Trwa ładowanie...

Jak podróżować z dzieckiem - praktyczne wskazówki

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:46
Jak podróżować z dzieckiem - praktyczne wskazówki
Jak podróżować z dzieckiem - praktyczne wskazówki (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Wypoczynek z dzieckiem brzmi jak oksymoron? To prawda, podróże z najmłodszymi członkami rodziny bywają stresujące, wymagają długich przygotowań i sprawnej logistyki. Nie powinnaś jednak bać się wakacji z dziećmi, które są okazją do wspólnego spędzenia czasu i oderwania od codzienności. Podróżowanie z maluchem stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze dzięki tym 24 praktycznym wskazówkom.

spis treści

1. Nowe zabawki i książeczki

Dziecko w samochodzie lub samolocie potrzebuje rozrywki, dlatego warto mieć pod ręką zabawki oraz książeczki, których jeszcze nie zna. Nowości przykują uwagę malucha, dzięki czemu będzie mniej marudny w czasie długiej jazdy samochodem czy lotu samolotem. Nie musisz kupować 10 nowych przedmiotów – pożycz kilka zabawek od przyjaciółki, która ma dzieci w podobnym wieku.

2. Praktyczne przekąski

W aucie lub samolocie potrzebujesz przekąsek, które łatwo przetransportować i zjeść. Wybierz produkty, które lubi twój maluch. Świetnie sprawdzają się np. musy owocowe w tubkach. Warto zabrać ze sobą świeże owoce (np. banan, jabłko, winogrona), batoniki owsiane czy ulubione chrupki dziecka. Zrezygnuj ze słodyczy i napojów gazowanych – żaden rodzic nie chce, by maluch był na „cukrowym haju”, zwłaszcza w samolocie.

3. Odpowiednie ubranie

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Każdy z nas chce się czuć komfortowo w trakcie lotu samolotem czy wielogodzinnej podróży samochodem. Zadbaj o to, by ubranka były miękkie i komfortowe. Wybierz takie elementy stroju, które umożliwiają szybką zmianę pieluchy, bez konieczności zdejmowania skarpetek, butów i wszystkich warstw ubrań. Wygodne body to dobra opcja na podróż z dzieckiem.

4. Wykorzystaj technologię

Wykorzystanie technologii może być dobrym sposobem na zajęcie dziecka podczas podróży
Wykorzystanie technologii może być dobrym sposobem na zajęcie dziecka podczas podróży

Nie masz pomysłów na rozrywkę dla dziecka? Wykorzystaj możliwości smartfona, laptopa i tableta. Zainstaluj gry i aplikacje, które mogą spodobać się maluchowi i weź audiobooki z bajkami. Taka forma zabawy jest bardzo angażująca, dlatego dziecko będzie mogło zająć się sobą i nawet nie zauważy kolejnych godzin podróży.

5. Noś dziecko

Zrezygnuj z wózka na rzecz nosidełka i chusty. Jeśli jedziecie autem, zaoszczędzicie sporo miejsca w bagażniku. Przy podróżach samolotem wózek należy oddzielnie nadać i pamiętać, by nigdzie go nie zostawić. Chusta to praktyczne rozwiązanie, które pozwala ograniczyć liczbę bagaży.

6. Czas na karmienie

Lecicie na rodzinne wakacje do ciepłych krajów? Pamiętaj, że skoki ciśnienia mogą być problematyczne dla malucha. Zaplanuj karmienie na czas startu i lądowania samolotu, ponieważ połykanie pożywienia pozwoli zredukować ból i szum w uszach u dziecka. Dzięki temu szkrab będzie spokojniejszy i lepiej zniesie nowe doświadczenie.

7. Dbaj o higienę

Lotniska, stacje benzynowe, dworce to siedliska bakterii i wirusów. Trudno uniknąć kontaktu z chorobotwórczymi zarazkami w czasie podróży, ale możesz zminimalizować ryzyko choroby u dziecka. Zawsze miej przy sobie chusteczki nawilżane oraz żel antybakteryjny do mycia rąk. Te akcesoria pozwolą na szybkie „umycie” malucha w każdych warunkach.

8. Wykorzystaj transport publiczny

Tak, samochód to praktyczne i wygodne rozwiązanie, ale możesz się zdziwić, jakie emocje wzbudzi w małym podróżniku przejażdżka tramwajem, metrem czy autobusem. Dzieciaki uwielbiają nowe doznania i z niecierpliwością będą czekać na kolejną okazję do podróży innym niż zwykle środkiem lokomocji.

9. Planuj z wyprzedzeniem

Czasy spontanicznych wypadów odeszły w zapomnienie. Podróżowanie z dziećmi wymaga więcej planowania, dlatego wcześniej pomyśl o noclegach. Nie musisz od razu rezerwować miejsc w hotelu na cały pobyt, ale warto mieć pewne zakwaterowanie na pierwszych kilka dni po przyjeździe. Będziecie zmęczeni, brudni i głodni, dlatego zamiast szukać miejsca do spania, od razu możecie odpocząć i doprowadzić siebie oraz dzieciaki do porządku.

10. Dbaj o nawodnienie

Dzieci nie piją, dopóki nie poczują pragnienia. Jeśli maluch domaga się napoju, to znak, że już jest odwodniony. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza przy wysokich temperaturach i w obcym kraju. Pamiętaj o regularnym piciu i przypominaj o tym dziecku.

11. Zrób listę

Lista rzeczy do wzięcia to ważny element przygotowania podróży z dzieckiem
Lista rzeczy do wzięcia to ważny element przygotowania podróży z dzieckiem

Przygotowując się do wyjazdu, warto stworzyć listę rzeczy do wzięcia. To świetny sposób, aby ułatwić sobie pakowanie oraz pamiętać o wszystkich niezbędnych przedmiotach, które muszą się znaleźć w walizce. Zanim zaczniesz pakowanie, spójrz na spis i jeszcze raz pomyśl, czy na pewno każda z tych rzeczy musi się znaleźć w bagażu. Pamiętaj – jeśli chodzi o podróże z dziećmi, miejsce w walizce zawsze jest na wagę złota.

12. Rób przerwy

Czeka was długa podróż samochodem? Róbcie przerwy co ok. 2 godziny, nawet jeśli dziecko nie potrzebuje zmiany pieluchy czy karmienia. Krótki odpoczynek sprawi, że lepiej zniesie długie siedzenie w aucie. Postój wykorzystajcie na spacer.

13. Piknik zamiast restauracji

Zamiast na trasie podróży szukać knajpy przyjaznej dzieciom, lepiej wcześniej pomyśleć o posiłku i zabrać jedzenie z domu. Znalezienie miejsca serwującego przysmaki dla dzieci może być wyzwaniem, chyba że zdecydujecie się na fast food. Lepiej zabrać ze sobą muffinki, świeże owoce, kanapki, sok i urządzić posiłek w plenerze. To miła przerwa, która pozwoli nabrać sił na dalszą jazdę autem.

14. Wybierz odpowiednie miejsce

Dorośli wyjeżdżają, by zobaczyć interesujące miejsca i skosztować lokalnych potraw. Dla dzieciaków najważniejsza jest plaża, morze i dobra zabawa. Wybierając hotel, musicie pójść na kompromis, czyli znaleźć miejsce, które zaspokoi potrzeby wszystkich członków rodziny. Zwróćcie uwagę na hotele znajdujące się blisko aquaparków oraz takie, które przewidują animacje dla najmłodszych turystów.

15. Pozwól na samodzielne pakowanie

Planując podróż warto pozwolić dziecku na samodzielne pakowanie
Planując podróż warto pozwolić dziecku na samodzielne pakowanie

Chcesz, by dziecko uczestniczyło w przygotowaniach do wyjazdu? Pozwól mu na samodzielne pakowanie swojego plecaka. Maluch zabierze ulubione zabawki i gadżety, które przydadzą się w czasie wakacji. Przed wyjazdem sprawdź jednak, co znalazło się w bagażu twojego malca i wytłumacz mu, że może wziąć wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy.

16. Zapasowe ubranie

Dziecinne ubrania lądują w dużym bagażu, ale warto do podręcznej torby zapakować dodatkowy komplet ciuszków. Maluchy mają niebywałą zdolność do brudzenia się i wylewania na siebie napojów. Jeśli nie chcesz, by twój szkrab biegał po lotnisku w samej bieliźnie, miej pod ręką czyste spodnie i bluzeczkę.

17. Spakuj apteczkę

Podręczna apteczka to jedna z najważniejszych rzeczy, zwłaszcza podczas podróżowania z dziećmi. Spakuj lekarstwa, które dziecko przyjmuje na stałe, oraz kilka przydatnych środków „na wszelki wypadek”. Co ci się przyda? Preparat na gorączkę, antyalergiczny, maść antybakteryjna, środek odstraszający owady i na ugryzienia, tabletki przeciwbólowe, coś na ból brzucha i plastry.

18. Przygotuj dziecko na podróż

Dziecko powinno być prawidłowo przygotowane na podróż
Dziecko powinno być prawidłowo przygotowane na podróż

Zmiana otoczenia i codziennych nawyków może wywołać stres u dziecka, dlatego wcześniej opowiadaj mu o tym, co go czeka. Dokładnie wytłumacz poszczególne etapy podróży, aby maluch był przygotowany na nowe doświadczenia. Staraj się mówić interesująco i zachęcić dziecko do wyjazdu. Możecie wykreślać dni w kalendarzu, pakować razem walizki i bawić się samochodzikami oraz samolocikami. Maluch lepiej zniesie podróż i szybciej odnajdzie się w nowym miejscu dzięki wcześniejszemu zaangażowaniu w przygotowania.

19. Zaplanuj szczepienia

Wybraliście destynację? Zanim zaczniecie snuć plany zwiedzania, sprawdźcie, jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem. Skonsultujcie się z pediatrą i ustalcie grafik szczepień dla siebie i maluchów.

20. Zadbaj o miejsce

Przed powiększeniem rodziny było ci wszystko jedno, gdzie się zatrzymujesz? Sprawdzały się hostele i spanie na kanapie u znajomych, ale z dziećmi trudno przetrwać w takich warunkach. Warto rozważyć inną formę wakacji niż zwykle, aby cieszyć się wypoczynkiem i mieć jak najmniej problemów.

Pomyśl o wakacjach all inclusive, podczas których nie musisz się przejmować gotowaniem i przygotowaniem przekąsek. Dużo atrakcji dla dzieci znajdziesz podczas rejsu statkiem wycieczkowym. Ciekawą formą wakacyjnego wypoczynku jest też wynajem apartamentów. Mając do dyspozycji całe mieszkanie, możecie poczuć się prawie jak w domu. To pozwoli na jedzenie śniadań w piżamach, oglądanie ulubionych dobranocek i przygotowanie ukochanych dań całej rodziny.

21. Zacznij wcześnie

Im wcześniej zaczniecie podróżować z dziećmi, tym bardziej będą to lubić. Przyzwyczajenie maluchów do samochodów, samolotów, pociągów w jak najmłodszym wieku sprawi, że w przyszłości rodzinne wyjazdy nie będą przysparzały tylu problemów.

22. Skorzystaj z pomocy

Zapanowanie nad dziećmi w czasie wakacji może być nie lada wyzwaniem. Jeśli możesz, skorzystaj z pomocy bliskich, np. rodziców i teściów. Dziadkowie chętnie pomagają w opiece nad dzieciakami, a maluchy uwielbiają spędzać z nimi czas. Ich obecność na wyjeździe pomoże wam odpocząć i spędzić czas we dwoje. Nie zostawiajcie jednak dzieci na cały dzień z dziadkami – im też należy się trochę odpoczynku.

23. Celuj w odpowiedni czas

Przy planowaniu podróży warto zwrócić uwagę na godziny, w których będziecie mieć do pokonania największy dystans. Małe dzieci lepiej zniosą długą drogę w nocy, w czasie snu. Jeśli jedziecie autem, zaplanujcie trasę na noc. Przy lotach nie mamy dużego wyboru, ale zawsze warto szukać takich połączeń, które pokrywają się z porą drzemki naszego malucha.

24. Oczekuj nieoczekiwanego

Nieważne, ile czasu poświęciłaś na zaplanowanie idealnych rodzinnych wakacji – życie toczy się własnym biegiem i nie możesz wszystkiego przewidzieć. Zawsze zdarzy się coś, co wywróci wasz grafik do góry nogami. Kluczem do sukcesu jest pozytywne nastawienie oraz elastyczność. Traktuj podróż jak wielką przygodę, a unikniesz rozczarowań. Pokażesz też dzieciom, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, a to ważna życiowa lekcja.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze