Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem

Marzysz o wakacjach w ciepłych krajach, ale na myśl o wielogodzinnej podróży oraz locie samolotem przechodzą cię dreszcze? Podróżowanie z dziećmi wymaga starannego przygotowania i przemyślenia wielu kwestii jeszcze przed wakacjami.

Bez obaw – posiadanie dziecka wcale nie oznacza, że musisz na kilka lat zapomnieć o urlopie i zwiedzaniu dalekich miejsc. Sprawdź, jak przygotować się do pierwszej podróży.

Polecane wideo:

Odpowiednie miejsce

Lot samolotem z dzieckiem bywa stresujący zarówno dla rodziców, jak i małych podopiecznych. Trudno przewidzieć jak maleństwo zniesie podróż. Im starsze dziecko, tym łatwiej jest nam oswoić je z nowym środowiskiem.

Kilkulatki na pewno będą zafascynowane dużą maszyną i widokiem z okna, a przez to spokojniejsze. Maluchy mogą mieć jednak problemy z aklimatyzacją do nowych warunków. Właśnie dlatego warto pomyśleć wcześniej nad wyborem odpowiedniego miejsca.

Najwięcej przestrzeni w samolocie jest w pierwszym rzędzie siedzeń oraz przy wyjściach awaryjnych. Dzięki dodatkowemu miejscu będziecie mogli spokojnie rozłożyć ulubione zabawki i książeczki dziecka, aby zająć go czymś w czasie lotu.

Jeśli nie uda się wam zarezerwować tych miejsc, koniecznie zapytajcie o możliwość siedzenia przy korytarzu. Dzięki temu zyskacie trochę dodatkowej przestrzeni i nie będziecie musieli przepraszać współpasażerów za każdym razem, gdy będzie trzeba wstać albo iść do łazienki.

Niemowlę podróżuje na kolanach rodziców. W zależności od linii lotniczej, w samolocie dostępne są foteliki dla dzieci, ale czasami trzeba zabrać własny. Należy wtedy pamiętać o tym, że potrzebne będzie dodatkowe miejsce, aby bezpiecznie zamontować fotelik z dzieckiem.

Rozrywka na pokładzie

Każdy rodzic chce, aby lot minął bezpiecznie i bez większych problemów. Dzieci szybko się nudzą i właśnie dlatego należy wcześniej pomyśleć o rozrywce dla maluchów.

Starszym warto opowiedzieć o locie, uprzedzić jak wygląda start i lądowanie oraz zapoznać z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym warto mieć ulubioną zabawkę, misia albo grę malucha.

Można też zabrać ze sobą nowy gadżet, którego dziecko wcześniej nie widziało. Na pewno wzbudzi zainteresowanie, a rodzicom pozwoli nieco zmniejszyć stres związany z podróżą.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z atrakcjami. Pobyt na lotnisku oraz lot samolotem to już i tak duże wydarzenie dla brzdąca, dlatego nie ma sensu na siłę szukać mu rozrywki. Jeśli po odprawie i zajmowaniu miejsc twoje dziecko robi się senne, pozwól mu odpocząć.

Czas podróży ma znaczenie

Wybieracie się w daleką podróż z dzieckiem i spędzicie kilkanaście godzin na pokładzie samoloru? W takim przypadku najkorzystniej jest wybrać nocny lot. W kabinie panuje wtedy mrok, a większość pasażerów śpi. Dzięki temu zwiększasz szanse, że twoje dziecko ****również prześpi większość lotu, a tym samym sprawi mniej problemów.

Jeśli macie przed sobą krótki lot, wybierzcie podróż w godzinach porannych. W tym czasie zaserwuj maluchowi drugie śniadanie albo lekki lunch, dzięki czemu czas w podróży szybciej minie.

Jedzenie i picie na pokładzie samolotu

Na pokład samolotu można wnosić płyny o pojemności do 100 ml. Pamiętaj o tym kompletując przekąski dla swojego dziecka. Bez problemu możesz jednak wziąć większość produktów do jedzenia – chrupki, sucharki, kanapki, owoce.

Te w słoiczkach, które wymagają jedzenia łyżeczką zostaw w domu. W samolocie nie ma warunków do karmienia malucha, dlatego lepiej zabrać ze sobą łatwe w transporcie produkty, które nie wymagają żadnych sztućców.

Jeśli karmisz dziecko piersią, bez problemu możesz to zrobić również w samolocie. Poproś stewardessy o ciepłą wodę, w której można rozpuścić mleko modyfikowane albo herbatkę. W czasie lotu sprzedawane są również soki oraz woda mineralna.

Kłopotliwa różnica ciśnień

W czasie lotu wielu z nas narzeka na zatykanie się uszu – to dotyczy również małych pasażerów. Problem jednak w tym, że małemu dziecku trudno nakazać przełknięcie śliny czy ziewnięcie, aby odblokować uszy. Niemowlę w samolocie powinno więc ssać pierś, butelkę lub smoczek, aby zapobiec bolesnemu zatykaniu.

Starszym dzieciom należy podać coś do picia, dzięki czemu nie odczują skutków zmiany wysokości.

Zmiany pieluch w czasie lotu

Jeśli czeka was krótki lot, być może zmiana pieluchy nie będzie konieczna. Wymieńcie ją tuż przed startem, a następnie – być może już po wylądowaniu – w toalecie na lotnisku.

Czasem trudno jednak uniknąć przewijania, zwłaszcza przy lotach trwających kilkanaście godzin. Przygotuj sobie specjalną torbę, w której znajdą się wszystkie potrzebne do przewijania produkty. Mając pod ręką cały niezbędnik, ograniczysz ilość czasu spędzonego w małej i niezbyt wygodnej łazience.

Lot samolotem z dzieckiem nie jes taki straszny, o ile dobrze się do niego przygotujesz. Pamiętaj, że twój stres może się udzielić maluchowi, dlatego opanuj nerwy i spokojnie podejdź do podróży, a na pewno przeżyjecie lot bez problemów.

 

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

2

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Meble dla niemowlaka

Bezpieczne meble nie zastąpią uwagi poświęconej dziecku przez rodziców. Mogą jednak znacznie ułatwić rodzicom opiekę nad ruchliwym maluchem.

Bezpieczeństwo niemowlaka

Coraz więcej kontroli w żłobkach

Nieodpowiednio wykształcona kadra, za dużo dzieci w grupach, za długi czas opieki - to tylko niektóre z nieprawidłowości wykrytych podczas gminnych kontroli w żłobkach i klubach dziecięcych. Chociaż inspekcje się odbyły, placówki nie otrzymały żadnych...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne ochraniacze łóżeczkowe

Niebezpieczne ochraniacze łóżeczkowe

Popularne ochraniacze do łóżeczka mogą spowodować śmierć dziecka - alarmuje brytyjska fundacja wspierająca rodziców - The Lullaby Trust. Przypomina również o powtarzających się przypadkach uduszenia podczas snu, czego bezpośrednią przyczyną był właśnie...