Trwa ładowanie...

Zdrowie dziecka w podróży – co powinniśmy wiedzieć?

 Agnieszka Gotówka
04.09.2018 12:17
dziecko w podróży
dziecko w podróży (istock)

Wyjazd z dzieckiem wbrew stereotypom nie musi być nudny i męczący. Wręcz przeciwnie - może okazać się niezapomnianą przygodą. By jednak tak faktycznie było, trzeba zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie naszej pociechy. W jaki sposób?

Jeśli wyjeżdżamy z małym dzieckiem, lepiej zapomnieć o spontaniczności. Zdecydowanie lepiej jest wszystko dobrze zaplanować. W ten sposób będziemy przygotowani na różne okoliczności i nic nie powinno nas zaskoczyć.

1. Bezpieczna podróż z dzieckiem

Z rozwagą wybierzmy miejsce pobytu. Wyjazd w odległe zakątki świata, o skrajnie innej temperaturze, lepiej odłożyć na późniejsze lata. Z niemowlęciem lepiej wybrać się do krajów śródziemnomorskich. Można tam dotrzeć samolotem w kilka godzin. Podróż własnym samochodem też jest możliwa, jednak w takim przypadku trzeba uwzględnić pobyt w hotelu, gdzie będziecie mogli odpocząć. Konieczne jest również zadbanie o bezpieczeństwo.

Podstawą jest w tym przypadku fotelik samochodowy, który w testach zderzeniowych otrzymał co najmniej trzy gwiazdki. Z rozwagą należy też w czasie podróży używać klimatyzacji. Optymalna temperatura wewnątrz auta to ok. 5-7 stopni mniej niż na zewnątrz. To pozwoli nam ochronić siebie i dziecko przed szokiem, jakiego można doznać, wychodząc z chłodnego auta na rozgrzane słońcem powietrze.

Jeszcze przed wyjazdem dobrze jest upewnić się, w jakich warunkach będziecie mieszkać. Czy hotel lub pensjonat jest dostosowany do potrzeb dzieci? Czy w pokoju znajduje się łóżeczko? Czy w razie nagłego wypadku uzyskacie pomoc pediatry? Po odpowiedzi na te pytania najlepiej jest zgłosić się do organizatora wycieczki lub uzyskać je bezpośrednio od pracowników hotelu (lepiej jednak nie opierać się wyłącznie na ich stronie internetowej, która może nie być aktualizowana, lecz napisać e-mail lub zadzwonić).

2. Jak dzieci reagują na zmianę klimatu?

Na wyjazd w ciepłe miejsce koniecznie trzeba ze sobą zabrać krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem, który należy nakładać na skórę dziecka kilka razy dziennie. Konieczne jest też wzięcie ze sobą apteczki. Znajdować się w niej powinny: syrop przeciwgorączkowy i przeciwbólowy (ibuprofen lub paracetamol), tabletki lub spray na ból gardła, plastry, środek dezynfekujący, sól fizjologiczna, termometr. Jeśli dziecko na stałe przyjmuje jakiś leki, trzeba się upewnić, że mamy ich odpowiednią ilość. Niezbędne są też probiotyki, które złagodzą ból brzucha, wzdęcia i zaparcia.

Pomogą też przywrócić równowagę mikroflory jelit, do której zaburzenia przyczynić się może zmiana klimatu. Profilaktycznie można je podawać dziecku już na kilka dni przed wyjazdem, co może zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnych objawów. W tym przypadku odpowiednie będą preparaty, w składzie których obecne są szczepy bakterii Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus GG (LGG). By wzmocnić ich skuteczność, warto sięgnąć po produkty oparte na technologii mikrokapsułkowania, która wielokrotnie zwiększa przeżywalność bakterii i sprawia, że większa ich ilość dociera do jelita grubego.

3. Dieta w czasie podróży

Wyjeżdżając z małym dzieckiem, trzeba szczególnie zadbać o prawidłowe żywienie maleństwa. Jeśli nasza pociecha jest niejadkiem lub boimy się serwować jej hotelowe posiłki, możemy zabrać ze sobą obiadki i deserki w słoiczkach. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej też mieć zawsze pod ręką wodę butelkowaną. Picie wody bezpośrednio z kranu lub z niewiadomego źródła może skończyć się zatruciem, na które szczególnie podatne są małe dzieci.

Przed wyjazdem trzeba uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) dla każdego członka rodziny. Dzięki niej możliwe jest korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej na koszt NFZ. Karta jest wydawana bezpłatnie.

Wyjazd z dzieckiem to świetny sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu i odpoczynek. To czas zarezerwowany wyłącznie dla rodziny, kiedy można bawić się i poznawać świat. By jednak nic go nie zakłóciło, warto wszystko dobrze przemyśleć i zorganizować.

Partnerem artykułu jest marka Osłonik

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze