Chustujemy, czyli w czym nosić dziecko?

Noszenie w chuście pozwala rodzicowi i dziecku zbudować niespotykaną więź, daje poczucie bezpieczeństwa i ogromnej bliskości. Bierze ono czynny udział w życiu rodziny i nie czuje się opuszczone. Dzieci noszone w chuście szybciej się uczą i rozwijają, mózg stymulowany jest do pracy, a kontakt z otoczeniem pobudza zmysły. Dzięki fizjologicznej pozycji malec może bezpiecznie podziwiać świat, dlatego jest ona polecana już od urodzenia, w przeciwieństwie do nosideł zalecanych dla dzieci samodzielnie siadających. Najpopularniejsze są chusty tkane długie, kółkowe i elastyczne.

Polecane wideo:

Dowiedz się, czym możesz karmić niemowlę do 1 roku życia

Odpowiedni moment na rozszerzenie diety dziecka następuje zazwyczaj między 4. a 6. miesiącem życia niemowlaka. Warto wcześniej sprawdzić, czy maluch w...

Chusta tkana wiązana

Chusta rosnąca razem z dzieckiem. Dostępna w różnych długościach, od około 2 m do nawet 5,6 m, tkana splotem skośno-krzyżowym albo żakardowym. Najczęściej spotykamy się z chustami bawełnianymi albo bawełnianymi z domieszkami lnu, konopi, jedwabiu, bambusa (wiskozy bambusowej) i wełny, o różnej gramaturze.

Cienkie chusty bawełniane oraz te z dodatkiem jedwabiu i bambusa będą doskonałe dla noworodków i małych dzieci. Wiskoza bambusowa bywa śliska, co utrudnia prawidłowe dociągnięcie, dlatego warto zwrócić uwagę, czy bambus jest naturalny czy w postaci wiskozy. Dodatek lnu bądź konopi poprawia komfort noszącego, chusty z ich domieszką bardzo dobrze sprawdzają się przy cięższych dzieciach. Grubość zazwyczaj dobieramy ze względu na wagę noszonego dziecka, czym cięższe dziecko, tym grubsza chusta.

Chustę pod względem długości powinniśmy dobierać biorąc pod uwagę wzrost i rozmiar noszącego oraz wiązanie, w jakim chcemy nosić dziecko (z przodu, na plecach czy na biodrze). Przy wyborze chusty najlepiej jest skonsultować się z doradcą noszenia albo osobą mającą doświadczenie w noszeniu dzieci.

Dla początkujących polecane są chusty w paski albo o różnych krawędziach - ułatwia to dociąganie pasmo po paśmie. Prawidłowe motanie dziecka wymaga cierpliwości i wprawy!

Dobrze jest kupić chustę używaną - "złamaną". Nowe chusty często (nie zawsze, bo cieniutkie chusty są miękkie od nowości) są sztywne, co może sprawiać trudności. Mamy do wyboru wiele wiązań, najpopularniejszymi są kangurek, kieszonka i plecak prosty.

Wiązania od urodzenia

Kangurek, wiązanie z przodu, jest bardziej wskazane dla noworodków ze względu na mniejszy rozstaw nóżek. Wspiera prawidłową postawę - mamy do czynienia z lepszym rozłożeniem ciężaru na plecach noszącego.

Kieszonka, wiązanie z przodu, wielu rodzicom wydaje się prostsza, ale tylko przez to, że wybacza błędy w przeciwieństwie do kangurka. Niestety, aby dobrze zawiązać kieszonkę trzeba także się postarać.

Plecak prosty jest wiązaniem na plecach, wymaga odrobinę większej wprawy i odwagi, niezastąpione przy cięższych dzieciach. Nie możemy zapomnieć o zdrowiu swojego kręgosłupa, a noszenie z przodu ciężkich dzieci może mieć na niego zły wpływ.

Chusta kółkowa

Najczęściej długości od 1,7 m do 2,2 m, podobnie jak przy chuście długiej najlepiej spisze się tkana splotem skośno-krzyżowym albo żakardowym. Bawełniana albo z domieszkami. Można w niej nosić dzieci od urodzenia. Przydatna w awaryjnych sytuacjach. Zajmuje mniej miejsca niż długa chusta i szybciej się ją zakłada. Noszący w chuście kółkowej cały ciężar ma na jednym ramieniu, co jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa.

Chusta elastyczna

Przyjęło się, że chusta elastyczna jest odpowiednia dla dzieci od urodzenia, ale nie jest to prawdą. Rodzice często wybierają ją z obawy przed tym, że nie opanują wiązania chusty tkanej. Chusty elastycznej nie dociągamy, zawiązujemy ją i wkładamy w nią dziecko, co nie daje nam odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Spełnia tym samym rolę nosidła. Nie możemy wykonywać nią takich wiązań jak chustą tkaną. Bezpieczne wiązanie to takie, w którym są 3 warstwy materiału na dziecku, co może sprawiać, że dziecku będzie w niej gorąco. Dostępne są w różnych długościach, od ok. 4 m do 5,2 m.

Przy każdym wiązaniu panują te same zasady. Chusta musi ciasno otulać dziecko i odciążać kręgi i krążki międzykręgowe. Musi być ułożone tak, aby jego plecki były zaokrąglone odpowiednio do stanu rozwoju kręgosłupa. Stabilizację głowy osiągamy poprzez podwinięcie miednicy. Nie ograniczamy pola widzenia maluszka ani nie naciągamy na główkę materiału. Pamiętamy o pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, nogi nie mogą być ułożone zbyt szeroko, ponieważ będzie to prowokowało dziecko do prostowania się. Chusta amortyzuje czynniki zewnętrzne, na jakie dziecko jest narażone.

Artykuł powstał we współpracy z Magdaleną Flagą, Doradcą Noszenia Dzieci w chustach i nosidłach miękkich ClauWi®.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Chusty i nosidła dla niemowlaka
Chusty i nosidła dla niemowlaka

Wiązanie chusty: kołyska w koali

Wiązanie chusty: kołyska w koali Odtwórz wideo

Wiązanie chusty jest prostym sposobem na to, jak ułatwić sobie opiekę nad dzieckiem. Taki gadżet pozwala na swobodne przemieszczanie się wraz (...) . Sekret takiego wiązania polega na tym, że po zawiązaniu chusty...

Chusty i nosidła dla niemowlaka

Nosidło Mei-Tai

rodziców. Łatwość wiązania nosidła Mei-Tai sprawia, że jest ono wybierane chętniej niż tradycyjne chusty do noszenia niemowląt. Ten rodzaj nosideł (...) Nosidło Mei-Tai jest wzorowane...

Chusty i nosidła dla niemowlaka

Jak wiązać chustę?

Jak wiązać chustę? Odtwórz wideo

Kiedy noszenie niemowlaka na ręku staje się męczące warto wykorzystać chustę, z której można wykonać świetny gadżet. Dziecko w miarę rozwoju

Chusty i nosidła dla niemowlaka

Wiązanie chusty - koala

Wiązanie chusty - koala Odtwórz wideo

jest, aby sprawdzić czy niemowlę jest dobrze zabezpieczone pod udami. Taki sposób wiązania chusty sprawdza się kiedy nie ma z kim zostawić dziecka. Malucha można zabrać ze sobą bez uciążliwego przemieszczania się z wózkiem.

Chusty i nosidła dla niemowlaka

Otulacz Medbest „NIUNIU"

W przypadku dzieci nadwrażliwych, niespokojnych, nękanych dolegliwościami, sypiających krótko i płytko, otulacz dla niemowląt Medbest „NIUNIU" jest nieocenioną pomocą - uwalnia rodziców od konieczności ciasnego zawijania noworodka w kocyki i rożki,...

Chusty i nosidła dla niemowlaka

Noszenie dziecka w chuście zimą

kurtka mamy, jak i kombinezon dziecka nie mogą być zbyt śliskie i puchate (prawidłowe zawiązanie chusty nie będzie wtedy możliwe). Warto też tak ubrać (...) rąk mamy (kurtka nie może przecież przeszkadzać w prawidłowym wiązaniu i...

Chusty i nosidła dla niemowlaka

Wiązanie chusty: węzeł płaski

Wiązanie chusty: węzeł płaski Odtwórz wideo

Chusty i nosidełka to idealny gadżet dla zapracowanych mam, które oprócz opieki nad maleństwem muszą także poświęcić czas na inne domowe obowiązki (...) . Jest to wiązanie dość łatwe w wykonaniu, a bardzo pomocne w przygotowaniu chusty...