie pracy plastycznej związanej z działaniami wojennymi, np. wykonanie rysunku ułana albo konia, albo chociażby flagi biało – czerwonej. Tę ostatnią można sporządzić w formie wyklejanki z małych białych i czerwonych kuleczek z bibuły. Wygląda bardzo efektownie.
  • Wspólne przeczytanie i nauka „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy czy innych wierszy patriotycznych dla dzieci.
  • Na ogół każdy znajdzie w bliższej i dalszej okolicy echa działań wojennych z lat 1914-1918. Są to przydrożne kapliczki, krzyże, sztandary w kościele, groby nieznanego żołnierza porozrzucane po całym kraju. Można w tym dniu wziąć malucha i zapalić z nim znicz. Dzieci na ogół lubią uczestniczyć w zapalaniu świeczek i można to doskonale wykorzystać do przekazania im krótkiej informacji o przeszłości Polski.
  • Można odbyć wycieczkę do miejsc związanych z walką o niepodległość.

Takim miejscem jest oczywiście Warszawa. Rodziny z przedszkolakami mają szansę posmakować historii wybierając się na Plac Józefa Piłsudskiego przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam - 11 listopada - w godzinach od 13.30 do 14.15 będzie miała miejsce Defilada Wojska Polskiego, OSW Strzelec oraz GRH, która dotrze do Muzeum Wojska Polskiego. Odbędzie się w nim mnóstwo ciekawych rzeczy dla przedszkolaków, zwłaszcza płci męskiej, m.in. prezentacja broni z okresu wojny polsko – bolszewickiej ze zbiorów Muzeum WP. Na wytrwałych uczestników obchodów Święta Niepodległości wieczorem czekają niezapomniane wrażenia estetyczne, czyli pokaz sztucznych ogni o godz. 19.00 na Al. Jerozolimskich. Warto też wybrać się do Krakowa. Tutaj o godzinie 10. odbędzie się msza św. w Katedrze Wawelskiej i po mszy, wojska w strojach historycznych przechodzą na Plac Matejki. Każdy maluch z zainteresowaniem poogląda kolorowy przemarsz wojsk, zwłaszcza wojsk konnych. Potem – jeśli dopisze pogoda - można odbyć wędrówkę na krakowski Kopiec Piłsudskiego, czyli coś dla ciała, coś dla ducha.

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

Budowanie tożsamości narodowej u przedszkolaka to szereg działań, które są dostępne dla każdego dziecka, bez względu na miejsce zamieszkania. Można w nie włączyć czynności, które zasadniczo przedszkolaki bardzo chętnie wykonują: śpiewanie, uczenie się wierszyków, wykonywanie prac plastycznych przy użyciu różnych technik; czy chociażby zapalanie zniczy na grobach.

Jeśli przekażemy mu przy okazji niewielką choćby wiedzę historyczną będzie to świetna lekcja patriotyzmu. Tak przy okazji wspólnego spędzania wolnego czasu w rodzinie. Tym razem bez supermarketu.

Małgorzata Żmudzka-Kosała

Następny artykuł: Trzylatek w przedszkolu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze