Potrawy wielkanocne. Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?
Potrawy wielkanocne to jeden z ważniejszych elementów Wielkanocy. Jakie dania powinny znaleźć się na świątecznym stole? Mazurki, makowce, babki, jajka w majonezie, żurek? Oto lista najważniejszych dań!
1. Tradycyjne potrawy na Święta Wielkanocne
Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w kalendarzu chrześcijańskim. Warto zadbać, aby na świątecznym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw wielkanocnych, ponieważ to one w dużej mierze odpowiadają za niepowtarzalną atmosferę Wielkanocy.
Niektóre tradycyjne wielkanocne dania podawane są jedynie w niektórych regionach Polski. I tak na południu kraju popularna jest zupa chrzanowa (chrzanówka/krzonówka), z dodatkiem wędlin i jajek.
W regionie świętokrzyskim przysmakiem świątecznym są rakowskie dzionie - kiszki pieczone w jelicie wołowym lub wieprzowym. Na Śląsku zaś wypiekane są buchty drożdżowe, czyli, innymi słowy słodkie, drożdżowe bułeczki.
Wielkanoc 2024 możemy spędzić już w większym gronie, ale wciąż warto pamiętać, aby zamiast ilości królowała jakość potraw. Które z nich powinny znaleźć się na wielkanocnym stole?
2. Lista potraw wielkanocnych
Śniadanie wielkanocne składa się zwykle z produktów z koszyczka wielkanocnego, czyli jajek, chrzanu, chleba, kiełbasy, które podawać możemy wiele różnych sposobów.
Na obiad wielkanocny w Polsce najczęściej serwowane są kotlety schabowe, mięso pieczone i świąteczny żur. Deser zaś to wszelkiego rodzaju wypieki. Poniżej zamieszczamy listę potraw na Wielkanoc, bez których święta te po prostu nie mogłoby się odbyć.
Na stole powinny się znaleźć:
- jajka z majonezem;
- jajka faszerowane;
- jajka marynowane;
- pasta jajeczna;
- barszcz biały/żurek z kiełbasą;
- galareta;
- szynka gotowana;
- pieczony/smażony schab;
- sałatki (jarzynowa, z tuńczykiem, z jajkiem);
- pascha;
- sernik;
- keks
- makowiec;
- baranek wielkanocny;
- babka wielkanocna;
- mazurek.
3. Jak przystroić stół wielkanocny?
Stół świąteczny powinien prezentować się wiosennie i radośnie. W wykonywanie pisanek i ozdób świątecznych możemy zaangażować dzieci, które być może znajdą w tym zajęciu wiele radości i satysfakcji.
Podstawą dekoracji wielkanocnych są kwiaty, które symbolizują odradzające się życie, do którego nawiązuje tematyka Świąt Wielkanocnych. W związku z tym najlepiej prezentują się hiacynty, tulipany i żonkile. Możemy umieścić je ścięte w wazonie lub z cebulkami w ozdobnych doniczkach. Pamiętajmy również o zielonych gałązkach bukszpanu lub wierzby oraz o baziach.
Bardzo ważnym elementem, który powinien znaleźć się na stole wielkanocnym jest baranek z chleba, który symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa. Można także przystroić stół wyciętymi z papieru kolorowego barankami i zajączkami, które symbolizują nowe życie oraz płodność.