Trwa ładowanie...

Ząbkowanie u dzieci. Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Typowe i nietypowe objawy ząbkowania
Typowe i nietypowe objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania bywają bardzo zróżnicowane. Rodzice, przede wszystkim ci, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w tej kwestii, nie zawsze wiedzą, na co powinni zwrócić uwagę. Zwłaszcza, że wachlarz symptomów jest bardzo szeroki i jedynie część z nich wydaje się oczywista. Dowiedz się, co może świadczyć o tym, że twój maluch spodziewa się wielkiej zmiany.

spis treści

1. Ząbkowanie w wersji standardowej

Chociaż zdarza się, że proces wyrzynania pierwszych ząbków przebiega bez większych rewolucji, w większości przypadków wiąże się on z szeregiem przykrych dolegliwości.

Najbardziej typowym zwiastunem mleczaków jest obfite ślinienie się. Dodatkowo maluch zaczyna wkładać do buzi wszystko, co tylko znajdzie się w zasięgu jego rączek – do ust trafiają samochodziki, maskotki, grzechotki i inne zabawki.

W taki sposób dziecko próbuje uporać się z uciążliwym swędzeniem dziąseł, które może towarzyszyć mu przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. Warto wówczas podawać mu schłodzony w lodówce (jednak nie lodowaty) gryzak wypełniony wodą lub specjalnym żelem. Sprawdzi się także smoczek zaopatrzony w niewielkie wypustki.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Dowiedz się więcej

Kiedy zauważymy, że maluch nie może spać, ma coraz większe problemy ze ssaniem, co przekłada się na brak apetytu, czesto wystawia język, a jego dziąsła stały się rozpulchnione i zaczerwienione, możemy lada chwila spodziewać się ząbka. Zwłaszcza, kiedy pogodne dotychczas dziecko nagle robi się marudne i płaczliwe.

Zazwyczaj ma to miejsce w okolicach czwartego lub piątego miesiąca życia, jednak nie jest to regułą. Równie dobrze pierwszy ząbek może pojawić się pół roku później – tendencja ta jest zazwyczaj dziedziczna.

Dyskomfort związany z ząbkowaniem często potęguje gorączka i biegunka, dlatego w tym trudnym czasie należy pamiętać o tym, by maluch przyjmował duże ilości płynów – w przeciwnym razie może dojść do groźnego w skutkach odwodnienia.

Pamiętajmy, by nie bagatelizować długo utrzymujących się objawów tego typu. Jeśli, mimo naszych starań, nie ustąpią w ciągu doby, należy skonsultować się z pediatrą.

2. Nieznane oblicze ząbkowania

Na tym jednak lista nieprzyjemnych oznak ząbkowania niestety się nie kończy. Istnieją bowiem objawy, które rzadko wiązane są z wyrzynaniem zębów. W przypadku niektórych dzieci proces ten może zostać pomylony z infekcją wirusową – zwłaszcza, kiedy wspomnianej gorączce towarzyszy kaszel i katar, co zdarza się dość często.

W sytuacji, kiedy zaobserwujemy, że maluch zaczyna mieć kłopoty z oddychaniem, znacznie podwyższyła mu się temperatura, a kaszlu z pewnością nie można uznać za delikatny, skorzystajmy z pomocy specjalisty.

Do nietypowych objawów ząbkowania należą także problemy skórne. Nie chodzi tylko o podrażnienia w okolicy policzków, ust i podbródka związane z nadmierną produkcją śliny. Na brzuszku czy plecach malucha może wystąpić także wysypka w postaci niewielkich, czerwonych grudek.

Zdarza się, że zmiany obejmują całą powierzchnię ciała. Problemem bywa także zaczerwienienie pupy. Bolesne odparzenia niejednokrotnie zrzucane na karb niewłaściwie dobranych pieluszek czy preparatów myjących także mogą pojawić się w odpowiedzi na zachodzące w organizmie malucha zmiany związane z wyrzynaniem mleczaków.

Podobnie jak łzawienie, które z pewnością o wiele częściej kojarzone jest z reakcją alergiczną niż z ząbkowaniem.

Następny artykuł: Ząbkowanie a gorączka
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze