Trwa ładowanie...

Gdzie na wakacje z dzieckiem?

Na wakacje
Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie...

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Zbliża się czas majówek, urlopów wakacyjnych, wyjazdów weekendowych. Planując taki wyjazd trzeba pamiętać, że dziecko w różnym wieku ma różne potrzeby i upodobania. Warto dostosować wiek dziecka do miejsca podróży i odpowiednio się do niego przygotować.

spis treści

1. Gdzie na wakacje z niemowlakiem?

Mimo obaw wielu rodziców, to wymarzeni towarzysze podróży. Oczywiście odradzamy wycieczki po Egipcie, ale wakacje z niemowlakiem to doskonałe rozwiązanie. Najlepszy czas to okres między 3. a 8. miesiącem życia, gdy dziecko jeszcze dużo śpi, nie raczkuje, nie chodzi, nie narzeka, nie marudzi. Malec jest wówczas już po okresie kolkowym, nie jest już tak bezbronny odpornościowo i bardzo często żywi się wyłącznie mlekiem mamy lub mieszanką mleczną.

Nie przemieszcza się samodzielnie, co jest szczególnie cenne na plaży, i jeszcze stosunkowo mało waży, co ważne, gdy jedziemy w góry i mamy w perspektywie spacer z dzieckiem na plecach. Do walizki pakujesz zapas pieluch, ulubione zabawki, leki i książeczkę zdrowia. Bowiem minusem tak wczesnego podróżowania z dzieckiem jest fakt, że słabo znosi różnice temperatur i działanie klimatyzacji.

2. Gdzie na wakacje z dzieckiem od 13 miesiąca do 2 roku życia?

I tu zaczyna się kłopot. Takie dzieci to już mali indywidualiści. Mają własne zdanie na każdy temat, miejsca, które sobie przypodobały, lubią być samodzielne i chodzić własnymi drogami. Jadąc na urlop z takim dwulatkiem warto uzbroić się w cierpliwość i nie walczyć z tym, z czym walczyć się nie da. Dzieci w tym okresie nie lubią nosideł, wózków spacerowych, więc wyjazd, np. w góry odpada. Nie wyobrażam sobie dźwigać kilkunastokilogramowego dziecka po wzniesieniach. Z racji demonstrowania swojej niezależności dziecko lubi spacerować samo, dlatego unikajmy zatłoczonych miejsc, gdzie maluch łatwo może zgubić się w tłumie.

3. Gdzie na wakacje z przedszkolakiem?

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo komunikatywne, więc łatwo się z nimi dogadać. Najlepiej czują się w towarzystwie rówieśników, więc planując wyjazd nie zapomnijmy wspomnieć o tym znajomym z dzieckiem w podobnym wieku. Będzie nam dużo łatwiej. Nie straszne będą również wycieczki z 2-3 godzinnym marszem.

Jeśli wyjeżdżamy nad wodę, oczywiście nie spuszczamy dzieci z oka, ale też łatwiej już wytłumaczyć takiemu dziecku, że samodzielność w wodzie nie jest wskazana.

Przedszkolak wie, że musi pilnować się rodziców, by się nie zgubić. A jeśli nie wie, to łatwo można mu to wytłumaczyć. Dzieci w tym wieku są ciekawe świata, lubią zwiedzać, oby nie za długo, bo jak zaczną marudzić to potrafią zepsuć najfajniejszą wycieczkę.

4. Gdzie na wakacje z dzieckiem w wieku szkolnym?

To prawdziwi towarzysze wypraw! W tym przypadku mamy już szeroki wachlarz możliwości: dłuższe przejażdżki rowerem, spływy, spacery po górach, zwiedzanie. Podobają im się nieznane sporty, pionierskie wędrówki, spanie w namiocie, zwiedzanie zamków i poznawanie historii. Wybierając miejsce weźmy pod uwagę zainteresowania dzieci. Warto, żeby oprócz poznawania nowych miejsc mogły czerpać przyjemność z wyjazdu.

Pamiętajmy o zaplanowaniu takiego wyjazdu. Poczytajmy o miejscu, w które jedziemy, odświeżmy swoją wiedzę z historii, biologii. Dzieci w tym wieku potrafią być bardzo dociekliwe. Jeśli potrzeba, kupmy przewodniki. Będzie nam łatwiej zapanować nad trasą wycieczkową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.