Trwa ładowanie...

Lato sprzyja odwodnieniu

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 15.06.2021 10:00
Odwodnienie u dzieci
Odwodnienie u dzieci (123RF)

Dzieci zajęte zabawą nie pamiętają o tym, by regularnie sięgać po napoje, stąd w czasie upałów często dochodzi do groźnych zaburzeń gospodarki wodnej organizmu.

spis treści

Z odwodnieniem najczęściej mamy do czynienia w przebiegu infekcji wirusowej związanej z biegunką i wymiotami. Wodę i elektrolity organizm traci jednak również w inny sposób, choćby poprzez intensywne pocenie się.

O odwodnieniu mówimy wówczas, gdy poziom wody w organizmie spada poniżej wartości potrzebnej do jego prawidłowego funkcjonowania. W przypadku dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, jest to stan bardzo groźny, wymagający niemal natychmiastowej pomocy specjalisty.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

Na początku nie jest łatwo zorientować się, że dziecko jest odwodnione. Gdy jednak ubytek wody przekroczy 2 proc. ciężaru ciała, maluch zacznie odczuwać bardzo silne pragnienie. W efekcie pogłębiania się stanu odwodnienia pojawić się mogą objawy, tj.:

  • zawroty głowy,
  • ból głowy,
  • przyspieszony oddech,
  • osłabienie,
  • senność, apatia,
  • suchość błon śluzowych i skóry (zapadnięte oczy, suchy język i usta),
  • kłopoty z mówieniem,
  • brak elastyczności skóry,
  • skąpomocz (mocz ma ciemną barwę).

    1. Jak zapobiec odwodnieniu?

Najlepsza w czasie upałów jest woda niegazowana, którą pić należy małymi łykami, ale stosunkowo często (co 15-20 minut). W czasie gorącej aury dziecku można podawać również soki warzywne i owocowe, np. z jabłek z dodatkiem orzeźwiającej mięty.

Zrezygnować należy natomiast z soków zawierających cukier oraz z napojów gazowanych, które mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.

Odwodnienie groźne dla zdrowia i życia dziecka
Odwodnienie groźne dla zdrowia i życia dziecka (123RF)

Gdy rodzic zauważy, że dziecko jest odwodnione, powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli maluch czuje się dobrze, wystarczy często podawać mu małe ilości wody lub niesłodzonej herbaty. W niektórych sytuacjach konieczne jest podawanie dziecku płynów nawadniających, a jeśli stan dziecka jest poważny – konieczny jest pobyt w szpitalu (najczęściej nie trwa on dłużej niż 48 godzin).

Należy również pamiętać, że im młodsze dziecko, tym objawy odwodnienia są intensywniejsze, a tym samym groźniejsze dla jego zdrowia i życia.

Dzieci karmione naturalnie w upalne dni mogą częściej domagać się mleka. W ten sposób zaspokajają swoje pragnienie. Piją wówczas dość krótko, bo potrzebne jest im jedynie mleko pierwszej fazy, które jest bardziej wodniste.

2. Zaburzenia gospodarki wodnej

Wyróżnia się trzy rodzaje odwodnienia:

  • odwodnienie izotoniczne,
  • odwodnienie hipertoniczne,
  • odwodnienie hipotoniczne.

Odwodnienie izotoniczne to niedobór wody wywołany utratą płynów przez przewód pokarmowy, nerki i skórę.

Objawy odwodnienia izotonicznego to:

  • obniżenie ciśnienia tętniczego,
  • skąpomocz,
  • suchość błon śluzowych,
  • brak elastyczności skóry.

Leczenie polega na podaniu utraconego płynu w ilości, która zrównoważy straty.

3. Odwodnienie hipertoniczne

Główną przyczyną odwodnienia hipertonicznego jest niedostateczny pobór wody oraz utrata płynów hipotonicznych przez przewód pokarmowy i skórę. Jeśli odwodnienie tego rodzaju przebiegało powoli, wówczas objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego mogą być mniej charakterystyczne (uczucie silnego pragnienia, skąpomocz, zaburzenia psychiczne, np. omamy).

Leczenie w tym przypadku polega na powolnym podawaniu płynów, które nie zawierają osmolinów (np. niesłodzonej herbaty). W niektórych przypadkach konieczne jest dożylne podanie płynów hipotonicznych.

Z odwodnieniem hipotonicznym ma się do czynienia wówczas, gdy doszło do utraty płynów przez nerki lub przewód pokarmowy.  O stanie tym mówi najczęściej w kontekście chorób nerek i niedoczynności nadnerczy.

Woda odgrywa kluczową rolę w procesie nawadniania, a jej niedobór zaburza funkcjonowanie organizmu. O prawidłowym uzupełnianiu płynów należy pamiętać zwłaszcza w okresie upałów.

Szczególnej troski w tym zakresie wymagają dzieci i osoby starsze, u których odwodnienie w bardzo szybkim czasie prowadzić może do stanu bezpośrednio zagrażającego zdrowiu i życiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze