Nauka zegarka
Nauka zegara może być dla dzieci i rodziców prawdziwym wyzwaniem. Głównie dlatego, że czas jest pojęciem abstrakcyjnym. Zrozumienie mechanizmu jego odmierzania, a następnie odczytywania godzin na zegarku wskazówkowym wymaga skupienia i znajomości wszystkich cyfr. Poza tym dziecko powinno umieć liczyć i znać działania dzielenia. Powinno mieć świadomość różnicy między nocą a dniem, także na zegarku. Nauka zegara nie należy zatem do prostych i w związku z tym rodzice często odkładają ten moment na później.
1. Przygotowanie do nauki zegarka
Kiedy zdecydujecie się nauczyć dziecko posługiwania się zegarkiem, a ono także będzie do tego gotowe, spróbujcie zrobić własnoręcznie zegar tekturowy, który w miejscu godzin ma rysunki. Rysunki te powinny przypominać dziecku o jego rozkładzie dnia, np. na miejscu godziny ósmej narysujcie budzik. W ten sposób dziecko wykształci w sobie przekonanie, że godzina ósma rano to czas budzenia do przedszkolaczy szkoły. Wyznaczcie wszystkie takie strategiczne punkty dnia na waszym zegarze, wstawiając rysunki zamiast godzin. Można je stworzyć samodzielnie lub wyciąć z gazety i nakleić na tarczę zegara. Sam zegar powinien być zrobiony z twardej tektury, najlepiej w postaci wyciętego z tektury okręgu. Do tego przygotujcie tekturowe i wyraźne wskazówki. Kiedy już naniesiecie obrazki na główną stronę tarczy zegara, przygotujcie korek i pinezkę. Pod tarczę, od spodu podłóżcie korek od butelki, od góry wepnijcie pinezkę, w taki sposób, żeby przechodziła przez wskazówki i środek zegara. W ten sposób wskazówki będą ruchome i będzie można nimi poruszać.
2. Obsługa zegarka
Zanim przystąpicie do obsługi zegarka, warto poświęcić chwilę na wyjaśnienie dziecku pełnych godzin, pokazując, na jakie fazy dzieli się dzień. Wyjaśnij, do czego służy dłuższa, a do czego krótsza wskazówka. Następnie, kiedy na przykład przyjdzie pora spaceru, przed wyjściem z domu ustawcie wskazówki na obrazku skojarzonym ze spacerem. W ten sposób dziecko, wykorzystując własny przykład, skojarzy sobie czas wyjścia na spacer z określoną godziną na tarczy zegara. A kiedy nadejdzie czas obiadu, przesuńcie wskazówki na narysowany talerz z jedzeniem. Skojarzenie cyfr ze znanymi czynnościami z pewnością ułatwi dziecku zapamiętanie godzin, znajdujących się na tarczy zegara. W takie obrazkowe skojarzenia można pobawić się, używając dostępnych w Internecie interaktywnych gier i aplikacji edukacyjnych, jak np. aplikacja przygotowana specjalnie jako pomoc dla rodziców przez sieć salonów z zegarkami. Wspólnie z maluchem możecie rozpoznawać cyfry na zegarze i rozwiązywać zagadki.