Trwa ładowanie...

Gry samochodowe, które skrócą każdą podróż z dziećmi

 Ewa Rosiecka
23.02.2023 00:36
Gry samochodowe to świetny sposób na długą podróż z dziećmi
Gry samochodowe to świetny sposób na długą podróż z dziećmi (Adobe Stock)

Gry samochodowe to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy wybieramy się z dziećmi w dłuższą podróż i chcemy uniknąć marudzenia czy przebierania nóżkami. Gry samochodowe sprawiają wielką frajdę całej rodzinie, a co najlepsze, nie wymagają żadnych specjalnych przygotowań. Oto zestaw kilku niezawodnych gier i zabaw, które urozmaicą każdą podróż z dziećmi.

spis treści

1. Dlaczego gry samochodowe to świetne rozwiązanie na podróż z dziećmi?

Zwykle, zanim dotrzemy do celu naszej podróży, czy na wakacje, czy w odwiedziny do rodziny, spędzamy razem w samochodzie kilka, czasem kilkanaście godzin. Długotrwała jazda w zamkniętym aucie sprawia, że zaczynają się nudzić nie tylko dzieci, ale nawet dorośli.

Często już po krótkim odcinku drogi z tylnego siedzenia dobiega "daleko jeszcze?" Może też się zdarzyć po drodze korek, szczególnie jeśli jedziemy w oblegane przez turystów miejsce i wtedy jest niemal pewne, że dzieci będą się niecierpliwić.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

W takich sytuacjach najlepszym sposobem jest odwrócenie uwagi dzieci od podróży. Jak to zrobić? Oto kilka naszych pomysłów, jak zająć maluchy w czasie podróży, organizując ciekawe zabawy i gry w samochodzie.

2. Pomysły na gry samochodowe

Gry, które przedstawiamy poniżej, z pewnością przyniosą wiele radości całej podróżującej rodzinie. Warto dopasować je do wieku dzieci oraz ich możliwości. Zatem do dzieła!

2.1. Gra do samochodu - Wymyśl nowe słowo na ostatnią literę poprzedniego

Ta rewelacyjna zabawa nie tylko przyniesie dzieciom (i dorosłym!) frajdę, ale także pomoże im ćwiczyć koncentrację oraz wzbogaci słownictwo.

Pierwsza osoba mówi przykładowe słowo, np. "rzeka", a następna po niej wymyśla słowo zaczynające się na ostatnią literę tego słowa, w tym przypadku "a". Kolejna robi to samo. W ten sposób można zająć dzieci na bardzo długi czas.

Tę grę można urozmaicić, określając kategorię słów, których wolno używać, np. miast, zwierząt, państw, rzek itd.

7 gadżetów, które uprzyjemnią dziecku podróż
7 gadżetów, które uprzyjemnią dziecku podróż [7 zdjęć]

Odpowiedni fotelik to podstawa, i mimo, że trudno zakwalifikować go do kategorii gadżetów, od niego

zobacz galerię

2.2. Gra do samochodu - Widzę to, czego nie widzisz Ty

Ta zabawa potrafi naprawdę wciągnąć. Pierwsza osoba wybiera w aucie lub na zewnątrz jakiś przedmiot i mówi: „widzę to, czego ty nie widzisz, a kolor to…”. Pozostali uczestnicy gry zgadują, o którą rzecz chodzi. Osoba, która jako pierwsza odpowie poprawnie, wybiera kolejny przedmiot, pozostali zaś zgadują ponownie.

2.3. Gra do samochodu - Rozpoznawanie marek i kolorów samochodów

Na czym polega ta gra? Jedna osoba mówi: "ile czerwonych samochodów uda wam się naliczyć od teraz?" Dzięki tej grze maluchy ćwiczą liczenie oraz rozpoznawanie kolorów.

Starszym dzieciom możemy zaproponować policzenie określonych marek samochodów.

2.4. Gra do samochodu - Złodziej liter

Mówimy dzieciom, że na ostatnim postoju do samochodu włamał się złodziej liter i od tej pory jedzie na gapę. Ma on szczególną słabość do samogłosek i wykrada je jedna po drugiej podróżującym. W pierwszej kolejności zabiera literę "a", a następnie po kolei zabiera wszystkie inne samogłoski, przez co coraz trudniej jest cokolwiek powiedzieć.

Zabawa daje mnóstwo śmiechu i radości, a przy okazji pomaga ćwiczyć dykcję.

2.5. Gra do samochodu - Ułóż jak najwięcej słów z jednego wyrazu

Ta gra słowna również świetnie sprawdzi się w podróży. Na początek wskazujemy osobę, która wybierze jakieś słowo. Następnie każdy uczestnik po kolei wymienia słowa, które można ułożyć z liter wymienionego wyrazu.

Gdy skończą się pomysły, wybieramy kolejne, nowe słowo.

2.6. Gra do samochodu - Tak - Nie

Gra polega na tym, że prowadzący zadaje innym uczestnikom pytania, na które muszą odpowiedzieć, nie używając słów "tak" i "nie". W momencie, gdy jeden z uczestników zapomni się i użyje któregoś z zakazanych słów, przejmuje funkcję prowadzącego i zabawa zaczyna się na nowo.

Udanej podróży!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze