Gdzie na wakacje z dzieckiem?

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Zbliża się czas majówek, urlopów wakacyjnych, wyjazdów weekendowych. Planując taki wyjazd trzeba pamiętać, że dziecko w różnym wieku ma różne potrzeby i upodobania. Warto dostosować wiek dziecka do miejsca podróży i odpowiednio się do niego przygotować.

Gdzie na wakacje z niemowlakiem?

Mimo obaw wielu rodziców, to wymarzeni towarzysze podróży. Oczywiście odradzamy wycieczki po Egipcie, ale wakacje z niemowlakiem to doskonałe rozwiązanie. Najlepszy czas to okres między 3. a 8. miesiącem życia, gdy dziecko jeszcze dużo śpi, nie raczkuje, nie chodzi, nie narzeka, nie marudzi. Malec jest wówczas już po okresie kolkowym, nie jest już tak bezbronny odpornościowo i bardzo często żywi się wyłącznie mlekiem mamy lub mieszanką mleczną.

Polecane wideo:

Nie przemieszcza się samodzielnie, co jest szczególnie cenne na plaży, i jeszcze stosunkowo mało waży, co ważne, gdy jedziemy w góry i mamy w perspektywie spacer z dzieckiem na plecach. Do walizki pakujesz zapas pieluch, ulubione zabawki, leki i książeczkę zdrowia. Bowiem minusem tak wczesnego podróżowania z dzieckiem jest fakt, że słabo znosi różnice temperatur i działanie klimatyzacji.

Gdzie na wakacje z dzieckiem od 13 miesiąca do 2 roku życia?

I tu zaczyna się kłopot. Takie dzieci to już mali indywidualiści. Mają własne zdanie na każdy temat, miejsca, które sobie przypodobały, lubią być samodzielne i chodzić własnymi drogami. Jadąc na urlop z takim dwulatkiem warto uzbroić się w cierpliwość i nie walczyć z tym, z czym walczyć się nie da. Dzieci w tym okresie nie lubią nosideł, wózków spacerowych, więc wyjazd, np. w góry odpada. Nie wyobrażam sobie dźwigać kilkunastokilogramowego dziecka po wzniesieniach. Z racji demonstrowania swojej niezależności dziecko lubi spacerować samo, dlatego unikajmy zatłoczonych miejsc, gdzie maluch łatwo może zgubić się w tłumie.

Gdzie na wakacje z przedszkolakiem?

Dzieci w wieku przedszkolnym są bardzo komunikatywne, więc łatwo się z nimi dogadać. Najlepiej czują się w towarzystwie rówieśników, więc planując wyjazd nie zapomnijmy wspomnieć o tym znajomym z dzieckiem w podobnym wieku. Będzie nam dużo łatwiej. Nie straszne będą również wycieczki z 2-3 godzinnym marszem.

Jeśli wyjeżdżamy nad wodę, oczywiście nie spuszczamy dzieci z oka, ale też łatwiej już wytłumaczyć takiemu dziecku, że samodzielność w wodzie nie jest wskazana.

Przedszkolak wie, że musi pilnować się rodziców, by się nie zgubić. A jeśli nie wie, to łatwo można mu to wytłumaczyć. Dzieci w tym wieku są ciekawe świata, lubią zwiedzać, oby nie za długo, bo jak zaczną marudzić to potrafią zepsuć najfajniejszą wycieczkę.

Gdzie na wakacje z dzieckiem w wieku szkolnym?

To prawdziwi towarzysze wypraw! W tym przypadku mamy już szeroki wachlarz możliwości: dłuższe przejażdżki rowerem, spływy, spacery po górach, zwiedzanie. Podobają im się nieznane sporty, pionierskie wędrówki, spanie w namiocie, zwiedzanie zamków i poznawanie historii. Wybierając miejsce weźmy pod uwagę zainteresowania dzieci. Warto, żeby oprócz poznawania nowych miejsc mogły czerpać przyjemność z wyjazdu.

Pamiętajmy o zaplanowaniu takiego wyjazdu. Poczytajmy o miejscu, w które jedziemy, odświeżmy swoją wiedzę z historii, biologii. Dzieci w tym wieku potrafią być bardzo dociekliwe. Jeśli potrzeba, kupmy przewodniki. Będzie nam łatwiej zapanować nad trasą wycieczkową.

Anna Liszewska, ponad rok temu

Wycieczki

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Wycieczki
Wycieczki

Atrakcje zimowe dla dzieci

Atrakcje zimowe dla dzieci

Liczne atrakcje dla dzieci w Zakopanem kuszą perspektywą spędzenia wymarzonych wakacji lub ferii. Zakopane było niegdyś mekką bohemy artystycznej, obecnie jest centrum rozrywki zwłaszcza zimowych, choć nie tylko, szaleństw. Miłośnicy jazdy na nartach,...

Wycieczki

Bałtów

Bałtów

Park w Bałtowie Liczne atrakcje w Parku Bałtowskim. Atrakcje parku Zwierzęta żyjące w parku. Dinozaury Jurapark Bałtów

Wycieczki

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Bagażnik Chevroleta Cruze'a Kombi

Duży bagażnik to zaleta, jaką powinien posiadać samochód rodzinny. W przestronnym bagażniku zmieści się nie tylko wózek, ale nawet sanki.

Wycieczki

Wczasy wellness

Wczasy wellness

Wellness to styl życia, dzięki któremu można osiągnąć harmonię ciała, ducha i umysłu. A harmonia ta pozwoli cieszyć się życiem.

Wycieczki

Na wakacje

Na wakacje

Wakacyjny wyjazd, to nie tylko wybór miejsca, ale konieczność spakowania wszystkich niezbędnych w czasie wypoczynku rzeczy.

Wycieczki

Rodzina na wakacjach

Rodzina na wakacjach

Wypoczynek w ciepłych krajach Zanim wyjedziemy wraz z rodziną na wakacje w ciepłych krajach, warto wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. Dzięki temu unikniemy w podróży wielu nieprzyjemnych niespodzianek.

Wycieczki

Tempomat

Tempomat

Cruise control Tempomat służy do pomiaru odległości od samochodu znajdującego się przed nami. Kiedy poprzedzający nas samochód zaczyna zwalniać, tempomat rozpoczyna hamowanie.