Trwa ładowanie...

Magnez sposobem na młody umysł

Avatar placeholder
18.10.2016 11:59
Magnez sposobem na młody umysł
Magnez sposobem na młody umysł

W miarę upływu czasu ciało człowieka staje się coraz bardziej podatne na schorzenia, ponieważ zachodzące w nim procesy starzenia mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Choroby, których doświadczają seniorzy, mają nierzadko przykre i uciążliwe objawy, ale dopóki nie powodują obniżenia sprawności umysłu, nie wykluczają prowadzenia normalnego życia.

Aby spowolnić procesy starzenia mózgu i nie dopuścić do rozwoju demencji starczej, należy zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych, zwłaszcza magnezu. Pierwiastek ten jest ważnym sprzymierzeńcem w profilaktyce schorzeń neurologicznych.

1. Magnez, czyli „król życia”

W najnowszym numerze czasopisma American Journal of Clinical Nutrition ukazały się wyniki badań, które sugerują, że dzienna dawka magnezu w ilości 600–1000 mg może chronić przed chorobą Alzheimera. Dlaczego ten pierwiastek ma tak istotny wpływ na układ nerwowy osób w starszym wieku? To zasługa licznych właściwości magnezu i pełnionych przez niego funkcji:

  • w okresie prenatalnym bierze udział w budowie kory mózgowej i procesie tworzenia neuronów,
  • reguluje przewodzenie impulsów nerwowych między neuronami oraz w ich obrębie, ponadto odpowiada za właściwe przewodzenie impulsów elektromagnetycznych,
  • nie dopuszcza do nadmiernego uwalniania neuroprzekaźników, dzięki czemu działa korzystnie na organizm w sytuacjach stresowych,
  • właściwa podaż magnezu pozytywnie oddziałuje na koncentrację, poprawia wydolność organizmu i redukuje symptomy zmęczenia.

2. Rola magnezu w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem dr. Guosong Liu wykazał, że magnez w postaci zsyntetyzowanego związku L-treonianu magnezu (MgT) może odwracać zmiany degeneracyjne zachodzące w mózgu w związku z chorobą Alzheimera lub zanikami pamięci na skutek przebytych wypadków. W tej właśnie formie zmniejsza on tempo procesów starzenia, skraca czas reakcji na bodźce i poprawia aktywność synaps, które odpowiadają za pamięć. Stosując L-treonian magnezu, mamy szansę zachować sprawny umysł na dłużej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze