Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Magnez w ciąży – rola, zapotrzebowanie, niedobór i suplementacja

Avatar placeholder
26.04.2024 16:39
Źródłem magnezu w ciąży mogą być m.in. orzechy
Źródłem magnezu w ciąży mogą być m.in. orzechy (Adobe Stock)

Magnez w ciąży pełni ważną rolę. Jego niedostateczna podaż może mieć bowiem wpływ zarówno na zdrowie matki i dziecka, jak i przebieg ciąży. To dlatego ważne jest, by poświęcić mu nieco uwagi i zadbać o odpowiednią dietę oraz suplementację, jeśli jest taka potrzeba. Jakie są objawy niedoboru magnezu w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

spis treści

1. Magnez w ciąży – działanie i rola

Magnez w ciąży odgrywa kluczową rolę z wielu powodów. Okazuje się, że pełni wiele funkcji w organizmie tak matki, jak i dziecka. Jest także niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży.

Jakie role pełni magnez w organizmie kobiety w ciąży i płodu? Przede wszystkim jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów u rozwijającego się płodu (przyspiesza proces kostnienia, zwiększa odporność kości na złamania). Ponadto:

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"
  • Pomaga regulować ciśnienie krwi, pozwala zapobiegać nadciśnieniu w ciąży. Wspiera także zdrowie serca, zapobiegając arytmii i zatorom w naczyniach krwionośnych, przeciwdziała jego niedotlenieniu i niedokrwieniu.
  • Wpływa na syntezę oraz aktywność wielu enzymów, w tym niezbędnych do wytwarzania energii w komórkach czy białek budujących organizm.
  • Bierze udział w stabilizacji materiału genetycznego – DNA.
  • Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, tak produkcji neuroprzekaźników, jak i przewodzenia nerwowego. Zmniejsza pobudliwość komórek nerwowych, wykazując działanie uspokajające.
  • Wspomaga funkcjonowanie mięśni.
  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Pozwala na zapobieganie cukrzycy ciążowej.

2. Niedobór magnezu w ciąży – objawy i skutki

Magnez dla kobiet w ciąży jest ważny, a jego niedobór niebezpieczny. Jego objawy to skurcze mięśni, w tym skurcze macicy, co może prowadzić do poronienia i przedwczesnego porodu. Typowe są problemy z napięciem mięśniowym i zaburzenia rytmu serca.

Niedobór magnezu to także zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego ciężarnych i rzucawki, która bezpośrednio zagraża ciąży.

3. Magnez w ciąży – dieta i suplementy diety

Ponieważ magnez w ciąży odgrywa kluczową rolę, bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak zaspokoić zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży.

Magnez w ciąży – dieta

Podstawą jest dieta bogata w magnez i spożywanie pokarmów w niego zasobnych. Jakie źródła magnezu są najbardziej zalecane dla kobiet w ciąży? To orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, warzywa i owoce (szpinak, fasola, banany i awokado). Korzystne jest również spożywanie wody mineralnej zawierającej powyżej 50 mg/l jonów tego pierwiastka.

Trzeba także pamiętać, że wchłanianie magnezu, które zachodzi w jelicie cienkim, zwiększa dieta bogata w białka zwierzęce, czyli mięso, ryby, jajka oraz tłuszcze nienasycone, obecność sodu i laktozy (mleko) oraz witaminy: witamina B6, witaminy D.

Wchłanianie magnezu zmniejszają białka roślinne, nasycone kwasy tłuszczowe, które tworzą z nim nierozpuszczalne związki. Ograniczone wchłanianie magnezu następuje również w obecności kwasu szczawiowego (zawiera go szpinak, rabarbar, szczaw, herbata), błonnika zawierającego kwas fitynowy (zboża), zbyt dużego stężenia wapnia oraz alkoholu.

Nierozpuszczalne związki z magnezem tworzą także fosforany zawarte w kolorowych napojach gazowanych. Picie ich w dużych ilościach powoduje ograniczenie wchłaniania zarówno magnezu, jak i wapnia (może prowadzić do odwapnienia kości).

Magnez w ciąży – suplementy diety

Należy pamiętać, że przyswajalność magnezu z diety jest ograniczona. Badania dowodzą, że zaledwie 50 proc. dostarczanej ilości zostaje dostarczona organizmowi i jest w stanie pokryć część dziennego zapotrzebowania. To w przypadku kobiet w ciąży może stanowić realne ryzyko niedoboru. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą suplementy diety i leki zawierające magnez.

Czy suplementacja magnezu jest zalecana wszystkim kobietom w ciąży? Okazuje się, że nie. Decyzja o podawaniu magnezu powinna być indywidualna i oparta na ocenie przez lekarza prowadzącego ciążę.

4. Ile magnezu w ciąży?

Zapotrzebowanie na magnez w ciąży ulega znaczącemu zwiększeniu. Wpływa na to: przyrost masy ciała kobiety, przemiany hormonalne, zwiększone wydalanie magnezu z moczem, przetransportowanie części zapasów magnezu do rozwijającego się płodu czy wahania nastroju. To dlatego ciężarna potrzebuje większych ilości pierwiastka.

Tym samym przyjmuje się, że dzienna dawka magnezu dla dorosłej kobiety wynosi od 255 do 320 mg (nawet do 400, w zależności od źródła). Według lekarzy kilogram ciała przyszła mama powinna dostarczyć między 4 a 12 mg magnezu dziennie. By podać bardziej precyzyjną dawkę, należy poprosić o pomoc lekarza.

5. Jaki magnez w ciąży na skurcze?

W aptekach można znaleźć wiele preparatów z magnezem. Które są godne uwagi? Preparaty powinny zawierać organiczne formy magnezu, takie jak na przykład mleczan (np. Magne B6), cytrynian czy wodoroasparaginian.

Nieorganiczne postaci, takie jak tlenek czy węglan odznaczają się niskim poziomem przyswajalności. Trzeba również zwrócić uwagę na zawartość czystego magnezu w przeliczeniu na jednorazową porcję.
Jeżeli magnez ma stanowić wyłącznie formę uzupełnienia diety, można wybrać suplement diety. W pozostałych przypadkach zaleca się stosowanie leku dostępnego bez recepty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze