Trwa ładowanie...

Podróże z dzieckiem

Avatar placeholder
23.02.2023 00:39
Podróże z dzieckiem
Podróże z dzieckiem

Pranie, sprzątanie, gotowanie, prowadzanie dziecka do przedszkola – to codzienność rodziców. Te wszystkie domowe obowiązki odbierają im często czas oraz chęć na efektywne i radosne spędzanie czasu w gronie rodzinnym.

Lekarstwem na to jest – wbrew stereotypom o uciążliwości i trudnościach – wyjazd z dzieckiem. W czasie podróży, wakacji, wypadu weekendowego czy wycieczki rowerowej nie rozpraszamy się obowiązkami domowymi i każdą chwilę spędzamy naprawdę razem.

spis treści

1. Wybór miejsca na podróż z małym dzieckiem i pakowanie

W czasie podróży historia każdej rodziny wzbogaca się o wspólne przeżycia, dzieciom pokazujemy jak piękny i różnorodny jest świat, a od nich uczymy się radości przeżywania każdej chwili.

Najważniejsze jest to, aby z podróży cała rodzina – zarówno dziecko jak i rodzice – wrócili zadowoleni, a to zależy od staranności przygotowań i dobrego planu. Jak to więc rozplanować i przygotować?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Począwszy od panującego w wybranym miejscu klimatu a skończywszy na szczegółach typu zabezpieczenie schodów hotelowych, wybór miejsca, do którego się udajemy, musi być przemyślany. Warto wiedzieć czy za małe dziecko trzeba płacić, czy udostępnione nam będzie łóżeczko dla maleństwa i krzesełko do jedzenia, czy też musimy to wszystko ze sobą zabrać. Jeśli dziecko jest alergikiem, to musimy wiedzieć czy w kwaterze/hotelu przebywają zwierzęta.

Kiedy w grę wchodzi daleki wyjazd z dzieckiem nie wolno zapomnieć o zagrożeniach chorobowych, które dla dziecka mogą być o wiele bardziej niebezpieczne, niż dla dorosłych.

Dlatego przed podróżą w dalekie kraje należy dowiedzieć się na jakim poziomie jest służba zdrowia w danym kraju i gdzie można liczyć na najlepszą pomoc medyczną. Warto, a nawet trzeba w takim wypadku przed podróżą odwiedzić poradnię chorób tropikalnych i wykonać wszelkie możliwe szczepienia. Ważne jest także wykupienie dobrego ubezpieczenia w podróży na wypadek choroby dziecka.

Musimy mieć ze sobą dwa rodzaje bagażu – torbę podręczną oraz bagaż właściwy. To, co znajdzie się w torbie podręcznej, jest kluczowe. Zależy oczywiście od wieku dziecka. Wybierając się w podróż z małym dzieckiem do podręcznej torby musimy spakować odpowiedni zapas pieluch jednorazowych, ogromną ilość chusteczek suchych i mokrych, zapasową bieliznę i ubrania, prowiant, a także apteczkę. Nie powinno zabraknąć oczywiście ulubionych zabawek.

2. Jaki środek lokomocji do podróżowania z małym dzieckiem?

Jego wybór zależy od celu podróży, ale i także od naszych możliwości finansowych.

Samolot jest idealny na podróż z dzieckiem za granicę. Niekwestionowaną zaletą przemieszczania się samolotem jest szybkość i bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że dzieci do lat 2 podróżują na kolanach rodziców – nie przysługuje im osobne miejsce oraz bagaż. Można oczywiście zabrać ze sobą wózek, ale pod warunkiem, że jest składany. Załoga samolotu ma obowiązek podgrzać dziecięce jedzenie lub zaserwować gorącą wodę do tego niezbędną. W toaletach z reguły jest przewijak.

  • Pociąg

Podróż z małym dzieckiem pociągiem to dla dziecka wielka atrakcja. Małe dziecko może się w czasie podróży przemieszczać, obserwować i bawić. W niemal każdym pociągu jest przedział dla mamy z dzieckiem do lat 4. Można z niego skorzystać bezpłatnie. Wybierając pociąg warto zminimalizować ilość przesiadek oraz odpowiednio obliczyć czas na nie potrzebny, aby nie biegać w stresie z małym dzieckiem po peronach.

  • Autobus

Jest to zdecydowanie najgorsza opcja z możliwych. Rzadko istnieje możliwość umieszczenia dziecka w foteliku, często nie ma toalet, a swoboda ruchów jest ograniczona.

  • Podróż samochodem z dzieckiem

Podstawą jest fotelik samochodowy odpowiedni do wieku, wzrostu oraz wagi dziecka. Małe dziecko do 12 roku życia lub 150 cm wzrostu MUSI jeździć w foteliku. Tak stanowi prawo. Wyjazd z dzieckiem wymaga robienia przerw zawsze wtedy, gdy zaistnieje taka konieczność, ale nie rzadziej niż co 2 godziny. Najlepiej zatrzymywać się tam, gdzie są jakieś atrakcje regionalne – nie tylko na stacjach benzynowych czy parkingach.

Na czas podróży należy zabezpieczyć się w przekąski – gdy małe dziecko zgłodnieje, serwetki i mokre chusteczki – gdy dziecko już zje i trzeba wyczyścić mu buzię, rączki i wszystko dookoła, oraz umilacze czasu – książeczki, ulubione zabawki, może grę, w którą można grać siedząc w miejscu. Jeśli podróżujemy samochodem warto odpowiednio dobrać repertuar muzyczny, aby móc razem śpiewać jadąc. Można przygotować również gry samochodowe, aby uatrakcyjnić podróż.

Wczasy z dzieckiem – wbrew pozorom – są dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu, dobrą zabawę i poznawanie świata. Nawet małe dziecko podczas dobrze zorganizowanej podróży zyska nie tylko nowe bodźce i doznania, ale także wzmocni więź z rodzicami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze