Trwa ładowanie...

Koszyczek wielkanocny. Jak jest jego historia, co do niego włożyć?

 Ewa Rosiecka
Ewa Rosiecka 26.03.2021 10:09
Koszyczek wielkanocny. Jak jest jego historia, co do niego włożyć?
Koszyczek wielkanocny. Jak jest jego historia, co do niego włożyć? (GettyImages)

Koszyczek wielkanocny (święconka) jest obowiązkowym elementem Świąt Wielkanocnych. Według tradycji w Wielką Sobotę święcimy w nim pokarmy, coraz częściej też staje się on również ozdobą domu na Wielkanoc. Jaka jest historia święcenia pokarmów i co wkładamy do koszyczka wielkanocnego?

spis treści

1. Skąd wziął się zwyczaj święcenia pokarmów?

Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę znany jest w Polsce od wieków. Jednak na zachodzie Polski, na terenach, które znalazły się w niej po II wojnie światowej, był niemal zupełnie nieznany.

Przed 1945 rokiem na Kaszubach jedynie zamożniejsi przywozili w Wielką Sobotę końmi proboszcza, aby poświęcił świąteczną żywność. Na Śląsku również święcenie potraw wielkanocnych miało miejsce tylko u szlachty. W tym regionie kraju zwyczaj święcenia pokarmów upowszechnił się dopiero na przełomie 70. i 80. lat XX wieku, gdy dotarli do niego mieszkańcy Polski centralnej.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"
Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting
Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting

[Wielkanoc tuż-tuż. Trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do najważniejszych świąt w roku. Jak to

przeczytaj artykuł

Skąd wzięła się tradycja wielkanocna zanoszenia pokarmów do święcenia? Źródeł można się doszukiwać już w wierzeniach pogańskich.

Już u przedchrześcijańskich Słowian czas równonocy wiosennej był okresem świątecznym, rozpoczynającym wegetację roślin, nowe życie. Święcenie pokarmów było związane z pogańskimi świętami, podziękowaniami i ofiarami - już w tamtym czasie przynoszenie jedzenia do święcenia miało swoją wartość.

Współcześnie znany zwyczaj święcenia koszyczków bezpośrednio wiąże się jednak z chrześcijańskimi obchodami Świąt Wielkanocnych. Dawniej to ksiądz przyjeżdżał do wsi i tam święcił pokarmy. Taki stan rzeczy obowiązywał aż do XVII/XVIII wieku. Gospodarze domów ustawiali stoły z białymi obrusami i na nich stawiali pokarmy do święcenia.

Zmiana nastąpiła pod koniec XVIII wieku - Księża przestali jeździć do gospodarstw, w wyznaczonym miejscu ustawiono stoły nakryte białymi obrusami i na nim stawiano pokarmy. Nie były to jednak małe koszyczki, jak ma to miejsce teraz, lecz duże kosze wiklinowe pełne jedzenia i przynoszono je na place, rynki, centralne miejsca.

Ciekawostką jest, że dawniej na wsiach zwyczaj nakazywał, aby po poświęceniu pokarmu obejść trzykrotnie dom, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Praktyka ta miała na celu wypędzenie z domostwa złych mocy.

2. Jakie produkty umieszczamy w koszyczku wielkanocnym?

W przystrojonym bukszpanem koszyczku powinny znaleźć się:

Do dekorowania i zapełniania koszyczka wielkanocnego warto zaprosić dziecko, aby poczuło klimat Wielkanocy i także miało swój udział w przygotowaniach świątecznych. Możemy poprosić pociechę, aby umieściła w nim niezbędne produkty. Dzięki temu maluch poczuje się ważny i potrzebny.

Tradycje Wielkanocne - dawniej i dziś
Tradycje Wielkanocne - dawniej i dziś

Tradycje wielkanocne i zwyczaje ludowe związane z tymi świętami towarzyszą nam od setek lat. Część z

przeczytaj artykuł

3. Święcenie koszyczków wielkanocnych na świecie

Tradycja święcenia koszyczków wielkanocnych nie tylko w Polsce jest praktykowana, ale także między innymi w południowej Austrii, na Słowenii czy w południowych Niemczech. W wielu miejscach święcenie to odbywa się nie wewnątrz, a na zewnątrz Kościoła.

Obrzęd ten sprawowany jest przez kapłana lub diakona, lub też przez ustanowionego lektora, będącego studentem seminarium duchownego.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze