Wzrok dziecka

Każda mama uwielbia czas, kiedy dziecko zaczyna wodzić za nami wzrokiem. Uśmiechamy się, gdy obserwujemy nasze dzieci i widzimy zachwyt w ich oczach nad poznawaniem świata. Pamiętajmy, by kontrolować wzrok dziecka przez całe dzieciństwo, bo to gwarantuje szczęścia nasze i naszego dziecka. Pamiętajmy, że wcześnie wykryta wada i odpowiednio wcześnie leczona to szansa na normalne życie naszych pociech.

Rozwój wzroku u dziecka

 • 0 – 1 miesiąc – ograniczona zdolność skupiania uwagi na twarzy opiekuna czy bliskim przedmiocie; dostrzeganie świateł i kształtów
 • 1 -3 miesiąc – dłuższe okresy skupiania wzroku; wodzenie oczami za przedmiotem; nauka jednoczesnego używania obu oczu
 • 3 – 5 miesięcy – badanie otoczenia wzrokiem; sięganie i chwytanie przedmiotów
 • 5 – 8 miesięcy – poprawa koordynacji oczy – ręce; naprzemienne skupianie wzroku na różnych obiektach
 • 8 – 15 miesięcy – szukanie ukrytych przedmiotów; naśladowanie min
 • 2 – 2,5 roku – poprawa percepcji odległych przedmiotów; rozwój pamięci wzrokowej

Polecane wideo:

Zalecane badania przesiewowe wzroku u dzieci

 • Ogólna ocena narządu wzroku u noworodka powinna odbyć się wkrótce po porodzie.
 • Niemowlęta urodzone przed czasem, u których stwierdzono wadę wzroku muszą być pod stała opieką okulisty.
 • W wieku 6 miesięcy każde dziecko powinno być zbadane przez lekarza pierwszego kontaktu lub pediatrę, a jeśli ten stwierdzi jakąkolwiek nieprawidłowość także przez okulistę.
 • Kolejne wymagane badanie to wiek około 5 lat.

Problemy zdrowotne związane ze wzrokiem

 • Ambliopia – to nic innego jak osłabienie wzroku, zazwyczaj w jednym oku, spowodowane ograniczeniem lub niespójnością obrazów docierających z każdego oka do mózgu. Do głównych przyczyn tego stanu należy zez lub różnice w ostrości widzenia z bliska i z daleka między obydwoma oczami. Nie leczona, utrwalona dolegliwość potocznie nazwana „leniwym okiem” może prowadzić do trwałej jednostronnej utraty wzroku. Leczenie polega na przysłanianiu jednego oka, okularach lub połączeniu obu metod. Jeśli przyczyną ambliopii jest opadanie powieki lub zmętnienie soczewki potrzebna będzie konsultacja chirurgiczna i ewentualnie zabieg.
 • Zez – to nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych względem siebie. Następstwem nie leczonego zeza może być ambliopia. Zez u noworodka ma charakter fizjologiczny. Jeśli po trzech miesiącach nadal nie mija, należy zastosować zabieg operacyjny lub okulary.
 • Wady frakcji – należą do nich krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Ich podłożem jest nieprawidłowy kształt gałki ocznej a następstwem zamazane, nieostre widzenie. Wady te leczą zwykle okulary.

  Choroby oczu w rodzinie

Niektóre problemy okulistyczne wymagają natychmiastowej diagnostyki i leczenia. Jeśli w Twojej rodzinie występują niżej wymienione choroby oczu, nie zapomnij poinformować o tym lekarza pediatrę:

 • Siatkówczak (retinoblastoma) – nowotwór złośliwy gałki ocznej. Objawy to utrata wzroku w zajętym oku, zez, widoczne białe przebarwienia lub inne nieprawidłowości w obrębie źrenicy.
 • Zaćma (cataracta) – zmętnienie soczewki oka. Leczy się je zwykle zabiegiem chirurgicznym lub okularami.
 • Wrodzona jaskra (glaukoma) – zaburzenia rozwoju układu drenującego oka. Brak prawidłowego odpływu wydzielin gałki ocznej prowadzi do wzrostu ciśnienia w jej obrębie i przez ucisk na nerw wzrokowy grozi uszkodzeniem wzroku.

  Zaburzenia wzroku

 • Słabe utrwalanie wzroku na obiekcie

 • Słabe śledzenie przedmiotów w ruchu
 • Nieprawidłowe ustawienie względem siebie lub ruchy oczu u niemowlęcia powyżej 3 miesiąca życia
 • Stałe pocieranie oczu
 • Wybitna nadwrażliwość na światło
 • Przewlekłe zaczerwienienie spojówek lub wydzielina z oczu
 • Przewlekłe łzawienie w wyniku zatkania kanalików łzowych
 • Białawe zabarwienie źrenicy zamiast czarnego

Anna Liszewska

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój fizyczny przedszkolaka
Rozwój fizyczny przedszkolaka

Dziecko z nadwagą

Dziecko z nadwagą

się także brak aktywności fizycznej i propagowanie biernego wypoczynku, który staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Najlepsze sporty dla dzieci

Najlepsze sporty dla dzieci

Sport w życiu dziecka Dzieci uwielbiają biegać i beztrosko się bawić. Ruch na świeżym powietrzu to dla nich najlepsza okazja do rozwoju i poznawania (...) się do aktywności fizycznej należy zainteresować je sportem....

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Ruch a zdrowie malucha

Ruch a zdrowie malucha

Pod pojęciem gimnastyka dla przedszkolaka kryją się nie tylko tradycyjne ćwiczenia gimnastyczne, ale także szereg innych sportów, które może uprawiać dziecko już między 3. a 6. rokiem życia.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Zdolności manualne

, owijając palcami przedmiot. Rusza rączkami bezwiednie i zaciska palce na wszystkim, co dotknie wewnętrznej strony jego dłoni. W miarę rozwoju dziecko (...) sposób rozwijać zdolności manualne u dzieci i poprawiać ich precyzję ruchów? Sposoby...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

Czego powinieneś nauczyć dziecko o aktywności fizycznej?

multimedialnego? To rzeczywiście przydatne umiejętności. Nie można jednak zapomnieć o tym, że dla zdrowego rozwoju najmłodszych ważny jest ruch, dlatego (...) w grafiku malucha warto znaleźć czas na zajęcia sportowe. Czego, jako rodzic,...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Rozwój czterolatka

Rozwój czterolatka

Rozwój 4-latka zadziwia wielu rodziców. Jeszcze niedawno taki szkrab ledwie mówił, teraz ma setki pytań na minutę. Maluch porusza się już biegiem, a jego aktywność wyczerpuje nawet najbardziej energicznego rodzica.

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Fizyczność dziecka

Fizyczność dziecka

, rozwojem biologicznym, sprawnością fizyczną. W tym czasie jednak dziecko kończy okres dzieciństwa i wchodzi w fazę dojrzewania płciowego. (...) Biologiczny rozwój dziecka w wieku szkolnym, czyli 6-10...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Rozwój dziecka - 4 lata

bez problemu, chociaż lepiej nie zachęcać go do biegania po nich. Rozwój fizyczny 4-latka Fizyczny rozwój 4-latka obejmuje dużo większą sprawność (...) Rozwój 4-latka...

Rozwój fizyczny przedszkolaka

Jąkanie się dzieci

mięśni artykulacyjnych, oddechowych i fonacyjnych. Wyróżnia się kilka rodzajów jąkania u dzieci: jąkanie przejściowe - stanowi naturalny etap rozwoju (...) sposób wypowiadania się; jąkanie na tle zaburzeń lękowych - pożywką do rozwoju...