Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ból pleców w tym okresie. Bóle pleców są najbardziej uciążliwe w trzecim trymestrze ciąży, a związane są ze zwiększającymi się rozmiarami dziecka, innym rozłożeniem ciężaru ciała podczas stania i chodzenia oraz rozluźnieniem mięśni i stawów pod wpływem hormonów. Ćwiczenia na kręgosłup pozwalają wzmocnić mięśnie pleców, aby lepiej radziły sobie z rosnącym obciążeniem.

Jakie ćwiczenia są najlepsze na ból pleców w ciąży?

Wzmocnienie mięśni pleców, brzucha, pośladków i ud pozwoli na zapobiegnięcie lub złagodzenie bólu pleców w ciąży. Pamiętajmy, że każde ćwiczenie w ciąży musi być wykonywane powoli i ostrożnie. Tym ostrożniej, im bardziej zaawansowana jest ciąża.

Polecane wideo:

Kręgosłup ciężarnej

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ból pleców w tym okresie.

Pierwsze ćwiczenie, wzmacniające mięśnie pleców i pośladków, rozpoczynamy od klęku podpartego. Oznacza to, że klęczymy i wyprostowanymi w łokciach rękami podpieramy się przed sobą o podłogę. Kręgosłup powinien być wyprostowany. Unosimy równocześnie prawą rękę i lewą nogę, tak aby razem z kręgosłupem tworzyły linię prostą. Chwilę wytrzymujemy w tej pozycji, po czym powoli opuszczamy kończyny. Powtarzamy kilka razy, po czym zmieniamy kończyny. Na początku, aby ułatwić sobie to ćwiczenie, można ćwiczyć oddzielne podnoszenie poszczególnych kończyn.

Aby wzmocnić mięśnie brzucha, pośladków i ud, można wykonywać kolejne ćwiczenie. Opieramy się o ścianę, nogi w lekkim rozkroku powinny być 40-60 cm od ściany. Uginamy kolana, tak aby tworzyły kąt prosty. Chwilę zatrzymujemy się w tej pozycji, po czym powoli prostujemy nogi do poprzedniej pozycji. Powtarzamy to ćwiczenie kilka razy.

Bardzo korzystne dla pleców i całego organizmu przyszłej mamy są ćwiczenia kardio, pod warunkiem, że nie są zbyt obciążające. Chodzi o to, aby przyspieszyć nieco tętno, ale nie dopuścić do całkowitego wyczerpania podczas ćwiczeń. Można sobie to zapewnić za pomocą spacerowania czy pływania przez 20-45 minut 3-5 razy w tygodniu. Oczywiście, jeśli kobieta w ciąży czuje się zbyt zmęczona, może zdecydować się na krótszy i mniej wytężony spacer. Nawet niewielka ilość ruchu będzie dla niej korzystna.

Jak jeszcze łagodzić ból pleców w ciąży?

Ważnym sposobem na ból pleców w ciąży jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Wraz z zaawansowaniem ciąży jest to coraz trudniejsze. Ale warto starać się, aby nie przechylać się do tyłu, kompensując zmianę środka ciężkości. Ramiona powinny być zawsze wyprostowane, a klatka piersiowa wypięta do przodu. Pamiętajmy, aby nie usztywniać kolan. Łatwiej wtedy balansować ciężarem ciała.

Na ból kręgosłupa w ciąży może mieć też wpływ nieodpowiednie obuwie. Szpilki i wąskie buty utrudniają chodzenie, przez co mogą przyczynić się do bólu w dole pleców. Wybierajmy buty na niskim obcasie i dobrym podparciu sklepienia stopy. Także nieodpowiednia pozycja w czasie snu może wywołać ból pleców. Najlepiej jest spać na boku, z niewielką poduszką między kolanami. Zmniejszy to obciążenie kręgosłupa. Pamiętajmy też, aby nie podnosić nic z podłogi, pochylając się – lepiej jest kucnąć i po prostu wyprostować nogi. Łagodzenie bólu pleców to także delikatne masaże.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Gimnastyka w ciąży
Gimnastyka w ciąży

Bezpieczne ćwiczenia w ciąży

Gdy cieszysz się ciążą, masz energię, motywację i chęci, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, aktywność ruchowa w ciąży jest bezpieczna. Łagodne (...) i skorzystanie ze specjalnych kursów przeznaczonych dla kobiet w ciąży....

Gimnastyka w ciąży

Kręgosłup ciężarnej

Kręgosłup ciężarnej

Ćwiczenia na kręgosłup w ciąży to jeden ze skuteczniejszych sposobów na ból pleców w tym okresie.

Gimnastyka w ciąży

Brzuszki w ciąży

, gimnastyka dla kobiet w ciąży, spacery, ćwiczenia z piłką, joga dla kobiet w ciąży, stretching, tai chi. Każdą aktywność fizyczną w ciąży (...) Brzuszki w ciąży ćwiczone...

Gimnastyka w ciąży

Ćwiczenia dla przyszłych mam

Ćwiczenia dla przyszłych mam

Fitness dla kobiet w ciąży Fitness w ciąży to doskonały sposób to poprawę formy oraz nastroju. Wystarczy zasięgnąć porady trenera bądź innej doświadczonej mamy, aby dobrać dla siebie odpowiedni zestaw ćwiczeń.

Gimnastyka w ciąży

Zajęcia fitness dla kobiet w ciąży

w czasie ciąży. W tym okresie kobieta powinna ze szczególną troską dbać o swoje zdrowie, by zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Ciąża a możliwości organizmu (...) w czasie ciąży również podlegają tym...

Zabronione ćwiczenia w ciąży

Jazda konna

Jazda konna

Jazda konna w czasie ciąży jest sportem, który budzi wiele kontrowersji. Wielu lekarzy ginekologów jest zgodnych, że ten sport jest rodzajem aktywności, którego warto zaniechać na czas ciąży.

Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży

Wybór rowerka stacjonarnego

Wybór rowerka stacjonarnego

Regularne ćwiczenia wykonywane w czasie ciąży przynoszą ciału wiele korzyści pod warunkiem, że są w odpowiedni sposób wykonywane.