Trwa ładowanie...

Angielski dla przedszkolaka

Avatar placeholder
23.04.2019 09:22
Angielski dla przedszkolaka
Angielski dla przedszkolaka (123rf)

Dzieci w wieku przedszkolnym chętnie zdobywają nowe umiejętności i są ciekawe świata. Przedszkolaki szybko przyswajają sobie informacje, można wręcz powiedzieć, że chłoną wiedzę jak gąbka. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób wspomóc rozwój dziecka i zapewnić mu lepszy start. Obecnie popularne są dodatkowe zajęcia dla przedszkolaków. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się nauka języka angielskiego. Czym powinny charakteryzować się zajęcia prowadzone w grupie dzieci w wieku przedszkolnym?

spis treści
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

Zaprowadzenie dziecka rano do przedszkola bywa dla wielu rodziców dużym wyzwaniem pod względem emocjonalnym.

zobacz galerię

1. Zajęcia z angielskiego dla przedszkolaków

Najważniejszym elementem lekcji angielskiego dla dzieci jest zabawa. Nauka powinna być przede wszystkim przyjemnością. Aby przedszkolaki nie nudziły się i nie zniechęciły do zajęć językowych, konieczne jest duże urozmaicenie. Wykonywanie tylko jednego typu zadań w krótkim czasie staje się monotonne. Z tego względu podczas zajęć z angielskiego dzieci powinny wykonywać różne czynności. Większość przedszkolaków nie potrafi jeszcze płynnie czytać i pisać, dlatego nauka języka obcego przebiega u nich inaczej niż w przypadku starszych dzieci.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

Osoby prowadzące zajęcia starają się zaangażować wszystkie zmysły dziecka, z tego powodu dużą popularnością cieszą się gry i zabawy, podczas których dzieci naśladują nauczyciela, wykonują polecenia i mogą wykazać się kreatywnością. Duży nacisk kładzie się na interakcje i faktyczne posługiwanie się językiem. Warunki nauki języka powinny być możliwie zbliżone do naturalnych. W planowaniu zajęć konieczne jest uwzględnienie możliwości dzieci. Przedszkolaki nie są w stanie długo koncentrować się na wykonaniu zadania. Czynności, które trwają zbyt długo zniechęcają dzieci i rozpraszają ich uwagę. Znacznie lepszym wyborem jest podzielenie lekcji na kilka mniejszych części.

Istotne jest także wsparcie rodziców. Przedszkolaki dostają proste zadania domowe – rolą rodzica jest dopilnowanie, by dziecko wykonało pracę w domu. Większość dzieci chętnie opowiada o tym, czego się nauczyło i prezentuje nauczone piosenki oraz wierszyki. Warto wykorzystać tę skłonność i zachęcać przedszkolaka do dzielenia się swoimi osiągnięciami.

2. Popularne elementy zajęć językowych

Gry i zabawy powinny stanowić główną część zajęć z angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkolaki lubią poznawać nowe wierszyki oraz piosenki. Wspólne śpiewanie jest dla dzieci świetną zabawą. Popularne jest również przedstawianie prostych scenek. Dzieci uczące się języka obcego nie dysponują bogatym słownictwem, ale chętnie uczą się nowych słówek i zwrotów. W przypadku gier sprawdza się prosta zasada – w przedszkolu wszystkie dzieci powinny mieć możliwość poznania smaku wygranej.

Gry nie powinny opierać się na rywalizacji – dla przedszkolaków jest to zbyt stresujące, a gorycz przegranej może skutecznie zepsuć im humor i zniechęcić do dalszej nauki języka. Podczas zajęć językowych wykorzystuje się także bajki i proste historyjki. Nawet jeśli dzieci nie rozumieją wszystkich słów, znajomość opowiadanych historii oraz pomoc edukacyjna w postaci kolorowych ilustracji pomaga w nadążaniu za rozwojem akcji. Poprzez kontakt z dłuższymi formami dzieci oswajają się z brzmieniem zdań w języku angielskim i mimochodem przyswajają sobie pożądany akcent.

Następny artykuł: Bajka dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze