Paszport dla dziecka

Od 19 lutego 2010 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące wyrabiania paszportu dla dziecka. Do tej pory dokument dla dziecka poniżej 5 roku życia był ważny przez 5 lat. Wymagana też była obecność dziecka w czasie składania wniosku paszportowego oraz w czasie jego odbioru. Jak będzie teraz?

Nowe zasady wyrobu paszportu znacznie ułatwiają sytuacje rodziców. Po pierwsze dlatego, że dzieci do 5 roku życia nie będą musiały być obecne w czasie składania wniosku. Obecność będzie obowiązkowa jedynie w przypadku wydawania paszportu biometrycznego, czyli dokumentu tożsamości odczytywanego przy pomocy urządzeń elektronicznych, poprzez identyfikacje tożsamości na podstawie cech ciała, np. linii papilarnych.

Polecane wideo:

Rodzice natomiast mogą sami odebrać wydawany na ich życzenie paszport biometryczny dla dziecka. Uregulowane zostały również przepisy dotyczące ulg na paszporty dla dzieci. Teraz wszystkie maluchy które ukończyły 7 lat i nie chodzą jeszcze do szkoły, dostaną dokument za 30 zł, natomiast dzieci do 13 roku życia za 60 zł.

Jak długo ważny jest paszport dla dziecka?

Kolejną istotną zmianą jest to, że paszporty wydawane dzieciom do 5 lat będą ważne przez 12 miesięcy od daty wydania. W czasie zmiany danych osobowych właściciela dokument traci ważność już po 60 dniach. Paszporty będą wydawane przez wojewodów właściwych dla miejsca stałego pobytu osoby starającej się o dokument. W razie braku takiego miejsca paszport będzie wydany w ostatnim miejscu stałego pobytu. Do uzyskania paszportu dla dziecka nadal konieczna jest zgoda obu rodziców - wyrażona osobiście lub w formie oświadczenia potwierdzonego notarialnie.

Anna Brzyszcz, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Wakacje razem z dzieckiem

Wakacje razem z dzieckiem

Wakacje poza granicami kraju Mając dziecko, również mozna wyjechać na wakacje - nawet poza granice kraju. Wystarczy się tylko odpowiednio przygotować.

Wycieczki

Jak podróżować z dzieckiem?

Jak podróżować z dzieckiem?

Nie bój się podróży z noworodkiem Czy dziecko może być zbyt małe na podróżowanie samochodem? Niekoniecznie. Wiele osób podkreśla wręcz, że dalekie wyjazdy z noworodkiem są łatwiejsze niż ze starszym dzieckiem, ponieważ maluch większość dnia przesypia. Bądź...

Wycieczki

Zdrowe przekąski na podróż

Zdrowe przekąski na podróż

Zdrowe jedzenie w podróży Długie podróże sprzyjają złym nawykom żywieniowym. Jeśli nie zaplanujesz zdrowych posiłków wcześniej, zapewne zjesz na obiad fast food, a pomiędzy posiłkami podjadać będziesz chipsy i batoniki, popijając to wszystko napojem gazowanym....

Wycieczki

Wspomnienie sielskich wakacji w magicznej sesji zdjęciowej

Wspomnienie sielskich wakacji w magicznej sesji zdjęciowej

i Greysona, na wyprawę do dziadków i kuzynów. Podczas wycieczki zrobił maluchom niezwykłe zdjęcia, które będą dla nich wspaniałą pamiątką. Beztroskie zabawy (...) , Emersona i Greysona, na wyprawę do dziadków i kuzynów. Podczas wycieczki...

Wycieczki

Rodzina w samochodzie

Rodzina w samochodzie

Współczesne rodziny wiele czasu spędzają w samochodzie. Dojazdy do pracy, szkoły, dodatkowe zajęcia, czy na wycieczki zajmują sporą część każdego dnia.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim. Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku. Dinozaury Jurapark Bałtów