Trwa ładowanie...

Woda w diecie dziecka

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 28.09.2016 09:15
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka

Ciało noworodka składa się w aż 94% z wody, natomiast w ciele dziecka woda stanowi 75%. Dla porównania, ciało dorosłego ma w sobie tylko 60% wody, co oznacza, że jego organizm lepiej radzi sobie z utratą 3% płynów niż organizm dziecka. Strata takiej ilości wody prowadzi do zmęczenia, podczas gdy stosunkowo niewiele większy ubytek, czyli 10%, to u malucha stan zagrożenia życia. Dlaczego woda jest tak ważna dla zdrowia i życia dziecka?

spis treści

1. Funkcje wody w organizmie

Nie sposób wyobrazić sobie życia bez wody, która reguluje temperaturę ciała, dostarcza tlen i składniki mineralne do komórek, a także rozpuszcza związki powstałe na skutek reakcji metabolicznych i transportuje substancje odżywcze. Ze względu na fakt, iż organizm nie jest w stanie zgromadzić wody „na zapas”, każdego dnia należy przyjmować określoną ilość płynów, by nie dopuścić do wystąpienia groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia.

2. Zapotrzebowanie na wodę

Ile wody potrzebują dzieci? Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, niemowlęta powinny przyjmować do 800 ml wody dziennie, dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia 1300 ml, dzieci w wieku 4-6 lat nieco więcej, bo 1700 ml wody, natomiast dzieci od 7 do 9 roku życia potrzebują 1900 ml wody dziennie.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Zapotrzebowanie na wodę rośnie z wiekiem – chłopcy w wieku 10-12 lat powinni wypić 2400 ml wody dziennie, natomiast dziewczęta nieco mniej – 2100 ml wody. W wieku 13-15 lat zapotrzebowanie dziewcząt na wodę wynosi 2200 ml dziennie, a chłopców nawet 3000 ml. W przedziale wiekowym 16-18 lat dzienna porcja wody nie powinna być mniejsza niż 2300 ml dla dziewcząt i 3300 ml dla chłopców.

3. Jak objawia się odwodnienie u dzieci?

Zbyt niska podaż wody stwarza niekorzystne warunki do funkcjonowania organizmu dziecka. Pierwszym objawem odwodnienia jest zwykle silne pragnienie, potem pojawiają się problemy z koncentracją uwagi oraz bóle głowy. Aby nie dopuścić do pogłębiania się stanu odwodnienia, należy zadbać o to, by dziecko przyjmowało regularnie płyny. Jakie napoje są godne polecenia?

Z całą pewnością nie powinny być to napoje typu cola, słodkie oranżady ani napoje gazowane. Są to bowiem płyny zawierające duże ilości cukru, który sprzyja nadwadze i otyłości u dziecka. Słodkie napoje mogą prowadzić także do bolesnych wzdęć brzucha i tak zwanej biegunki fermentacyjnej. Natomiast napoje gazowane, które mają w swoim składzie kwas fosforowy, przyczyniają się do wypłukiwania wapnia z kości, a co za tym idzie – do zaburzeń rozwoju i wzrostu dziecka.

Znacznie lepszym wyborem są wody mineralne, które nie tylko nawadniają organizm, ale również dostarczają mu wapnia, magnezu i innych pierwiastków niezbędnych do właściwego rozwoju dziecka. Wapń buduje zęby i kości, natomiast magnez wpływa na pracę układu nerwowego, korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie i zachowanie dziecka, a także przeciwdziała osłabieniu organizmu i problemom z pamięcią.

Dzieci od trzeciego roku życia mogą spożywać wody wysokozmineralizowane, które w zaledwie jednym litrze zawierają aż 1500-4000 mg składników mineralnych. Podawanie maluchom naturalnej wody mineralnej to doskonały sposób na dostarczenie jego organizmowi cennych pierwiastków i niedopuszczenie do wystąpienia groźnego dla zdrowia i życia dziecka odwodnienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze