Lato sprzyja odwodnieniu

Dzieci zajęte zabawą nie pamiętają o tym, by regularnie sięgać po napoje, stąd w czasie upałów często dochodzi do groźnych zaburzeń gospodarki wodnej organizmu.

Z odwodnieniem najczęściej mamy do czynienia w przebiegu infekcji wirusowej związanej z biegunką i wymiotami. Wodę i elektrolity organizm traci jednak również w inny sposób, choćby poprzez intensywne pocenie się.

Polecane wideo:

O odwodnieniu mówimy wówczas, gdy poziom wody w organizmie spada poniżej wartości potrzebnej do jego prawidłowego funkcjonowania. W przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest to stan bardzo groźny, wymagający niemal natychmiastowej pomocy specjalisty.

Na początku nie jest łatwo zorientować się, że dziecko jest odwodnione. Gdy jednak ubytek wody przekroczy 2 proc. ciężaru ciała, maluch zacznie odczuwać bardzo silne pragnienie. W efekcie pogłębiania się stanu odwodnienia pojawić się mogą objawy, tj.:

 • zawroty głowy,
 • ból głowy,
 • przyspieszony oddech,
 • osłabienie,
 • senność, apatia,
 • suchość błon śluzowych i skóry (zapadnięte oczy, suchy język i usta),
 • kłopoty z mówieniem,
 • brak elastyczności skóry,
 • skąpomocz (mocz ma ciemną barwę).

  Jak zapobiec odwodnieniu?

Najlepsza w czasie upałów jest woda niegazowana, którą pić należy małymi łykami, ale stosunkowo często (co 15-20 minut). W czasie gorącej aury dziecku można podawać również soki warzywne i owocowe, np. z jabłek z dodatkiem orzeźwiającej mięty.

Zrezygnować należy natomiast z soków zawierających cukier oraz z napojów gazowanych, które mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Gdy rodzic zauważy, że dziecko jest odwodnione, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli maluch czuje się dobrze, wystarczy często podawać mu małe ilości wody lub niesłodzonej herbaty. W niektórych sytuacjach konieczne jest podawanie dziecku płynów nawadniających, a jeśli stan dziecka jest poważny – konieczny jest pobyt w szpitalu (najczęściej nie trwa on dłużej niż 48 godzin).

Należy również pamiętać, że im młodsze dziecko, tym objawy odwodnienia są intensywniejsze, a tym samym groźniejsze dla jego zdrowia i życia.

Dzieci karmione naturalnie w upalne dni mogą częściej domagać się mleka. W ten sposób zaspokajają swoje pragnienie. Piją wówczas dość krótko, bo potrzebne jest im jedynie mleko pierwszej fazy, które jest bardziej wodniste.

Zaburzenia gospodarki wodnej

Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia:

 • odwodnienie izotoniczne,
 • odwodnienie hipertoniczne,
 • odwodnienie hipotoniczne.

Odwodnienie izotoniczne to niedobór wody wywołany utratą płynów przez przewód pokarmowy, nerki i skórę.

Objawy odwodnienia izotonicznego to:

 • obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • skąpomocz,
 • suchość błon śluzowych,
 • brak elastyczności skóry.

Leczenie polega na podaniu utraconego płynu w ilości, która zrównoważy straty.

Odwodnienie hipertoniczne

Główną przyczyną odwodnienia hipertonicznego jest niedostateczny pobór wody oraz utrata płynów hipotonicznych przez przewód pokarmowy i skórę. Jeśli odwodnienie tego rodzaju przebiegało powoli, wówczas objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego mogą być mniej charakterystyczne (uczucie silnego pragnienia, skąpomocz, zaburzenia psychiczne, np. omamy).

Leczenie w tym przypadku polega na powolnym podawaniu płynów, które nie zawierają osmolinów (np. niesłodzonej herbaty). W niektórych przypadkach konieczne jest dożylne podanie płynów hipotonicznych.

Z odwodnieniem hipotonicznym ma się do czynienia wówczas, gdy doszło do utraty płynów przez nerki lub przewód pokarmowy.  O stanie tym mówi najczęściej w kontekście chorób nerek i niedoczynności nadnerczy.

Woda odgrywa kluczową rolę w procesie nawadniania, a jej niedobór zaburza funkcjonowanie organizmu. O prawidłowym uzupełnianiu płynów należy pamiętać zwłaszcza w okresie upałów.

Szczególnej troski w tym zakresie wymagają dzieci i osoby starsze, u których odwodnienie w bardzo szybkim czasie prowadzić może do stanu bezpośrednio zagrażającego zdrowiu i życiu.

Agnieszka Gotówka, 9 miesięcy temu

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zdrowe żywienie przedszkolaka
Zdrowe żywienie przedszkolaka

Dobierz przekąski do odpowiedniej pory dnia

Dobierz przekąski do odpowiedniej pory dnia

materii, poprawią koncentrację, a nawet złagodzą stres. Zdrowe przekąski Eksperci do spraw żywienia, dietetycy, lekarze i nauczyciele od lat alarmują

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

Czerwone banany. Właściwości i zastosowanie

zdrowych deserów****. Można je smażyć, zapiekać z innymi owocami, miksować oraz jeść na surowo. Zobacz także: Bananowe placki bez cukru Słodkie (...) usprawni trawienie. Niestety, banany zawierają też sporo cukru - nie nadają się więc...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Rozgrzeją i wzmocnią. Produkty, które warto podawać dziecku jesienią

Rozgrzeją i wzmocnią. Produkty, które warto podawać dziecku jesienią

Zdrowie na talerzu Różnorodność to najważniejsza cecha, jaką powinna charakteryzować się jesienno-zimowa dieta dziecka. W okresie wzmożonej zachorowalności nie może zabraknąć w niej wysokiej jakości produktów stanowiących źródło ważnych składników odżywczych,...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Owoce, które poprawią pamięć u dzieci

Owoce, które poprawią pamięć u dzieci

Pamięć to podstawa Dobra, sprawna pamięć jest dla dziecka niezbędna. To dzięki niej będzie w stanie szybko i efektywnie się uczyć, czy to w szkole, przedszkolu czy po prostu w domu. Funkcje poznawcze mózgu można wspierać na kilka sposobów. Jednym z nich...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak czytać etykiety popularnych produktów?

Jak czytać etykiety popularnych produktów?

Czytanie etykiet - zdrowy nałóg Ketchup, parówki, dżemy, soki. Bez nich rodzicowi trudno wyobrazić sobie śniadanie czy kolację dziecka. Niestety (...) . Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu popularnych produktów i jak czytać...

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Kiełki - lepsze niż nowalijki

Kiełki - lepsze niż nowalijki

. Przeczytaj także: Bardzo zdrowe, ale tylko pod jednym warunkiem. Dokładnie czytaj skład Kiełki fasoli mung Mają dość charakterystyczny smak

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Jak zdrowo karmić dzieci?

Jak zdrowo karmić dzieci?

Dzięki książce "Zdrowa kuchnia dla dzieci" dowiesz się, jak prawidłowo karmić dzieci.

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Szczaw - właściwości i zastosowanie

Szczaw - właściwości i zastosowanie

przy domu lub bloku. W smaku przypomina nieco cytrynę, a liście są podstawą do przyrządzania zdrowych zup. Jakie ma właściwości i czy można go podawać

Zdrowe żywienie przedszkolaka

Warzywa dla dzieci - przepisy i właściwości

Warzywa dla dzieci - przepisy i właściwości

Warzywa dla dzieci Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że Polacy jedzą o połowę mniej warzyw, niż jest to wskazane ze względów zdrowotnych (powinno to być pięć porcji dziennie). Nie pozostaje to bez wpływu na pojawienie się chorób,...