Kamil Wroński z Lublina to najmłodszy student w Polsce

Choć ma dopiero 9 lat, Kamil Wroński zasiadł dziś w jednej ławie ze studentami. Wykładu z fizyki słuchał z nieskrywaną ciekawością. Kilka chwil wcześniej został oficjalnie uznany za studenta Politechniki Lubelskiej, otrzymał Złoty Indeks i legitymację studencką. Jest tym samym najmłodszym studentem w Polsce.

Na uroczyste odebranie indeksu i legitymacji Kamil przyniósł swoją "pracę domową" – prototyp bramy wjazdowej, jaki w 100 proc. samodzielnie wykonał w wakacje. - Ale to brama bez tych błędów, które często się pojawiają. Naciskam – otwiera się. A teraz zamykam, ale nagle ktoś przechodzi – brama najpierw się zamyka, ale szybko reaguje na tę osobę – opisuje chłopiec. Nie ma miejsca na błędy.

 

Początki

Kamil wybitne zdolności matematyczno-informatyczne przejawiał do wczesnego dzieciństwa. - Pamiętam, że gdy miał 2,5 roku kupiliśmy mu wieżę, żeby mógł słuchać muzyki. Pokazaliśmy mu ją, na co Kamil powiedział: no, fajna, ale czy mogę ją rozkręcić? - opowiada Joanna Wrońska, mama 9-latka. - Pozwoliliśmy. Wieża działa do dzisiaj, ale Kamil dokładnie sprawdził, co jest w środku i jak to działa.

Z roku na rok, umiejętności Kamila stawały się coraz bardziej widoczne. Chłopiec szczególnie zainteresował się mechatroniką, w wieku 5 lat projektował swoje pierwsze roboty, lutował, skręcał, rozkręcał, budował układy scalone, tranzystory i rezystory. Brał udział w wielu konkursach i je wygrywał.

W 2015 roku Kuratorium Oświaty, sprawujące edukacyjno-admnistracyjną pieczę nad chłopcem, podpisało umowę z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej i Politechniką Lubelską. Kamil mógł uczęszczać na indywidualne zajęcia do laboratoriów Politechniki Lubelskiej. - Trochę się tego obawialiśmy, ale on wsiąkł jak kamień w wodę – mówi Patryk Wroński, tata chłopca.

Pełnoprawny student

10 października 9-latek został uznany oficjalnie za studenta lubelskiej uczelni technicznej. Dr inż Paweł Droździel, prorektor Politechniki Lubelskiej ds. studenckich, wręczył mu Złoty Indeks i legitymację studencką. - Kamil będzie się uczył u nas przez 15 godzin w tygodniu. Wybrał cztery przedmioty: fizykę, matematykę, techniki wytwarzania i montażu oraz napędy elektryczne.

  • Na wcześniejszych zajęciach bardzo mu się podobało. Nie przestraszył się, a co więcej – bardzo zainteresował się modelowaniem 3D – mówi dr Przemysław Filipek z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Mechatroniki, który w ubiegłym semestrze prowadził indywidualne zajęcia z wybitnie uzdolnionym chłopcem.

  • Za pomocą wirtualnej rzeczywistości można wykonać model jakiejś części, później go wydrukować, a na koniec zastosować w konkretnym urządzeniu. Kamil taki proces przeszedł. Z tego co wiem, już używa takich narzędzi w swoich pracach.

Nauczyciele: to dla nas ogromne wyzwanie

Mimo dużego talentu, pracowitości, ciekawości świata i ogromnej wiedzy, Kamil nadal jest "tylko" dzieckiem. Razem z rówieśnikami uczęszcza do Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Chodzi do klasy czwartej, ale na lekcje matematyki i informatyki uczęszcza do klasy V. Dyrektor szkoły, Jerzy Piskor, przyznaje, że prowadzenie takiego ucznia jest ogromnym wyzwaniem.

  • Jest to dla nas nowe doświadczenie. Próbujemy to wszystko godzić. Jednak mimo ponadprzeciętnej wiedzy Kamila, uważamy, że trzeba pracować nie tylko nad tą sferą. Potrzebne są mu zajęcia, które rozwiną jego osobowość. Naszą rolą jest teraz tak go zaciekawić, by rozwijać także inne umiejętności, w tym te społeczne - mówi Piskor.

 

Sam Kamil do zajęć ze studentami podchodzi bardzo otwarcie. Nie może się doczekać pierwszych laboratoriów i ćwiczeń.

  • Najbardziej podoba mi się projektowanie 3D. W ten sposób zaprojektowałem miernik pojemnika kondensatora. Ale moim marzeniem jest budowa teleportu. Najpierw mógłbym się teleportować do dziadzia, a później na Węgry, na baseny. Jak to zrobię? Na razie to tajemnica. Nie zdradzę jej, żeby inny student tego nie wykorzystał – zaznacza Kamil.
Ewa Rycerz

O autorze

Ewa Rycerz

Zdobywczyni Nagrody Specjalnej w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Członkini Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. W mediach od 2007 r. Karierę zaczynała w Radiu Centrum, następnie związała się z Kurierem Lubelskim i Wydawnictwem Wspólnota. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2015 r.

Ewa Rycerz, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 17 godzin temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...

Maluch

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów - na jakie okazje, zrób go sam, kształty, cena

Tort z pampersów Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszą się torty z pampersów. Świetnie sprawdzają się na takich imprezach jak: baby shower, chrzest czy pierwsze urodziny. Tort z pampersów możemy wykonać sami, ale także dostępne są w sklepach z...