Trwa ładowanie...

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem

 Sylwia Stachura
31.12.2018 11:15
Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem
Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem (Grafika / Shutterstock)

Marzysz o wakacjach w ciepłych krajach, ale na myśl o wielogodzinnej podróży oraz locie samolotem przechodzą cię dreszcze? Podróżowanie z dziećmi wymaga starannego przygotowania i przemyślenia wielu kwestii jeszcze przed wakacjami.

Bez obaw – posiadanie dziecka wcale nie oznacza, że musisz na kilka lat zapomnieć o urlopie i zwiedzaniu dalekich miejsc. Sprawdź, jak przygotować się do pierwszej podróży.

1. Odpowiednie miejsce

Lot samolotem z dzieckiem bywa stresujący zarówno dla rodziców, jak i małych podopiecznych. Trudno przewidzieć jak maleństwo zniesie podróż. Im starsze dziecko, tym łatwiej jest nam oswoić je z nowym środowiskiem.

Kilkulatki na pewno będą zafascynowane dużą maszyną i widokiem z okna, a przez to spokojniejsze. Maluchy mogą mieć jednak problemy z aklimatyzacją do nowych warunków. Właśnie dlatego warto pomyśleć wcześniej nad wyborem odpowiedniego miejsca.

Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Najwięcej przestrzeni w samolocie jest w pierwszym rzędzie siedzeń oraz przy wyjściach awaryjnych. Dzięki dodatkowemu miejscu będziecie mogli spokojnie rozłożyć ulubione zabawki i książeczki dziecka, aby zająć go czymś w czasie lotu.

Jeśli nie uda się wam zarezerwować tych miejsc, koniecznie zapytajcie o możliwość siedzenia przy korytarzu. Dzięki temu zyskacie trochę dodatkowej przestrzeni i nie będziecie musieli przepraszać współpasażerów za każdym razem, gdy będzie trzeba wstać albo iść do łazienki.

Niemowlę podróżuje na kolanach rodziców. W zależności od linii lotniczej, w samolocie dostępne są foteliki dla dzieci, ale czasami trzeba zabrać własny. Należy wtedy pamiętać o tym, że potrzebne będzie dodatkowe miejsce, aby bezpiecznie zamontować fotelik z dzieckiem.

2. Rozrywka na pokładzie

Tablet to dobry towarzysz podróży – możesz włączyć dziecku film, bajkę albo ulubioną grę, aby czas w samolocie szybciej minął
Tablet to dobry towarzysz podróży – możesz włączyć dziecku film, bajkę albo ulubioną grę, aby czas w samolocie szybciej minął

Każdy rodzic chce, aby lot minął bezpiecznie i bez większych problemów. Dzieci szybko się nudzą i właśnie dlatego należy wcześniej pomyśleć o rozrywce dla maluchów.

Starszym warto opowiedzieć o locie, uprzedzić jak wygląda start i lądowanie oraz zapoznać z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. W bagażu podręcznym warto mieć ulubioną zabawkę, misia albo grę malucha.

Można też zabrać ze sobą nowy gadżet, którego dziecko wcześniej nie widziało. Na pewno wzbudzi zainteresowanie, a rodzicom pozwoli nieco zmniejszyć stres związany z podróżą.

Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z atrakcjami. Pobyt na lotnisku oraz lot samolotem to już i tak duże wydarzenie dla brzdąca, dlatego nie ma sensu na siłę szukać mu rozrywki. Jeśli po odprawie i zajmowaniu miejsc twoje dziecko robi się senne, pozwól mu odpocząć.

3. Czas podróży ma znaczenie

Wybieracie się w daleką podróż z dzieckiem i spędzicie kilkanaście godzin na pokładzie samoloru? W takim przypadku najkorzystniej jest wybrać nocny lot. W kabinie panuje wtedy mrok, a większość pasażerów śpi. Dzięki temu zwiększasz szanse, że twoje dziecko ****również prześpi większość lotu, a tym samym sprawi mniej problemów.

Jeśli macie przed sobą krótki lot, wybierzcie podróż w godzinach porannych. W tym czasie zaserwuj maluchowi drugie śniadanie albo lekki lunch, dzięki czemu czas w podróży szybciej minie.

4. Jedzenie i picie na pokładzie samolotu

Na pokład samolotu można wnosić płyny o pojemności do 100 ml. Pamiętaj o tym kompletując przekąski dla swojego dziecka. Bez problemu możesz jednak wziąć większość produktów do jedzenia – chrupki, sucharki, kanapki, owoce.

Te w słoiczkach, które wymagają jedzenia łyżeczką zostaw w domu. W samolocie nie ma warunków do karmienia malucha, dlatego lepiej zabrać ze sobą łatwe w transporcie produkty, które nie wymagają żadnych sztućców.

Jeśli karmisz dziecko piersią, bez problemu możesz to zrobić również w samolocie. Poproś stewardessy o ciepłą wodę, w której można rozpuścić mleko modyfikowane albo herbatkę. W czasie lotu sprzedawane są również soki oraz woda mineralna.

5. Kłopotliwa różnica ciśnień

Warto mieć pod ręką butelkę oraz smoczek, aby dziecku nie zatykały się uszy w czasie lotu
Warto mieć pod ręką butelkę oraz smoczek, aby dziecku nie zatykały się uszy w czasie lotu

W czasie lotu wielu z nas narzeka na zatykanie się uszu – to dotyczy również małych pasażerów. Problem jednak w tym, że małemu dziecku trudno nakazać przełknięcie śliny czy ziewnięcie, aby odblokować uszy. Niemowlę w samolocie powinno więc ssać pierś, butelkę lub smoczek, aby zapobiec bolesnemu zatykaniu.

Starszym dzieciom należy podać coś do picia, dzięki czemu nie odczują skutków zmiany wysokości.

6. Zmiany pieluch w czasie lotu

Jeśli czeka was krótki lot, być może zmiana pieluchy nie będzie konieczna. Wymieńcie ją tuż przed startem, a następnie – być może już po wylądowaniu – w toalecie na lotnisku.

Czasem trudno jednak uniknąć przewijania, zwłaszcza przy lotach trwających kilkanaście godzin. Przygotuj sobie specjalną torbę, w której znajdą się wszystkie potrzebne do przewijania produkty. Mając pod ręką cały niezbędnik, ograniczysz ilość czasu spędzonego w małej i niezbyt wygodnej łazience.

Lot samolotem z dzieckiem nie jes taki straszny, o ile dobrze się do niego przygotujesz. Pamiętaj, że twój stres może się udzielić maluchowi, dlatego opanuj nerwy i spokojnie podejdź do podróży, a na pewno przeżyjecie lot bez problemów.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze