Paszport dla dziecka
Od 19 lutego 2010 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące wyrabiania paszportu dla dziecka. Do tej pory dokument dla dziecka poniżej 5 roku życia był ważny przez 5 lat. Wymagana też była obecność dziecka w czasie składania wniosku paszportowego oraz w czasie jego odbioru. Jak będzie teraz?
Nowe zasady wyrobu paszportu znacznie ułatwiają sytuacje rodziców. Po pierwsze dlatego, że dzieci do 5 roku życia nie będą musiały być obecne w czasie składania wniosku. Obecność będzie obowiązkowa jedynie w przypadku wydawania paszportu biometrycznego, czyli dokumentu tożsamości odczytywanego przy pomocy urządzeń elektronicznych, poprzez identyfikacje tożsamości na podstawie cech ciała, np. linii papilarnych.
Rodzice natomiast mogą sami odebrać wydawany na ich życzenie paszport biometryczny dla dziecka. Uregulowane zostały również przepisy dotyczące ulg na paszporty dla dzieci. Teraz wszystkie maluchy które ukończyły 7 lat i nie chodzą jeszcze do szkoły, dostaną dokument za 30 zł, natomiast dzieci do 13 roku życia za 60 zł.
1. Jak długo ważny jest paszport dla dziecka?
Kolejną istotną zmianą jest to, że paszporty wydawane dzieciom do 5 lat będą ważne przez 12 miesięcy od daty wydania. W czasie zmiany danych osobowych właściciela dokument traci ważność już po 60 dniach. Paszporty będą wydawane przez wojewodów właściwych dla miejsca stałego pobytu osoby starającej się o dokument. W razie braku takiego miejsca paszport będzie wydany w ostatnim miejscu stałego pobytu. Do uzyskania paszportu dla dziecka nadal konieczna jest zgoda obu rodziców - wyrażona osobiście lub w formie oświadczenia potwierdzonego notarialnie.