Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Marta Melka-Roszczyk

Wycieczki

Avatar placeholder
17.01.2017 09:53
Wycieczki
Wycieczki (Zdjęcie autorstwa Philms/(CC BY-SA 2.0))

Wycieczki mogą być najprzyjemniejszymi chwilami spędzanymi z rodziną, jeśli tylko są odpowiednio przygotowane. Aby wyprawy rodzinne były udane, ważny jest wybór odpowiedniego miejsca, gdzie będzie znajdowało się wiele atrakcji dla dzieci, które umilą im czas nawet podczas braku pogody.

Niezwykle istotny jest także odpowiedni obiekt hotelowy, którego infrastruktura jest dostosowana do najmłodszych turystów. Odpowiednie miejsce na wakacje z dziećmi to połowa sukcesu. Do każdego kurortu trzeba jednak dojechać i tak przygotować podróż, by była komfortowa zarówno dla nas, jak i dla dziecka.

spis treści
Dzieci na plaży
Dzieci na plaży

Dzieci uwielbiają zabawę piaskiem na plaży.

zobacz galerię

1. Wycieczki z dziećmi

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wiele osób uważa, że prawdziwy wypoczynek z dziećmi jest niemożliwy, a wspólne podróże męczą zarówno pociechy, jak i rodziców. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy wakacje z dziećmi nie mogą być udane? Na szczęście nie zawsze tak jest, a pomysłowi rodzice mogą tak zorganizować wakacje, że będzie z nich zadowolona cała rodzina. O czym zatem trzeba pamiętać, udając się w jednodniową podróż lub kilkunastodniowe wakacje z dziećmi?

Po pierwsze, musimy wybrać odpowiedni cel podróży lub miejsce na spędzenie wakacji. Nasze kilkuletnie dziecko nie zawsze będzie miało ochotę słuchać długich opowieści przewodnika na temat historii danego zamku, a szybciej zainteresuje się roślinami, zwierzętami i pięknymi krajobrazami. Oczywiście każde dziecko jest inne i przed wyborem miejsca wakacji, warto przyglądać się zainteresowaniom i upodobaniom swojego urwisa.

Po drugie, ważne jest towarzystwo, z jakim udajemy się na wakacje. Jeśli chcemy mieć trochę czasu dla siebie, powinniśmy się udać na wypoczynek ze znajomymi, których pociechy są w podobnym wieku do naszych. Dzięki temu będą mogły się razem bawić i spędzać wspólnie czas, choć nie oznacza to, że zbędna będzie nasza opieka i czujność. Jeśli jednego wieczoru zaopiekujecie się pociechami znajomych, to następnego oni zrewanżują się tym samym, a wy naprawdę będziecie mieć czas dla siebie.

2. Podróże z dziećmi

Do każdego celu podróży trzeba dojechać. Czasem są to bardzo duże odległości, więc kwestia przygotowania się do czasochłonnej wyprawy jest niezwykle istotna. Jeśli wybieramy samochód, musimy pamiętać o częstych i długich postojach. W sytuacji kiedy dziecko chce zrobić siusiu, to starajmy się wybierać stacje, na których znajdują się małe place zabaw, huśtawki lub zjeżdżalnie dla dzieci.

Dzięki temu będą mogły one nie tylko rozprostować kości, ale także trochę się pomęczyć, by później odpocząć w samochodzie. Odradza się udawanie w długą podróż autokarową z małymi dziećmi, bo przystanki są tam odgórnie wyznaczane i rzadko pojawia się możliwość zatrzymania się na specjalne życzenie dziecka.

Jeżeli natomiast na wczasy z dzieckiem wybieramy się za granicę kraju, to najczęściej korzystamy z samolotu, zatem i do tego typu podróży, musimy się odpowiednio przygotować.

Po pierwsze, dobrze jest zatkać uszy dziecka podczas startu i lądowania, aby zapobiec niemiłemu uczuciu zatkania. W trakcie podróży dziecko w samolocie może pić sok lub wodę przez słomkę, bo to także powoduje, że uszy rzadziej się zatykają.

Po drugie, w trakcie podróży możesz pokazywać dziecku widoki za oknem lub spróbować je uśpić, aby podróż minęła szybciej. Wtedy trzeba pomyśleć o niewielkim kocyku, którym będziemy mogli przykryć dziecko.

Jeśli chodzi o koszty podróży samolotem, to większość linii lotniczych oferuje takim dzieciom darmowy przelot (lub za bardzo niewielką odpłatą) pod warunkiem, że dziecko będzie znajdowało się na kolanach rodziców. Na pokład samolotu można zabrać też wózek, który na czas lotu oddaje się stewardessie.

3. Gdzie na wakacje z dziećmi?

Wybór odpowiedniego miejsca na podróż z dzieckiem to połowa sukcesu. Jeśli w danym miejscu jest wiele atrakcji dla dzieci, to nawet brak słonecznej pogody nie zepsuje urlopu. Jeśli zatem udajesz się nad morze, to sprawdź wcześniej, jakie atrakcje i rozrywki dla dzieci oferuje dany kurort oraz czy są tam place zabaw dla dzieci, kluby dla maluchów i specjalnie przygotowane dla nich miejsca.

Warto też wcześniej wiedzieć, jakiego rodzaju plaża znajduje się w pobliżu hotelu. Lepiej wybierać plaże z piasku, bo dzieci nie lubią chodzić po kamykach ani leżeć na nich. Nie wszystkie też przepadają za morskimi kąpielami, wolą się pluskać w hotelowym brodziku. Jeśli zatem wybierasz hotel z basenem, to upewnij się, że ma on specjalny brodzik dla najmłodszych.

Bardzo ważnym elementem udanych podróży z dziećmi jest także wybór odpowiedniego obiektu noclegowego. Jeśli udajemy się w podróż z niemowlakiem, to warto wybierać takie hotele, których infrastruktura jest specjalnie przygotowana dla rodzin z małymi dziećmi.

Takie obiekty posiadają łóżeczka do spania dla dzieci, specjalne łazienki, miejsca ułatwiające przewijanie czy windy, dzięki którym mama nie będzie musiała wnosić wózka na piętro. W przypadku nieco starszych dzieci warto zorientować się, czy w menu są posiłki specjalnie dla nich przygotowane.

Współczesny rynek usług turystycznych jest tak bogaty i zróżnicowany, że bez problemu powinniśmy znaleźć ofertę, która uprzyjemni nam wypoczynek z naszymi maluchami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze