Trwa ładowanie...

Lato sprzyja odwodnieniu

Dzieci zajęte zabawą nie pamiętają o tym, by regularnie sięgać po napoje, stąd w czasie upałów często dochodzi do groźnych zaburzeń gospodarki wodnej organizmu.

Zobacz film: "Jakie umiejętności powinno posiadać dziecko, które idzie do przedszkola?"
spis treści

Z odwodnieniem najczęściej mamy do czynienia w przebiegu infekcji wirusowej związanej z biegunką i wymiotami. Wodę i elektrolity organizm traci jednak również w inny sposób, choćby poprzez intensywne pocenie się.

O odwodnieniu mówimy wówczas, gdy poziom wody w organizmie spada poniżej wartości potrzebnej do jego prawidłowego funkcjonowania. W przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest to stan bardzo groźny, wymagający niemal natychmiastowej pomocy specjalisty.

Na początku nie jest łatwo zorientować się, że dziecko jest odwodnione. Gdy jednak ubytek wody przekroczy 2 proc. ciężaru ciała, maluch zacznie odczuwać bardzo silne pragnienie. W efekcie pogłębiania się stanu odwodnienia pojawić się mogą objawy, tj.:

 • zawroty głowy,
 • ból głowy,
 • przyspieszony oddech,
 • osłabienie,
 • senność, apatia,
 • suchość błon śluzowych i skóry (zapadnięte oczy, suchy język i usta),
 • kłopoty z mówieniem,
 • brak elastyczności skóry,
 • skąpomocz (mocz ma ciemną barwę).

  1. Jak zapobiec odwodnieniu?

Najlepsza w czasie upałów jest woda niegazowana, którą pić należy małymi łykami, ale stosunkowo często (co 15-20 minut). W czasie gorącej aury dziecku można podawać również soki warzywne i owocowe, np. z jabłek z dodatkiem orzeźwiającej mięty.

Zrezygnować należy natomiast z soków zawierających cukier oraz z napojów gazowanych, które mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Odwodnienie groźne dla zdrowia i życia dziecka
Odwodnienie groźne dla zdrowia i życia dziecka (123RF)

Gdy rodzic zauważy, że dziecko jest odwodnione, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli maluch czuje się dobrze, wystarczy często podawać mu małe ilości wody lub niesłodzonej herbaty. W niektórych sytuacjach konieczne jest podawanie dziecku płynów nawadniających, a jeśli stan dziecka jest poważny – konieczny jest pobyt w szpitalu (najczęściej nie trwa on dłużej niż 48 godzin).

Należy również pamiętać, że im młodsze dziecko, tym objawy odwodnienia są intensywniejsze, a tym samym groźniejsze dla jego zdrowia i życia.

Dzieci karmione naturalnie w upalne dni mogą częściej domagać się mleka. W ten sposób zaspokajają swoje pragnienie. Piją wówczas dość krótko, bo potrzebne jest im jedynie mleko pierwszej fazy, które jest bardziej wodniste.

2. Zaburzenia gospodarki wodnej

Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia:

 • odwodnienie izotoniczne,
 • odwodnienie hipertoniczne,
 • odwodnienie hipotoniczne.

Odwodnienie izotoniczne to niedobór wody wywołany utratą płynów przez przewód pokarmowy, nerki i skórę.

Objawy odwodnienia izotonicznego to:

 • obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • skąpomocz,
 • suchość błon śluzowych,
 • brak elastyczności skóry.

Leczenie polega na podaniu utraconego płynu w ilości, która zrównoważy straty.

3. Odwodnienie hipertoniczne

Główną przyczyną odwodnienia hipertonicznego jest niedostateczny pobór wody oraz utrata płynów hipotonicznych przez przewód pokarmowy i skórę. Jeśli odwodnienie tego rodzaju przebiegało powoli, wówczas objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego mogą być mniej charakterystyczne (uczucie silnego pragnienia, skąpomocz, zaburzenia psychiczne, np. omamy).

Leczenie w tym przypadku polega na powolnym podawaniu płynów, które nie zawierają osmolinów (np. niesłodzonej herbaty). W niektórych przypadkach konieczne jest dożylne podanie płynów hipotonicznych.

Z odwodnieniem hipotonicznym ma się do czynienia wówczas, gdy doszło do utraty płynów przez nerki lub przewód pokarmowy.  O stanie tym mówi najczęściej w kontekście chorób nerek i niedoczynności nadnerczy.

Woda odgrywa kluczową rolę w procesie nawadniania, a jej niedobór zaburza funkcjonowanie organizmu. O prawidłowym uzupełnianiu płynów należy pamiętać zwłaszcza w okresie upałów.

Szczególnej troski w tym zakresie wymagają dzieci i osoby starsze, u których odwodnienie w bardzo szybkim czasie prowadzić może do stanu bezpośrednio zagrażającego zdrowiu i życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza