Trwa ładowanie...

Dziecko w podróży

Avatar placeholder
23.02.2023 00:41
Dziecko w podróży
Dziecko w podróży (123rf)

Małe dziecko w podróży może wywołać wiele obaw u młodych rodziców. Jechać na wakacje z niemowlakiem? A czemu nie? Wypoczynek z dzieckiem może być wielką frajdą dla rodziców, a przede wszystkim dla niego samego. Można zamiast tego zaproponować opiekę nad dzieckiembabci i dziadkowi - ale jak wtedy budować więź ze swoim maleństwem?

spis treści

1. Wyjazd z niemowlakiem

Przede wszystkim upewnij się, że nocleg, do którego się udajecie, jest przeznaczony dla rodziców z małymi dziećmi. Możesz poszukać takich informacji na stronie internetowej wybranego przez was hotelu lub zadzwonić. Nie zaszkodzi też zapytać znajomych o podobne doświadczenia.

Małe dziecko w podróży nie powinno odczuwać "rozregulowania" dziennego planu, to zazwyczaj budzi w małych dzieciach niepokój. Jeśli w domu zawsze miało drzemkę o określonej porze - staraj się, aby mogło przespać się o tej samej porze także w podróży. Tak samo z posiłkami i snem. Ułatwi to powrót do codzienności po wypoczynku z dzieckiem.

Podczas wakacji z niemowlakiem pamiętaj także o innych codziennych zwyczajach. Usypiasz dziecko ciepłą kąpielą i przytulaniem? Na wakacjach także o tym nie zapominaj.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Małe dziecko w podróży obserwuje wiele nowych rzeczy, czuje nowe zapachy, widzi nowe otoczenie. To wszystko może być dla niemowlęcia wyczerpujące. Dlatego nie zapominaj o drzemkach i staraj się, aby były co najmniej tak długie i spokojne jak w domu.

Niemowlę w podróży nie powinno odczuwać żadnych niedogodności. Oznacza to, że gdziekolwiek spędzacie wakacje z niemowlakiem, powinno ono czuć się jak w domu. Musisz wziąć ze sobą …cały dom. A przynajmniej większość rzeczy dziecka:

  • pieluchy,
  • chusteczki dla niemowląt,
  • ściereczki do wycierania buzi z jedzenia,
  • smoczki, ich nie jest nigdy za wiele w podróży z małym dzieckiem,
  • zapasowe butelki,
  • jedzenie dla dziecka,
  • maść na podrażnienia "pieluszkowe",
  • miękki kocyk,
  • miejsce do spania dla dziecka - hotelowe łóżeczko dla dziecka może mu się zwyczajnie nie spodobać, choćby przez inny zapach czy twardość,
  • dużo ubranek na zmianę.
  • Ważne jest, aby być w stanie zająć uwagę malucha i mieć okazję odpocząć. Dlatego bez namysłu weź ze sobą zabawki dziecka, szczególnie jego ulubione. Nie dawaj mu wszystkich od razu! Poczekaj aż znudzi się trochę pierwszą otrzymaną zabawką (ale nie czekaj, aż zacznie płakać, nowa zabawka może nie uspokoić niemowlaka) i daj mu następną.

2. Podróż z niemowlakiem samochodem

Krok 1. Jeśli jedziesz w podróż z niemowlakiem samochodem - do czasu przejazdu dodaj dużo czasu na swobodne przystanki. Nie planuj wyjazdu na ostatnią chwilę, bo pośpiech i płaczący

niemowlak w samochodzie na pewno nie umili wyjazdu. Może zamiast jechania cały dzień rozłóż dojazd na dwa dni z przytulnym zajazdem po drodze? Ułatwi to podróżowanie z dzieckiem nie tylko tobie, ale i maluchowi.

Krok 2. Zapakuj zabawki dla niemowlaka tak, aby były pod ręką. Nigdy nie wiadomo, kiedy maleństwo się zbudzi i natychmiast poczuje nudę oraz chęć zabawy.

Krok 3. Na czas karmienia dziecka najlepiej się zatrzymać. Nie zapominaj nosić dziecko i klepać je delikatnie po plecach, żeby odbiło mu się po jedzeniu.

Krok 4. Miej pod ręką dodatkowe kocyki i ściereczki. Pomogą ci one przewinąć dziecko w niekoniecznie higienicznych warunkach toalet na stacjach benzynowych.

Podróż z niemowlakiem samolotem

Jak przetrwać podróż z niemowlakiem samolotem ? Nie jest to proste, ale przy zastosowaniu się do kilku rad, nie powinno być z tym problemu.

Przede wszystkim upewnij się, że w bagażu podręcznym jest wszystko, czego może potrzebować dziecko w samolocie w trakcie podróży:

  • Przygotuj się na zmianę pieluchy - miej ze sobą kilka świeżych i szczelny worek na zabrudzone. Przydadzą się też nawilżane ściereczki do wytarcia pupy.
  • Weź ze sobą więcej jedzenia niż dziecko zjada normalnie. Podczas podróży może mu się zwiększyć apetyt, a poza tym lot samolotem może się przedłużyć. Linie lotnicze zazwyczaj zezwalają na wniesienie na pokład samolotu mieszanki mlecznej dla niemowlaka, ale lepiej upewnij się zanim kupisz bilet. Nawet jeśli masz prawo je wnieść - będzie trzeba dać je do sprawdzenia przy odprawie.
  • Ciepły kocyk przyda się, jeśli temperatura w samolocie będzie zbyt niska. Dzieje się tak w czasie lotów nocnych.
  • Nie zapomnij także o zabawkach, z konieczności jak najmniejszych, które na jakiś czas zajmą uwagę dziecka.
  • Aby zapobiec zatykaniu uszu przy startowaniu i lądowaniu, wystarczy karmić dziecko w tym czasie, albo dać mu smoczek. Ułatwi to uspokojenie dziecka w podróży.
  • Jeśli dziecko zacznie płakać - nie trać zimnej krwi. Twoje zdenerwowanie na pewno udzieli się dziecku. Pamiętaj, że małe dzieci często naśladują swoich rodziców. Uśmiechaj się do niego i głaszcz uspokajająco. Spróbuj też owinąć je dokładnie miękką tkaniną. Poczuje się wtedy bezpieczne.
  • Dziecko do 2 lat może siedzieć u rodzica na kolanach podczas lotu. Dlatego niektóre linie lotnicze nie pobierają opłaty za przelot dziecka, w innych przypadkach płaci się część opłaty za bilet.

Wyjazd z niemowlakiem to przede wszystkim wyzwanie logistyczne dla młodych rodziców. Wymaga dużo planowania. Jednak da się wyjechać na wypoczynek z dzieckiem, nawet bardzo małym, jeśli zachowamy cierpliwość i dokładnie przemyślimy cały wyjazd.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze