Trwa ładowanie...

5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach

Avatar placeholder
21.06.2019 16:31
5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach
5 dziwnych cech, które odziedziczyłaś po rodzicach (Zdjęcie rodziny / Shutterstock)

Czy zastanawiałaś się, dlaczego tak źle czujesz się dzień po imprezie? A może wyglądasz i czujesz się jak milion dolarów, podczas gdy wszyscy znajomi nie mogą wstać z łóżka? Okazuje się, że objawy kaca w dużej mierze (w niemalże 45 proc.) uwarunkowane są genetycznie. Tak więc za ból głowy możesz winić mamę i tatę. Jakie inne, dziwne cechy dziedziczymy od rodziców i dziadków? Poznaj 5 spośród nich!

spis treści

1. Poglądy polityczne

Według specjalistów, lewicowcy i prawicowcy różnią się pod względem genetycznym. Podczas gdy jedni uwarunkowani są do tego, by cenić sobie harmonię społeczną, geny drugich sprawiają, że na pierwszym miejscu stawiają rodzinę i małe grupy społeczne. Prawicowcy posiadają czulsze ciało migdałowate, które aktywowane jest w sytuacjach zagrożenia, a mózgi lewicowców lepiej radzą sobie z niepewnymi sytuacjami.

2. Odczuwanie smaków

Ok. 70 proc. ludzi na świecie posiada gen pozwalający im poczuć gorzki smak. Pozostałe 30 proc. go nie rejestruje. Zdaniem specjalistów, umiejętność doświadczania tego smaku pomagała naszym przodkom rozpoznać trujące rośliny.

3. Odruch kichania spowodowany światłem słonecznym

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Ok. 20-30 proc. ludzi reaguje na słońce w ten sposób, za co odpowiedzialne są geny. Kichasz, gdy twoje oczy mają kontakt z nagłym, jasnym światłem? Jesteś "nosicielką” tego niezwykłego genu!

4. Popularność

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Stanowego Michigan, osoby posiadające wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne wyróżniają się wspólną cechą, dzięki której częściej "łamią zasady”. Jeżeli za młodu wymykałaś się z domu, żeby spotkać się z przyjaciółmi lub bez skrupułów przekraczasz prędkość, najprawdopodobniej odziedziczyłaś po rodzicach gen "popularności".

5. Mocz o zapachu szparagów

Po spożyciu szparagów w toalecie wyczuwasz dziwny zapach? Należysz do 20 proc. ludzkości, która dzięki szczególnej mutacji genetycznej wyczuwa związki siarki produkowane w procesie trawienia tej rośliny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze