Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Ząbkowanie a biegunka

Avatar placeholder
05.04.2017 15:54
Ząbkowanie a biegunka
Ząbkowanie a biegunka

Kiedy maluszek zaczyna się bardziej ślinić, staje się osowiały, bardziej płaczliwy i często manifestuje ból podczas jedzenia, rodzice śmiało mogą stwierdzić, że nadszedł czas ząbkowania. Jest wiele sposobów na to, jak umilić dziecku ten czas i jak ukoić bolesne objawy. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że ząbkowaniu mogą towarzyszyć bardzo nieprzyjemne objawy, na przykład biegunka.

1. Przebieg ząbkowania

Na początku ząbkowania zwykle pojawiają się dolne jedynki, chociaż czasem pierwsze wyżynają się górne jedynki lub dwójki. Początkowe symptomy ząbkowania można zauważyć w różnym czasie – może to być 3-4 miesiąc życia, a może być nawet i wcześniej. Jeżeli niemowlę obficie się ślini i wkłada rączki do buzi, oznacza to, że swędzą je dziąsła, co jest charakterystycznym objawem procesu wyżynania się zębów. Dziąsła są również w widoczny sposób zaczerwienione i obrzmiałe. Taki nieprzyjemny dla dziecka stan utrzymuje się od kilku tygodni, do kilku miesięcy, a tuż przed pojawieniem się ząbka, dziąsła mogą stać się dodatkowo bardzo wrażliwe. W czasie ząbkowania dziecko może być szczególnie marudne i nerwowe, będzie się budziło w nocy i doskwierać mu będzie brak apetytu. Z drugiej strony jednak czasem zdarza się, że ząbkowanie przebiega bezobjawowo i po prostu pewnego dnia w dziąśle pojawia się pierwszy ząbek.

Kiedy w jamie ustnej dziecka pojawi się już pierwszy ząb, należy zacząć o niego dbać, myjąc go dokładnie 2 razy dziennie przy pomocy specjalnej szczoteczki silikonowej, którą rodzic zakłada na palec. Idealne dla najmłodszych pociech są również szczoteczki wyposażone w miękkie, silikonowe lub gumowe wypustki, zastępujące włosie. Ten typ szczoteczki dla niemowlęcia dokładnie i delikatnie czyści ząbki, a jednocześnie masuje dziąsła. Na początku nie powinno się używać pasty, bo tak małe dziecko nie potrafi jej jeszcze wypluć.

2. Biegunka towarzysząca ząbkowaniu

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Ząbkowaniu towarzyszy wiele bolesnych objawów. Poza typowym bólem i swędzeniem dziąseł oraz opuchlizną w jamie ustnej maluszka, może pojawić się także brak apetytu, stan podgorączkowy, senność, a nawet biegunka.

U niemowląt, szczególnie tych karmionych piersią, objawem biegunki jest wyraźne zwiększenie się ilości stolców i pogorszona ich konsystencja. Również zawartość śladów krwi lub ropy jest sygnałem do niepokoju. Biegunki są bardzo groźne dla dzieci, szczególnie dla niemowląt, ponieważ powodują szybkie odwodnienie organizmu, co prowadzi do utraty soli mineralnych i zagęszczenia krwi, co z kolei może wywołać niedokrwienie mózgu, nerek czy wątroby. Dlatego warto wiedzieć, co robić w przypadku takiej biegunki wywołanej ząbkowaniem.

Na ogół zmniejsza się ilość jedzenia, a zwiększa ilość picia, używając najczęściej glukozy lub herbatek dla niemowląt. Ilość płynów ma przywrócić dziecku jego naturalną aktywność i zwiększyć ilość oddawanego moczu do normy. Ponadto płyny mniej podrażniają chore dziąsła. W przypadku niemowląt i dzieci do 1,5 roku, u których biegunce towarzyszą wymioty i temperatura czy też objawy odwodnienia, należy skontaktować się z lekarzem. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest również biegunka trwająca dłużej niż 10 dni. Ząbkowaniu raczej nie towarzyszy ostra biegunka, jednak warto pomóc dziecku w lepszym znoszeniu bólu i nieprzyjemnych dolegliwości.

Następny artykuł: Bolesne ząbkowanie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze