Wakacje z dzieckiem. Jak zaplanować podróż, aby wakacje były udane?
Wakacje z dzieckiem mogą być wspaniałą przygodą i przyjemnie spędzonym czasem. Warto pamiętać o dobrym zaplanowaniu wyjazdu oraz o niezbędnych rzeczach, a przede wszystkim o pozytywnym nastawieniu. Oto nasz poradnik, co spakować na wyjazd z dzieckiem, na co zwrócić uwagę podczas wyboru oferty i jakim środkiem transportu udać się na wakacje z maluchem. Sprawdź!
1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty wakacyjnej?
Wybierając się samemu na wakacje, często nie zwracamy uwagi na niektóre apekty podróży, ponieważ nie mają dla nas większego znaczenia lub możemy się do nich przyzwyczaić. Inaczej jest, gdy jedziemy na wakacje z dzieckiem.
Gdy wybieramy się na urlop z pociechą, drobne niedogodności mogą stać się znacznie bardziej uciążliwe, a nikt z nas nie chce przecież na urlopie stresować się tym, co przeszkadza już nie tylko nam, ale także naszemu dziecku.
Warto zatem już na etapie planowania wyjazdu z dzieckiem zastanowić się, na co zwrócić uwagę i o co zapytać w biurze podróży, aby uniknąć tego rodzaju sytuacji.
Jeśli nasze dziecko ma od 0 do 6 lat, w szczególności powinniśmy dopytać o:
- czas lotu lub dojazdu - nawet najspokojniejsze dziecko, zamknięte zbyt długo w środku lokomocji, może mieć dosyć podróży i uprzykrzyć ją nam i ewentualnym współpasażerom;
- czas dojazdu z lotniska do hotelu - warto wziąć pod uwagę, że przejazd w upał, nawet w klimatyzowanym pojeździe, dłuższy niż godzinę nie będzie przyjemny, a jeśli dodamy do tego chorobę lokomocyjną dziecka, może się to skończyć zepsutym humorem naszym i dziecka;
- ukształtowanie terenu w miejscu, gdzie znajduje się hotel - warto sprawdzić m.in. czy będziemy mogli poruszać się z wózkiem, aby uniknąć np. hotelu na zboczu góry z dużą ilością schodów;
- udogodnienia dla dzieci (np. animacje w polskim języku) - dotyczy to dzieci nieco starszych, od 5. roku życia, chodzi o plac zabaw, czy basen ze zjeżdżalnią;
- temperaturę na czas wyjazdu - wybierając się samemu, nie zawsze zwracamy na to uwagę, jednak w niektórych miejscach na świecie, np. w Egipcie temperatura często przekracza 50 stopni C, raczej nie jest ona odpowiednia dla małego dziecka;
- dodatkowe miejsce do spania (dostawka) - łóżeczko dla najmłodszych; obecnie to standard, ale warto się upewnić;
- wyżywienie - podróżując z małym dzieckiem warto na początek wybrać się tam, gdzie jedzenie nie spowoduje u dziecka problemów z żołądkiem, w niektórych krajach flora bakteryjna w dość znaczący sposób odbiega od naszej, a w gorącym klimacie łatwo o odwodnienie w przypadku tego typu problemów;
- klimatyzację - czy jest i czy jest sterowana centralnie, czy też indywidualnie (w tej drugiej opcji będziemy mogli samodzielnie regulować temperaturę w pokoju, w zależności od potrzeb).
Na urlop z małym dzieckiem nie warto wybierać się w szczycie sezonu, zwłaszcza gdy chcemy spędzić wolny czas nad polskim morzem - wakacje zaczną nam wyznaczać urlop, jak maluch będzie w wieku szkolnym. Poza sezonem będzie znacznie taniej i z dużą mniejszą ilością ludzi.
Pamiętajmy, że przekraczając granicę, dziecko musi mieć dokument tożsamości - dowód lub paszport.
2. Samochód czy samolot na wakacje z dzieckiem?
Jakim środkiem transportu wybrać się na wakacje z dzieckiem? Gdy zabierzemy dzieci w podróż samochodem, musimy wziąć pod uwagę, że już po chwili maluchy zaczną się nudzić. Do celu pozostanie daleka droga, a dodatkowo wakacyjne korki mogą opóźniać czas dojazdu na miejsce.
Dlatego też warto przygotować sobie wcześniej kilka ciekawych propozycji zabaw, takich jak np. gry słowne, które nawet bez większego przygotowania wszystkim zapewnią doskonałą rozrywkę. Dobrze przed wyjazdem zaopatrzyć się w kredki i czyste kartki, które będziemy mogli dać maluchowi, gdy zacznie się nudzić.
Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, przed wyjazdem powinniśmy zaopatrzyć się w leki, które zwalczają tego rodzaju dolegliwości.
Jeśli chodzi o podróż samolotem, stanowi ona nie lada wyzwanie, któremu muszą sprostać rodzice. Zadanie to jednak da się wykonać, jeśli mamy dobry plan.
Niewątpliwą zaletą tego środka transportu jest szybkość podróży, jednak są też pewne niedogodności, takie jak np. zmienne ciśnienie w kabinie samolotu, co może powodować ból uszu a u niemowląt infekcje.
Warto przed podróżą zabrać dziecko do lekarza na kontrolne badania i upewnić się, że jest zdrowe. Warto też sprawdzić kartę szczepień dziecka i upewnić się, że maluch ma wszystkie niezbędne przed podróżą w dane miejsce.
Dobrze jest zasięgnąć opinii znajomych lub zapytać w biurze podróży o linie lotnicze przyjazne dzieciom, ponieważ niektóre są bardziej przychylne podróżom z najmłodszymi. Dobrym pomysłem jest też zaplanowanie posiłków dzieci w czasie lotu.
Jeśli lecimy na dużą odległość, powinniśmy spróbować zarezerwować nocny lot, który będzie pokrywał się z nawykami dziecka.
3. Żywienie dziecka w czasie wakacji
Wakacje są czasem beztroski i relaksu, jednak w przypadku dzieci nie wszystko możemy odpuścić. Jedną z takich rzeczy jest żywienie malucha podczas wakacji. Czego warto przypilnować, aby dziecku nie zabrakło wartościowych składników odżywczych?
- pamiętajmy o właściwym nawadnianiu dziecka - maluch powinien mieć stały dostęp do wody; warto postarać się, aby w diecie dziecka nie przeważały soki i napoje, ponieważ w takim przypadku maluch nie będzie odczuwać głodu i nie będzie chciał jeść konkretnych posiłków;
- dziecko powinno w ciągu dnia zjeść przynajmniej dwie porcje warzyw, np. w postaci warzywa do śniadania (ogórek, pomidor) czy też zupy lub sałatki;
- maluch powinien w ciągu dnia zjadać co najmniej trzy produkty zawierające białko zwierzęce (np. jogurt, szklanka mleka, twarożek, mięso czy rybę;
- owoce - przynajmniej jedna porcja w ciągu dnia, warto zadbać o różnorodność kolorów, ponieważ im większa, tym nasza dieta jest bogatsza w witaminy i składniki odżywcze;
- produkty zawierające węglowodany (płatki, pieczywo, kasza, mąka, makaron) - powinny pojawić się co najmniej dwa razy w ciągu dnia;
- pamiętajmy o dobrych tłuszczach, takich jak oliwa do sałatki, masło do kanapki, czy znajdujących się w pestkach z dyni, słoneczniku czy orzechach.
Podejdźmy ostrożnie do potraw smażonych, takich jak kotlety, hamburgery czy frytki, słodkich przekąsek lub napojów. Artykuły te nie dostarczą dziecku żadnych składników odżywczych poza energią.
4. O czym powinniśmy pamiętać, wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem?
O tym, co zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd w dużej mierze decyduje miejsce, do którego się wybieramy. Na liście potrzebnych rzeczy powinniśmy umieścić m.in.:
- lekkie, przewiewne ubrania;
- niezbędne dokumenty: dowód, paszport, ubezpieczenie zdrowotne, książeczka zdrowia dziecka;
- telefon i aparat + ładowarki, powerbank;
- wygodne, porządne obuwie;
- przewodnik po atrakcjach danego miejsca;
- kurtki przeciwdeszczowe;
- zabawki dla dziecka, przybory do rysowania, malowania.
Jeśli dziecko jest niemowlęciem, powinniśmy zabrać ze sobą także:
- pieluchy;
- kosmetyki niemowlęce;
- sprzęty takie jak elektroniczna niania, czy aspirator do nosa;
- butelki i mleko modyfikowane, jeśli karmimy nim malucha;
- smoczki i zawieszki;
- chustę do noszenia.