Woda dla niemowląt

Woda jest niezbędna dla życia, ponieważ w organizmie pełni wiele funkcji, m.in. transportuje substancje, stwarza środowisko dla reakcji biochemicznych, reguluje temperaturę ciała. Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów życiowych w organizmie człowieka - szczególnie ważna jest dla dzieci, w organizmie malucha stanowi bowiem około 80% masy ciała.

1. Funkcje wody

Woda wypełnia wnętrze komórek oraz znajduje się w przestrzeniach międzykomórkowych, np. krwi. Woda uczestniczy w procesie trawienia i wchłaniania składników pokarmowych w jelitach. Reguluje temperaturę ciała poprzez pocenie się oraz parowanie przez drogi oddechowe. Zbyt mała podaż wody prowadzi do odwodnienia organizmu. Niedobór 10% wody przyczynia się do wystąpienia niewydolności układu oddechowego oraz układu krążenia, a utrata 20% wody powoduje śmierć. Organizm człowieka nie magazynuje wody, dlatego istnieje konieczność stałego jej uzupełniania.

Zobacz film: "Parenting.pl"

2. Zapotrzebowanie na wodę

Niemowlęta do 3 miesiąca karmione piersią na żądanie nie wymagają dodatkowego nawadniania w postaci napojów. Po tym okresie można podawać dziecku napoje w postaci wody lub herbatki ziołowej. Z uwagi na fakt, że na rynku występuje wiele rodzajów wody, nie mamy pewności, która będzie odpowiednia dla naszego dziecka. Do przygotowywania mieszanek mlecznych dla dzieci warto wybierać dobrej jakości wody, woda niewiadomego pochodzenia może bowiem stać się przyczyną zatruć pokarmowych, objawiających się biegunką lub wymiotami.

Podstawowe zapotrzebowanie na wodę u dzieci o masie ciała powyżej 10 kg wynosi 1500 ml/dobę. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie w stosunku do masy ciała, można skorzystać z poniższych przeliczeń:

  • do l0 kg masy ciała: 100 ml/kg,
  • 10-20 kg masy ciała: 1000 ml + 50 ml na każdy kg m.c. powyżej 10 kg m.c,
  • >20 kg masy ciała: 1500 ml + 20 ml na każdy kg m.c. powyżej 20 kg m.c.

Niedobór wody w organizmie prowadzi do odwodnienia. Do objawów odwodnienia należą:

  • zaburzeniami zachowania – apatia, zwolnienie reakcji na bodźce zewnętrzne,
  • zapadnięte oczy,
  • brak łez,
  • brak łaknienia,
  • suchość błon śluzowych w jamie ustnej,
  • odciągnięty fałd skóry rozprostowuje się powoli,
  • obniżone napięcie mięśniowe – wiotkie ciało.

Od małego należy przyzwyczajać dziecko do spożywania wody w ciągu dnia, mimo braku odczuwania pragnienia. Nie powinno podawać się dziecku kolorowych napojów gazowanych typu coca-cola, oranżada. Zawarty w nich kwas fosforowy wypłukuje wapń z kości, powodując zaburzenia wzrostu i rozwoju dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pytania do lekarzy

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak powinna wyglądać dieta 84-letniej kobiety chorującej na Alzheimera?

Zachęcałabym do podjęcia konsultacji z lekarzem mamy lub geriatrą. Jeśli jest z mamą kontakt werbalny, można zapytać ją o przyczyny (być może jest to ból gardła, żołądka, poczucie mdłości albo inne trudności). Być może także pomogłaby zmiana diety na bardziej płynną, na jakiś czas (np zupy przecierowe). Warto także sprawdzić, czy zmienia się to w ciągu kolejnych dni i czy ma znaczenie kto z bliskich podaje posiłek.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak rzucić palenie przy nerwicy?

A czy próbował Pan zrywać z nałogiem bez pomocy farmakologii? Być może warto spróbować na początek bez dodatkowego włączania leków. Niezależnie od potencjalnych interakcji, pewną ilość leków już Pan przyjmuje i - jeśli nie będzie takiej wyraźnej potrzeby- nie warto jej zwiększać. Zachęcam także do poruszenia tego tematu ze swoim psychoterapeutą lub rozpoczęcia psychoterapii (jeśli jeszcze w niej Pan nie jest), która jest najlepszą metodą poradzenia sobie z emocjonalnymi i osobowościowymi źródłami nerwicy (leki mają wpływ głównie na jej objawy, a nie na przyczyny).

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Co może powodować wymioty krwią?

Na początek warto skonsultować się ze swoim laryngologiem, szczególnie jeśli jest Pani po zabiegu usunięcia migdałów. Jeśli nie może Pani skorzystać z pomocy swojego laryngologa lub też z konsultacji pooperacyjnej, warto skorzystać z pomocy innego laryngologa. Jeśli nie zauważy nic niepokojącego, uspokoi Panią. Gdyby objawy jednak wskazywały na coś niepokojącego, podejmie odpowiednie kroki.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Jak zapomnieć i pogodzić się ze zdradą męża?

W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest podjęcie psychoterapii. Psycholog pomoże Pani zarówno zrozumieć dręczące Panią uczucia jak i poradzić sobie z nimi. To otworzy Panią na nowo na doświadczanie radości życia, a być może także bliskości czy relacji. Zachęcam do podjęcia działania! Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę. Do lekarza psychiatry nie potrzeba skierowania.

Mgr  Magdalena Golicz Psycholog , Psychoterapeuta , Chorzów umów wizytę

Dlaczego podczas stosowania Parogenu doszło do pogorszenia samopoczucia?

Leki pomagają jedynie na objawy choroby, nie usuwają jednak jej emocjonalnych i osobowościowych przyczyn. Oprócz farmakoterapii konieczne będzie także skorzystanie z pomocy psychologa i podjęcie psychoterapii. Można to zrobić w Poradniach Zdrowia Psychicznego, NZOZach mających kontrakt z NFZ lub w gabinetach prywatnych. Do psychologa, na psychoterapię (refundowaną) potrzebne będzie skierowanie wystawione albo przez lekarza rodzinnego albo przez lekarza psychiatrę.

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Jak zrozumieć zachowanie byłego partnera?

Z tego co Pani pisze to ma on problemy z emocjami. Jakie to są problemy - trudno diagnozować z krótkiego opisu. Wydaje się jednak, że potrzebuje pomocy specjalisty. Pani ze swojej strony - żeby lepiej zrozumieć swoją sytuację życiową i pojawiające się trudności - także może chodzić do psychologa lub psychoterapeuty. Takie rozmowy mogą pani bardzo pomóc. pozdrawiam Panią, RG.

Mgr  Robert Gutkowski Psychoterapeuta , Rzeszów umów wizytę

Czy z hipochondrią można poradzić sobie samemu?

Pani reakcja nie musi być traktowana jako chorobowa. Śmierć taty spowodowała, że śmierć przestała być dla pani czymś co dotyka jakichś tam ludzi, ale stała się czymś realnym, co czeka każdego człowieka, także panią. Ważne jest jednak by po pewnym czasie takiego lękowego reagowania wróciła pani do spokojniejszego reagowania. Wizyty u psychologa czy psychiatry mogą pomóc. Pisze pani że hipochondria to wielki wstyd. Czy ja wiem. Większość ludzi czegoś się boi. Pani obecnie odreagowuje w taki sposób śmierć taty. Warto jednak mieć kontakt z kimś kto pomoże przejść przez ten trudny czas. pozdrawiam Panią, RG

Fora dyskusyjne

Popularne preparaty i suplementy diety

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.